Jeśli jeszcze nie jadłaś zupy z pora, koniecznie ją przyrządź. Gdy spróbujesz, będziesz zaskoczona, jej prostotą i doskonałym smakiem. Por jest bowiem warzywem o zdecydowanym, ostrzejszym smaku. To sprawia, że zupa z jego dodatkiem nie potrzebuje wielu składników, by potrawa zachwyciła kubki smakowe.
Zupa z pora idealna na chłody
W wielu domach może nie być drugiego dania, ale zupa na obiad musi być. Nic tak bowiem nie rozgrzewa, jak talerz smacznej zupy. Zupa krem z pora choć dość lekka, doskonale rozgrzewa. A to dlatego, że por zawiera sporo związków siarki, które nadają mu ostrego smaku. Co ciekawe, zielona część pora jest o wiele ostrzejsza, niż biała. Warto więc wykorzystać ją do przygotowania zupy – będzie intensywna w smaku i kolorze.
Na czym ugotować zupę z pora?
Oczywiście to, na czym ugotujemy zupę z pora, czy każdą inną zupę, będzie wpływało na jej smak. By był pełny, najlepiej ugotować ją na bulionie warzywnym czy mięsno-warzywnym. Do tego celu można też wykorzystać rosół z poprzedniego dnia. Zupę można też ugotować w bardziej postnej wersji, czyli na "wodzie". Jednak wtedy warto ją nieco mocniej doprawić solą, pieprzem, papryką.
Ziemniak doskonale zagęści zupę
Składnikiem, który doskonale zagęści zupę z pora jest ziemniak. Zawarta w nim skrobia, po zblendowaniu całości sprawi, że zupa nabierze aksamitnej konsystencji. A przy tym nie zmieni się smak potrawy, bo ziemniak jest dość neutralnym warzywem. Do zupy możesz dorzucić 1-3 ziemniaki – wszystko zależy od tego, jaką chcesz osiągnąć konsystencję potrawy.
Przepis: Zupa z pora
Aksamitna zupa z pora z dodatkiem ziemniaków
- Kategoria
- Zupa
- Rodzaj kuchni
- Francuska
- Czas przygotowania
- 15 min.
- Czas gotowania
- 15 min.
- Liczba porcji
- 8
- Liczba kalorii
- 110 w każdej porcji
Składniki
- 2 pory
- 2 duże ziemniaki
- 2 łyżki masła
- 2 l bulionu warzywnego
- gałka muszkatołowa
- sól, pieprz
Sposób przygotowania
- Krojenie pora i ziemniakówPory oczyść z wierzchnich liści. Odkrój zwięzłą, jasną część każdego pora. Opłucz ją i pokrój w talarki. Zieloną część pora przekrój wzdłuż na cztery części, umieść w misce, dokładnie wypłucz. Ziemniaki obierz, opłucz, pokrój w kostkę.
- Podsmażanie poraNa patelni rozpuść masło, wsyp talarki pora i smaż je kilka minut na średnim ogniu, aż zmiękną i lekko się zrumienią.
- Gotowanie zupyBulion zagotuj. Wrzuć do niego ziemniaki oraz por świeży i podsmażony. Całość gotuj na średnim ogniu, aż warzywa będą miękkie.
- Blendowanie i doprawianie zupyZupę zestaw z kuchenki i zblenduj na krem. Dopraw ją do smaku solą, pieprzem i odrobiną startej gałki muszkatołowej.
- Podawanie zupyZupę rozlej do talerzy. Podawaj np. posypaną startym, żółtym serem i z grzankami. Doskonale pasuje też do niej groszek ptysiowy.
Zupa z pora – kilka cennych wskazówek
- Zupa z pora doskonale nadaje się do odgrzewania.
- Kremową zupę z pora możesz też podać z plasterkami zrumienionego boczku.
- Jeśli chcesz, by zupa była intensywnie zielona, przed blendowaniem możesz do niej dodać trochę posiekanej natki pietruszki.
Czytaj też:
Ta zupa ogórkowa to klasyka polskiej kuchni. Robię ją zgodnie ze wskazówkami mojej mamyCzytaj też:
Ta aromatyczna grochówka nie powoduje dolegliwości gastrycznych. Zwróć uwagę na sposób gotowania grochu