Jeśli przeszukasz babcine notesy z przepisami, niemal pewne jest, że znajdziesz tam przepis na ciasto z pianką. To ciasto można zrobić z różnymi owocami (świetne jest także w wersji z porzeczkami), ale jesienna wersja z aromatycznymi śliwkami jest naszym zdaniem najlepsza. To ciasto wprost stworzone do popołudniowej, jesiennej kawy czy herbaty.
Jak zrobić kruche ciasto ze śliwkami z pianką?
Zanim zaczniesz przygotowywać ciasto, przeczytaj dokładnie cały przepis. Zrobienie ciasta nie jest trudne, ale wymaga dobrego zaplanowania całej pracy. Samo kruche ciasto robi się szybko, bo warto też pamiętać, że tego typu ciasta nie lubią długiego wyrabiania. Dlatego ważne jest, aby masło, którego użyjesz, było dobrze schłodzone.
Dla tych, którzy nie robili nigdy bezy, wyzwaniem może się wydawać zrobienie pianki. Tu ważna jest z kolei zasada, aby cukier dodawać partiami i czekać, aż się rozpuści. Dlatego najlepiej użyć tu drobnego cukru do wypieków. Może też być zwykły kryształ, jednak będzie on wymagał dłuższego ubijania. Aby sprawdzić, czy cukier się rozpuścił, wystarczy wziąć odrobinę pianki w palce i rozetrzeć: kryształki nie powinny być wyczuwalne. Po dodaniu budyniu wystarczy już tylko krótko zmiksować – aż piana połączy się z budyniowym proszkiem. Jeśli masz robot kuchenny, cały ten proces będzie naprawdę łatwy. Oczywiście można tu użyć miksera z końcówką do ubijania, a jeśli nie masz tych sprzętów, również nic straconego – nasze babcie robiły takie ciasta, używając zwykłej trzepaczki do białek.
Przepis: Ciasto śliwkowe z pianką
Tradycyjne ciasto na kruchym spodzie.
- Kategoria
- Deser
- Rodzaj kuchni
- Tradycyjna
- Czas przygotowania
- 15 min.
- Czas gotowania
- 1 godz. 5 min.
- Liczba porcji
- 12
- Liczba kalorii
- 271 w każdej porcji
Składniki
na ciasto:
- 500 g mąki tortowej
- 100 g cukru pudru
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
- 250 g zimnego masła
- 5 żółtek
- 700 g śliwek
na piankę:
- 5 białek
- 200 g drobnego cukru
- 1 budyń bez cukru (śmietankowy lub waniliowy)
Sposób przygotowania
- Robienie ciastaW misce wymieszaj mąkę, cukier puder i proszek do pieczenia. Zetrzyj na tarce z dużymi oczkami i delikatnie przemieszaj z mąką. Dodaj żółtka i ekstrakt waniliowy. Zagnieć ciasto szybko (można użyć miksera). Oddziel od ciasta ok. 1/3, zawiń w folię spożywczą i włóż do zamrażarki. Piekarnik rozgrzej do 180 stopni.
- Pieczenie spoduBlachę wyłóż papierem do pieczenia i wyłóż ciasto – można je rozwałkować lub ugnieść rękami. Ponakłuwaj po całości widelcem i piecz 20 minut. Po tym czasie wyjmij i odstaw, aby ostygło.
- Układanie śliwekŚliwki wypestkuj i pokrój na połówki lub ćwiartki. Poukładaj na cieście skórką do dołu.
- Robienie piankiUbij białka, kiedy piana zacznie robić się sztywna, dodawaj partiami cukier nie przerywając ubijania. Cukier musi się rozpuścić. Na koniec wsyp budyń i krótko miksuj.
- Pieczenie ciastaNa śliwki wyłóż piankę. Wyjmij resztę ciasta z zamrażarki i zetrzyj na tarce o grubych oczkach. Posyp równomiernie całą piankę (niczym kruszonką). Piecz ok. 45 minut.
Pianka po upieczeniu zwykle opada, więc to nie jest powód do zmartwienia. Tak ma być.
Inne pomysły na ciasto z pianką
Ciasto ze śliwkami z pianką z naszego przepisu możesz nieco podkręcić, dodając do kruchego ciasta 2 łyżeczki cynamonu. Nada to deserowi jeszcze bardziej jesiennego charakteru. Możesz również posypać wierzch ciasta (już po wyłożeniu startego ciasta kruchego) płatkami migdałów.
Czytaj też:
Szarlotka sypana, czyli najprostsze ciasto z jabłkami. Za ten deser zawsze zbieram komplementyCzytaj też:
Do powideł śliwkowych dodaj czekoladę, a nie doczekają zimy. Najlepszy przepis na czekośliwkę