Lubię desery, które mogę przygotować sprawnie i bez większego wysiłku. Dlatego też często ułatwiam sobie pracę i korzystam z gotowych produktów. Przykładem takiej pyszności, która gości u mnie w domu dość często, jest strucla z makiem. Samodzielnie przygotowuję ciasto drożdżowe, ale masę makową kupuje w sklepie. Smakuje tak samo, więc nie ma powodu, dla którego miałabym zmagać się z samodzielnym przyrządzaniem słodkiego farszu. Polecam spróbować — moja rodzina zawsze zajada się tym wypiekiem z ogromną przyjemnością.
Jak zrobić pyszne ciasto drożdżowe z makiem?
Ta strucla łączy w sobie delikatność ciasta drożdżowego oraz słodycz masy makowej, a jej zrobienie jest banalne. Konieczne będzie co prawda poczekanie, aż masa wyrośnie, ale skorzystanie z gotowego dodatku z puszki znacznie usprawni cały proces. Pieczenie tego ciasta to dla mnie zawsze ogromna przyjemność, bo smakiem przypomina sklepowe odpowiedniki. Spróbuj, a jeszcze nie raz do niej wrócisz.
Przepis: Strucla z makiem
Pyszne ciasto drożdżowe z masą makową w środku.
- Kategoria
- Deser
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 35 min.
- Czas gotowania
- 55 min.
- Liczba porcji
- 14
- Liczba kalorii
- 322 w każdej porcji
Składniki
Na ciasto:
- 500 g mąki pszennej
- 100 g masła
- 30 g drożdży
- 100 g cukru
- 1 jajko
- 1/2 szklanki ciepłego mleka
- szczypta soli
Dodatkowo:
- 1 jajko
- 500 g gotowej masy makowej
- 50 g cukru pudru
Sposób przygotowania
- Uszykowanie rozczynu drożdżowegoMleko podgrzej do temperatury 30 stopni Celsjusza. Rozpuść w nim 1 łyżeczkę cukru (z odmierzonej porcji). Wkrusz drożdże. Wymieszaj i odstaw na 15 minut.
- Robienie ciastaStop masło i ostudź je. Do dużej miski przesiej mąkę, dodaj resztę cukru oraz sól. Wymieszaj, a następnie dodaj jajko, rozczyn drożdżowy i letnie masło. Wyrób gładkie ciasto. Przykryj naczynie ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na godzinę.
- Formowanie ciasta z makiemWyrośnięte ciasto rozwałkuj na prostokąt. Rozłóż na nim masę makową, pozostawiając około 1 cm wolnej przestrzeni przy brzegach. Zwiń ciasto w rulon i przenieś do formy zabezpieczonej papierem do pieczenia.
- Pieczenie strucli z makiemWierzch ciasta posmaruj roztrzepanym jajkiem. Piecz struclę w temperaturze 180 stopni Celsjusza przez 40-50 minut. Ostudź i posyp cukrem pudrem.
Jak podać struclę z makiem?
Do tego smakowitego deseru nie potrzeba wielu dodatków. Jeśli chcesz, możesz udekorować struclę lukrem i posypać ją posiekanymi orzechami włoskimi lub laskowymi. Nie jest to jednak obowiązkowy krok i sama go pomijam, bo za cukrowym ozdobnikiem nie przepadam. Do strucli natomiast koniecznie podaj czarną kawę lub herbatę owocową. Wtedy jej jedzenie będzie jeszcze przyjemniejsze. Oczywiście ten drożdżowy wypiek świetnie smakuje też z mlekiem i to tę wersję uwielbiają moje dzieci.
Wskazówki dotyczące ciasta drożdżowego z makiem
Jeśli masz czas i chęć, gotową masę makową możesz wzbogacić o ulubione bakalie. Pasować będą np. suszone morele, figi, rodzynki czy żurawina. Dodatki polecam wybrać tak, by nie powielać składników dodanych nadzienia z puszki przez producenta. Samą struclę możesz też przygotować w taki sposób, że zamiast rolować ciasto z wypełnieniem, spleciesz z niej warkocz, uprzednio pokrywając ciasto drożdżowe masą makową.
Ten wypiek możesz też zrobić w wersji ekspresowej, jeśli skorzystasz z gotowego ciasta drożdżowego, które można kupić w sklepach. Pamiętaj jednak, by sprawdzić jego skład, bo powinien być krótki jak w moim przepisie.
Czytaj też:
To proste i szybkie ciasto zrobiłam, gdy musiałam zużyć cytryny. Sekretem smaku jest chrupiący dodatekCzytaj też:
Mrówkowiec to szybkie i pyszne ciasto. Robię je na jogurcie i zawsze wychodzi