Lubie proste i lekkie sosy jogurtowe, ale ten zaskoczył mnie swoim smakiem. Pierwszy raz spróbowałam go u znajomego kucharza, Leszka Wodnickiego, który jest półfinalistą drugiej edycji polskiego programu MasterChef i prowadzi w Szczecinie własną szkołę gotowania. Leszek Wodnicki ten sos zaserwował do pieczonych batatów. Prosty dodatek sprawił, że czułam się jak w najlepszej restauracji, a przepis na sos powtarzam zawsze, kiedy mam ochotę na pyszny dodatek nie tylko do pieczonych batatów.
Jak zrobić sos jogurtowy z limonką?
Bazą sosu jest gęsty, grecki jogurt naturalny, a składnik, dzięki któremu sos smakuje wyjątkowo, to limonka, a dokładnie sok i skórka z tego owocu. W sosie ląduje jeszcze natka pietruszki oraz sól i pieprz do smaku.
W przepisie podaję, aby doprawić sos sokiem z limonki. To oznacza, że nie dodawaj od razu całego, a stopniowo (np. z połowy limonki) i próbuj koniecznie, aby uzyskać smak idealny dla siebie.
Przepis: Sos jogurtowy z limonką
Pyszny dodatek do ciepłych i zimnych potraw.
- Kategoria
- Dodatek
- Rodzaj kuchni
- Wegetariańska
- Czas przygotowania
- 5 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 218 w każdej porcji
Składniki
- 400 g jogurtu greckiego
- 1 limonka
- 2 łyżki posiekanej natki pietruszki
- sól i pieprz
Sposób przygotowania
- Szykowanie limonkiZ limonki zetrzyj skórkę, a następnie wyciśnij sok.
- Robienie sosuJogurt wymieszaj ze skórką z limonki. Dodaj natkę, dopraw sola, pieprzem i sokiem z limonki. Wymieszaj dobrze.
Do czego podawać sos jogurtowy z limonki?
Leszek Wodnicki zaserwował ten sos do pieczonych batatów, a całe danie dodatkowo udekorował czerwonymi pestkami granatu i listkami kolendry. Ja ten sos używam nie tylko do pieczonych batatów, a częściej do zwykłych ziemniaków, lubię też dodawać go do lekkich sałatek (świetnie smakuje ze świeżymi ogórkami).
To sos idealny na kanapki i grzanki. Świetnie się te sprawdza jako sos do pieczonych mięs, czy mięs z grilla. Można go również zaserwować do smażonych, pieczonych i grillowanych ryb. Ja robię go zawsze do pieczonych warzyw. Wówczas na blachę wrzucam ziemniaki, marchewkę, cebule, buraki, w sezonie także dynię i piekę do miękkości z oliwą, solą i pieprzem, a potem zajadam wszystko z sosem limonkowym.
Czytaj też:
Do smażenia pieczarek zawsze dodaję dwa składniki. Ten patent podejrzałam u znajomego kucharzaCzytaj też:
Dwa proste składniki i chrupiąca panierka. Tyle wystarczy, aby zrobić obłędnie smaczne klopsiki