Żywieniowcy zalecają, by jeść ryby co najmniej 2 razy w tygodniu, a najlepiej 4. Zachęcają, aby zastępować nimi mięso, które jemy dość często, a nie jest zbyt zdrowe. Jednak jakoś niechętnie zmieniamy nasze przyzwyczajenia. Ryby pojawiają się w naszej diecie okresowo, np. w czasie świąt Bożego Narodzenia, czy postu. Winę za to z pewnością ponosi nie tylko nasze podejście, ale też mała dostępność świeżych ryb, a także ich wysoka cena. Jest jednak bardzo popularna ryba, którą można kupić w każdym sklepie spożywczym i za nieduże pieniądze. A co najważniejsza, należy do jednych z najzdrowszych. Mowa o pospolitym śledziu.
Czy śledzie są zdrowe?
Śledzie jako tłuste ryby morskie, należą do jednych z najzdrowszych ryb. To bowiem, co w rybach jest najcenniejsze, to kwasy tłuszczowe omega-3. A tłuste ryby zawierają ich najwięcej. Rola kwasów omega-3 dla naszego organizmu jest nie do przecenienia. Mają one bowiem korzystny wpływ na serce i układ krążenia, wspierają też pracę mózgu i chronią przed stanami zapalnymi. Poza tym śledzie stanowią bardzo dobre źródło jodu, podobnie jak inne ryby morskie. Składnik ten reguluje pracę tarczycy, a tym samym wpływa na wzrost i rozwój.
Ryby te są również bogate w łatwo przyswajalne, pełnowartościowe białko. To dlatego z powodzeniem można nimi zastępować mięso. Poza tym dostarczają wielu witamin i soli mineralnych. Wśród nich witamin: A, D, E i K, a także B6 i B12 oraz minerałów: fosforu, selenu, magnezu i żelaza.
Bardzo istotny dla naszego zdrowia jest też fakt, że śledzie zawierają stosunkowo niski poziom rtęci. A to dlatego, że mają małe rozmiary i dość krótki cykl życiowy. Nie zdążą więc zmagazynować dużych ilości tego pierwiastka.
Jakie śledzie są najzdrowsze?
Tak jak w przypadku innych ryb, tak i w przypadku śledzi, najzdrowsze są ryby świeże. Nie są one w żaden sposób przetworzone, więc nie zawierają dużo soli i ulepszaczy. Popularne solone filety śledziowe, czyli tzw. matiasy są bardzo słone, co niestety nie służy naszemu zdrowiu. Sól podnosi bowiem ciśnienie krwi. Śledzie solone warto więc porządnie wymoczyć przed przygotowaniem, by wypłukać z nich część soli. Sporo soli i związków rakotwórczych mogą zawierać śledzie wędzone, więc lepiej nie jeść ich zbyt często.
W jaki sposób można przyrządzać śledzie
Najpopularniejszą i najłatwiej dostępną w naszych sklepach formą śledzia są filety matiasy. Po wymoczeniu ich z nadmiaru soli, można je podać w sosie, dodać do sałatki czy przerobić na tatar ze śledzia. Nieco mniej uniwersalne w użyciu są śledzie marynowane w zalewie octowej. Te najlepiej nadają się na przekąskę, można je też dodawać do sałatek. Śledzie wędzone jada się na przekąskę, można je też dodawać do sałatek i robić z nich pasty. Świeże śledzie można smażyć po uprzednim obtoczeniu w mące lub klasycznej panierce. Dobrze też nadają się do pieczenia.
Czytaj też:
Czy warto jeść makrelę wędzoną? Niektórzy będą rozczarowaniCzytaj też:
Ta ryba ma chude, delikatne i smaczne mięso. Zrób smażone filety z zębacza smugowego