Jeśli znudziły ci się już klasyczne, mięsne obiady, daj szansę lżejszym potrawom. Dziś proponujemy na obiad ryż. Zwykle serwujesz go do obiadu, ale teraz zagra on główną rolę, bo podsmażymy go z warzywami i... jajkiem. Dzięki temu nie tylko zyska na smaku i aromacie, ale też zamieni się w oryginalne danie.
Jak ugotować ryż, by był sypki?
Do gotowania na sypko trzeba wybrać odpowiedni ryż. W ten sposób da się ugotować ryż biały, brązowy i parboiled. Przy gotowaniu ryżu na sypko największe znaczenie ma proporcja wody (czy też bulionu) do ryżu. Gotując ryż biały czy parboiled należy użyć 2 części wody na 1 część ryżu. Natomiast gotując ryż brązowy trzeba użyć 3 części wody na 1 część ryżu. To dlatego, że ryż brązowy wymaga dłuższego gotowania i wtedy wyparuje więcej wody.
Przed wsypaniem do wody, ryż warto opłukać. Dzięki temu usunie się z jego powierzchni nadmiar skrobi, która powoduje sklejanie się ziaren. Ryż najlepiej jest gotować począwszy od zimnej wody, choć można też wsypać go na wrzątek. Gdy posolona woda z ryżem zagotuje się, należy zmniejszyć ogień lub moc pod garnkiem i gotować ryż 15-20 minut (w zależności od rodzaju ryżu). W tym czasie nie należy ryżu mieszać, ani uchylać pokrywki. Po tym czasie trzeba sprawdzić, czy ryż jest już gotowy. Jeśli jego ziarna są miękkie, trzeba zakończyć proces gotowania. Ryż warto jednak zostawić na kilka minut pod przykryciem, by ziarna dokończyły gotowanie się w parze. Ugotowany ryż należy przemieszać widelcem, by odparował z niego nadmiar wody.
Jak przygotować ryż smażony z warzywami?
Przygotowanie ryżu smażonego z warzywami zacznij od ugotowania ryżu na sypko. Możesz to zrobić nawet dzień wcześniej. Potem usmaż jajka.
Przepis: Ryż smażony
Ryż smażony z warzywami i jajkiem
- Kategoria
- Dodatek
- Rodzaj kuchni
- Chińska
- Czas przygotowania
- 15 min.
- Czas gotowania
- 30 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 340 w każdej porcji
Składniki
- 1 szklanka ryżu np. białego
- 2 szklanki bulionu warzywnego
- 2 jajka
- 3 łyżki oleju
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- garść zblanszowanej fasolki szparagowej
- 2 łyżki sosu sojowego
- sól, pieprz
Sposób przygotowania
- Gotowanie ryżuRyż opłucz, wsyp do garnka, zalej zimnym bulionem. Doprowadź do wrzenia, przykręć płomień pod garnkiem i gotuj ryż ok. 15 minut. Ugotowany ryż zestaw z ognia i pozostaw go na 10 minut pod przykryciem. Po tym czasie przemieszaj go widelcem i wystudź.
- Smażenie jajekJajka wybij do miseczki, rozmieszaj je widelcem, dopraw solą i pieprzem. Na patelni lub w woku rozgrzej łyżkę oleju. Wlej jajka i obracając naczyniem, rozprowadź je po całym dnie. Ścięte jajka rozmieszaj, by przypominały jajecznicę i zdejmij je z patelni.
- Podsmażanie warzyw i ryżuCebulę obierz, pokrój w kostkę, zeszklij na oleju. Dodaj posiekany czosnek i smaż całość pół minuty. Dodaj ugotowany ryż i pokrojoną fasolkę szparagową. Często mieszając, smaż całość ok. 3 minuty, aż ryż będzie gorący.
- Doprawianie daniaDo ryżu na patelni dodaj sos sojowy i jajka, wymieszaj, podgrzej. Danie dopraw do smaku solą i pieprzem.
Wskazówka: Jeśli chcesz, by danie było pożywniejsze, cebulę możesz podsmażyć z pokrojoną szynką. Potrawę możesz też posypać posiekanym szczypiorem z cebulki dymki.
Jakie inne dodatki pasują do smażonego ryżu?
Do smażonego ryżu można też dodać inne warzywa. Tu dobrze sprawdzi się np. cukinia, marchewka, papryka, por, kalarepka, szpinak, brokuł, mrożony groszek czy kukurydza z puszki. Można też dorzucić grzyby, np. leśne, pieczarki czy boczniaki. Wtedy jednak warto ograniczyć dodatek warzyw, by nie stłumić smaku grzybów. Pod koniec smażenia do ryżu można też dodać podsmażone kawałki fileta z kurczaka czy ugotowane, małe krewetki.
Czytaj też:
Ryż zapiekany z jabłkami to zapomniany przysmak dzieciństwa. Zrób lekkostrawną kolację dla całej rodzinyCzytaj też:
Miksuję ryż z czekoladą i mam błyskawiczny deser, który smakuje wszystkim