Ciasto ze śliwkami pamiętam bardzo dobrze z dzieciństwa. W sezonie, gdy węgierki były na wyciągnięcie ręki, pieczone było chyba nawet częściej niż raz w tygodniu. Babcia robiła je wyjątkowo sprawnie i szybko i jej przepis poznałam już dość dawno. Wymaga tylko podstawowych składników, które zwykle ma się w domu, a efekty mogą wprawić w zdumienie. Spróbuj koniecznie – rodzina ci podziękuje.
Jak zrobić ciasto ze śliwkami jak u babci?
Wykonanie tego smacznego deseru jest banalne. Musisz tylko zagnieść masę, a między dwiema jej warstwami zamknąć pozbawione pestek śliwki. Ja zazwyczaj robię to tak, że wierzchnią część ciasta po prostu kruszę, wypełniając przestrzenie między owocami i delikatnie przykrywając kawałki śliwek. Po upieczeniu całość prezentuje się bardzo apetycznie i zachęcająco.
Przepis: Ciasto ze śliwkami jak u babci
Proste i smaczne ciasto śliwkowe z przepisu babci.
- Kategoria
- Deser
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 30 min.
- Czas gotowania
- 50 min.
- Liczba porcji
- 10
- Liczba kalorii
- 231 w każdej porcji
Składniki
- 500 g śliwek węgierek
- 250 g mąki pszennej
- 150 g cukru
- 125 g masła
- 3 jajka
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- sól
Sposób przygotowania
- Uszykowanie składnikówŚliwki umyj, przekrój na pół i usuń pestki. Mąkę przesiej do dużej miski. Połącz ją z proszkiem do pieczenia oraz szczyptą soli.
- Wykonanie ciastaMasło utrzyj z cukrem na puch. Ciągle miksując, pojedynczo dodaj jajka. Wsyp suche produkty. Wymieszaj i krótko wyrób masę. Podziel ją na dwie części podobnej wielkości.
- Składanie i pieczenie ciasta za śliwkamiPołową ciasta wypełnij dno wyłożonej papierem formy do pieczenia. Ułóż śliwki miąższem do dołu, zachowując odstępy. Z pozostałej części masy odrywaj kawałki i układaj je na owocach tak, aby niemal całkowicie je przykryć oraz aby wypełnić puste przestrzenie między śliwkami. Ciasto piecz w temperaturze 180 stopni Celsjusza przez 45-50 minut.
Jak podać ciasto ze śliwkami z przepisu babci?
Ostudzone ciasto ze śliwkami posyp dość obficie przesianym cukrem pudrem. W takiej prostej wersji smakuje najlepiej. Możesz też podać wypiek na ciepło, kładąc na talerzu kulkę lodów waniliowych i dekorując przysmak kleksami bitej śmietany. Inną smaczną opcją jest polanie go sosem czekoladowym.
Inne warianty ciasta ze śliwkami
Ciasto z przepisu mojej babci możesz również lekko modyfikować, dostosowując jego skład i smak do własnych potrzeb żywieniowych i upodobań. Oto kilka cennych wskazówek.
- Moja babcia nie dodawała nic do owoców, które lądowały w cieście. Jeśli jednak uważasz, że twoje śliwki są zbyt kwaśne, możesz dodać do nich cukier. Dobrym pomysłem będzie też wymieszanie ich z przyprawami korzennymi (np. cynamonem, goździkami lub kardamonem).
- Zamiast masła możesz użyć margaryny. W ten sposób przygotujesz pyszne ciasto śliwkowe bez laktozy. Zamiana cukru na słodzik np. erytrytol czy ksylitol będzie z kolei dobrym pomysłem, jeśli chcesz przygotować bardziej dietetyczny deser.
- Jeśli masz ochotę, możesz również przygotować kruszonkę do swojego ciasta. Musisz jedynie połączyć mąkę pszenną, masło i cukier w proporcjach 2:2:1, a powstałe okruszki umieścić na wierzchu ciasta przed włożeniem go do piekarnika. Być może będziesz musiała podpiekać deser nieco dłużej, by kruszonka się zrumieniła.
Czytaj też:
Drożdżówki ze śliwkami mogę piec nawet codziennie. Z tego przepisu zawsze wychodzą idealneCzytaj też:
Ten pyszny deser ze śliwkami można jeść bez wyrzutów sumienia. Same zdrowe składniki