Ziemniaki to w Polsce najpopularniejszy dodatek do obiadu. Zazwyczaj podajemy je z wody, czyli gotowane, ale można je też upiec czy usmażyć w postaci frytek. Jednak warzywo to doskonale sprawdzi się też jako podstawa dania. Można z niego zrobić np. placki, kluski, sałatki czy zapiekanki. Ja proponuję przygotować apetyczne gniazdka, które można podać na przystawkę, przekąskę lub do obiadu.
Jak przygotować purée ziemniaczane na gniazdka?
Ziemniaczane gniazdka zrobiłam z obiadowego purée. Te z kolei przygotowałam z ugotowanych ziemniaków, które po odcedzeniu przepuściłam przez praskę. Potem całość wymieszałam m.in. z masłem, dzięki czemu powstała gładka, aksamitna masa. Oczywiście purée najlepiej przygotować na świeżo, jednak możecie je też zrobić z gotowanych ziemniaków, które zostały z wczorajszego obiadu. By łatwiej było zamienić ziemniaki w gładką masę, podgrzejcie je np. w kuchence mikrofalowej.
Jak zrobić ziemniaczane gniazdka?
Ziemniaczane gniazdka doskonale smakują, ponieważ do purée dodaje się kilka składników. Zwiększają one gładkość i smakowitość masy i sprawiają, że po zapieczeniu całość jest soczysta i lekko chrupiąca. Świetną robotę robi tu też farsz przygotowany z aromatycznych składników.
Przepis: Gniazdka ziemniaczane
Gniazdka z ziemniaczanego purée nadziewane boczkiem i cebulą
- Kategoria
- Przekąska
- Rodzaj kuchni
- europejska
- Czas przygotowania
- 20 min.
- Czas gotowania
- 45 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 490 w każdej porcji
Składniki
Na gniazdka:
- 750 g ziemniaków
- 1 żółtko
- 2 łyżki masła
- 50 ml mleka
- sól, pieprz
Na farsz:
- 150 g wędzonego boczku
- 1 cebula
- 100 g sera żółtego
- pieprz
Sposób przygotowania
- Przygotowanie puréeZiemniaki obierz, pokrój w kostkę i ugotuj w osolonej wodzie. Odcedź je, osusz, wytłucz na gładką masę. Dodaj masło, mleko i żółtko oraz trochę soli i pieprzu. Masę wymieszaj.
- Formowanie gniazdekRozgrzej piekarnik do 200 stopni Celsjusza. Na blachę wyłożoną papierem do pieczenia wyciśnij (lub uformuj łyżką) gniazda z purée ziemniaczanego. W ich środku zrób wgłębienie na farsz. Gniazdka piecz 15 minut, aż się lekko zrumienią.
- Przygotowanie farszuBoczek pokrój w kostkę, zrumień na rozgrzanej patelni. Dodaj pokrojoną w kostkę cebulę i smaż całość, aż cebula się lekko zrumieni. Farsz dopraw pieprzem.
- Nadziewanie i pieczenie gniazdekPodpieczone gniazda ziemniaczane wyjmij z piekarnika. Posyp każde wgłębienie startym serem, a potem napełnij farszem z boczku i cebuli. Piecz jeszcze ok. 10 minut.
Ziemniaczane gniazdka – kilka wskazówek
Oto kilka podpowiedzi, które przydadzą się, gdy przygotowujecie gniazdka.
- Gniazdka ziemniaczane najlepiej smakują na ciepło. Można je podać na przystawkę, przekąskę lub jako dodatek do dania głównego.
- Przed podaniem gniazdka ziemniaczane można posypać posiekaną natką pietruszki lub szczypiorkiem.
- Do farszu można też dodać pokrojoną paprykę, pieczarki czy kukurydzę z puszki.
- Do ziemniaczanego purée można dodać trochę startego parmezanu. Dzięki temu potrawa nabierze wyraźniejszego smaku.
Czytaj też:
Z ciasta francuskiego robię efektowne przekąski. Goście zawsze są zachwyceni ich smakiemCzytaj też:
Wystarczy zawinąć w plastry boczku popularny owoc. Każdy się dziwi, a potem zajada ze smakiem