Nigdy nie przepadałam za gotowanymi ziemniakami, podawanymi do obiadu. Co innego, jeśli chodzi o kluski ziemniaczane. Te mogłabym jeść same, a w zasadzie z okrasą. Gdy jednak pierwszy raz spróbowałam złocistych kopytek, zrobionych z ziemniaków i dyni, wpadłam w prawdziwy zachwyt. Zwłaszcza że były podane z aromatycznym, szałwiowym masłem. To była prawdziwa uczta dla podniebienia.
Jak przygotować dynię do kopytek?
Na kopytka najlepsze są mniej wodniste odmiany dyni, takie jak np.: dynia piżmowa czy Hokkaido. Dynię taką trzeba obrać (ten etap można pominąć w dyni Hokkaido, która ma cienką skórkę). Potem miąższ należy pokroić na kawałki i upiec lub ugotować na parze. Jeśli planujecie upiec dynię, ułóżcie ją na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, możecie też skropić ją lekko oliwą. Pieczcie dynię ok. 25 minut w 200 stopniach Celsjusza, aż będzie miękka. Upieczoną czy ugotowaną na parze dynię należy zblendować na gładką masę. Można ją też przecisnąć przez praskę. Jeśli w puree znajduje się sporo wody, należy je odsączyć na sicie.
Jak zrobić kopytka z dyni i ziemniaków?
By przygotować ciasto na kopytka, dynię należy połączyć z ziemniakami. Nadają one ciastu kleistości i zwartości po ugotowaniu. Proporcja dyni do ziemniaków powinna być 1:1 lub niemal 1:2. Kluski i tak będą miały piękny kolor i ciekawy smak. A ponad wszystko będą niezwykle wartościowe, bo dynia jest bogata w witaminy A i C, a także w sole mineralne i w błonnik.
Przepis: Kopytka z dyni i ziemniaków
Złociste kopytka z masy dyniowo-ziemniaczanej
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- europejska
- Czas przygotowania
- 20 min.
- Czas gotowania
- 35 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 210 w każdej porcji
Składniki
- 400 g miąższu dyni
- 500 g ziemniaków
- 1 jajko
- ok. 1-1,5 szklanki mąki pszennej
- szczypta gałki muszkatołowej
- sól
- 4 łyżki masła
- 2 gałązki świeżej szałwii
Sposób przygotowania
- Przygotowanie dyniDynię obierz, pokrój na kawałki. Piecz ok. 25 minut w 200 stopniach Celsjusza. Wystudź ją, zblenduj na gładką masę. Odsącz z nadmiaru płynu.
- Przygotowanie ziemniakówZiemniaki obierz, opłucz, ugotuj w osolonym wrzątku. Odcedź je, osusz, wytłucz lub przeciśnij przez praskę. Ziemniaki wystudź.
- Przygotowanie ciastaW dużej misce umieść puree z dyni i ziemniaków. Dodaj jajko, 1/2 łyżeczki soli i szczyptę gałki muszkatołowej. Składniki wymieszaj, a potem dodając stopniowo mąkę, mieszaj ciasto, aż składniki się połączą. Szybko je wyrób, by powstało zwarte ciasto.
- Formowanie kopytekCiasto podziel na kilka części. Podsypując mąką, z każdej uformuj wałek. Lekko go spłaszcz dłonią, a potem pokrój na nieduże kawałki.
- Gotowanie kopytekW garnku zagotuj wodę, posól ją. Wrzuć do niej kopytka, zamieszaj i gotuj na średnim ogniu, do czasu, aż wypłyną na powierzchnię. Od tego momentu gotuj je jeszcze minutę i wyjmij łyżką cedzakową na talerze.
- Serwowanie kopytekSzałwię opłucz, osusz, oberwij z niej listki, posiekaj je. Na patelni rozpuść masło, wsyp listki i chwilę je podgrzewaj, by puściły aromat. Masłem szałwiowym polej kopytka.
Czym jeszcze można aromatyzować kopytka z dyni i ziemniaków?
Zamiast masłem szałwiowym, kopytka z dyni i ziemniaków można polać masłem z dodatkiem natki pietruszki, tymianku lub rozmarynu. Posiekane zioła warto też dodać do ciasta na kopytka. Kluski dyniowo-ziemniaczane nabiorą doskonałego smaku, gdy podacie je np. z sosem grzybowym, śmietanowym lub serowym.
Czytaj też:
Kopytka Karola Okrasy są zdrowe i puszyste. To zasługa jednego dodatkuCzytaj też:
Choć kształtem przypominają kopytka, te kluseczki robię zupełnie inaczej. Są proste w przygotowaniu