Po wrapy proteinowe sięgam zawsze, gdy mam już dość zwykłych kanapek. Warzywa i serek śmietankowy zamykam w pełnych roślinnego białka plackach, uzyskując smaczną, a jednocześnie sycącą na długie godziny potrawę. Ten pełnowartościowy posiłek należy do ulubionych w moim domu i często go powtarzam. Nierzadko towarzyszy mi w pracy, stanowiąc pełen kolorów lunch. Lubię go też podawać znajomym, bo świetnie urozmaica spotkania towarzyskie.
Zwykle przekąski tego typu przyrządza się z gotowych placków pszennych dostępnych w sklepach. To szybkie i wygodne rozwiązanie, ale nawet pełnoziarniste wersje tego produktu nie będą tak odżywcze, jak domowa wersja przyrządzona z mąki z ciecierzycy. Produkt ten nie kosztuje wiele, więc polecam się w niego zaopatrzyć. Proszek ze zmielonych strączków pomoże nam nie tylko podnieść ilość białka w naszych daniach, ale też podniesie walory smakowe potraw, dodając im nieco lubianego przez nasze podniebienia umami. Ponadto – co jest kolejną zaletą — zawiera on znaczne ilości regulującego trawienie błonnika. Nie jest przy tym przesadnie drogi, a praca z nim przebiega bez problemów. Same zalety.
Jak przygotowywać wrapy proteinowe?
Jak już wspomniałam placki, w które zawinę dodatki, robię od zera, uważnie mieszając składniki na ciasto i smażąc je na dobrze rozgrzanej patelni. Wbrew pozorom cały proces jest dziecinnie prosty i zdecydowanie polecam spróbować.
Przepis: Wrapy proteinowe z serkiem i warzywami
Prosta przekąska obfitująca w duże ilości białka. Syci na długo, a nadaje się zarówno na imprezę, jak i do pracy.
- Kategoria
- Przekąska
- Rodzaj kuchni
- Wegetariańska
- Czas przygotowania
- 40 min.
- Czas gotowania
- 20 min.
- Liczba porcji
- 4
Składniki
Na ciasto:
- 150 g mąki z ciecierzycy
- 350 ml wody
- 2 jajka
- 2 łyżeczki oleju rzepakowego
- ½ łyżeczki kurkumy w proszku
- pieprz
- sól
Dodatki:
- 125 g śmietankowego serka kanapkowego
- 200 g liści szpinaku
- 2 średnie pomidory malinowe
- 1 długi ogórek szklarniowy
- 2 ząbki czosnku
- 1 łyżka oleju rzepakowego
Sposób przygotowania
- Przygotowanie masy na wrapy proteinoweDo miski wsyp mąkę z ciecierzycy, kurkumę, szczyptę soli oraz pieprzu. Wbij jajko i wlej olej rzepakowy. Mieszaj składniki, stopniowo dolewając wodę. Gdy uzyskasz gładką masę, przykryj naczynie ściereczkę i odstaw na 20-30 min.
- Przygotowanie dodatkówCzosnek obierz, posiekaj. Na patelni rozgrzej olej rzepakowy, wrzuć czosnek. Smaż przez minutę, a następnie dodaj umyty szpinak i przyrządzaj aż nieco zwiedzanie. Przełóż do osobnej miski. Ogórka oraz pomidory umyj pokrój w niezbyt dużą kostkę.
- Składanie wrapów proteinowychPrzygotowane wcześniej ciasto smaż na suchej patelni z nieprzywierającą powłoką. Gotowe placki przenoś na duży talerz, by ostygły. Gdy będą letnie, smaruj je porcją serka śmietankowego, układaj po 1-2 łyżki szpinaku z czosnkiem oraz po kilkanaście kostek pomidora i ogórka. Ciasno zawijaj, formując wrapy proteinowe.
Jak podawać wrapy proteinowe?
Posiłek nie wymaga specjalnych dodatków, ale jeśli macie ochotę go urozmaicić, podajcie dodatkowy sos np. pomidorowy, ziołowy lub z ostrą papryką. Możecie też podgrzewać wrapy proteinowe w piekarniku, na ich wierzchu układając plastry sera żółtego. Pieczcie je jednak jedynie do lekkiego zrumienienia.
Czytaj też:
Ten omlet ziemniaczany mogę jeść przez cały dzień. Przepis mam od znanego szefa kuchniCzytaj też:
Biorę tortillę, dodaję proste składniki i gotową pastę. Pyszna przekąska w kilka minut