By stracić co nieco na wadze, trzeba ograniczyć kaloryczność posiłków. Konieczna będzie więc rezygnacja z tłustych mięs i wędlin, a także z potraw smażonych i słodkości. Do tego trzeba pamiętać, by jeść częściej, a mniejsze porcje i unikać jedzenia późnym wieczorem. Nie obędzie się też bez aktywności fizycznej. Wiadomo, ruch sprzyja spalaniu kalorii, pomaga też wyrzeźbić sylwetkę.
Dobrym wsparciem procesu odchudzania są też napoje. Najprostszy to woda, która nawadnia organizm i ułatwia jego oczyszczanie. Jednak o wiele lepszy efekt osiągniemy, gdy w ciągu dnia będziemy też pić napoje przyspieszające przemianę materii i ułatwiające odchudzanie. Jeden z nich przygotujesz z siemienia lnianego i naparu kopru włoskiego.
Jakie właściwości ma siemię lniane i koper włoski?
Siemię lniane to nasiona lnu zwyczajnego. Ze względu na swoje właściwości są one używane jako naturalny środek leczniczy. Co takiego zawierają? Siemię lniane zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, które korzystnie wpływają na pracę serca i układu krążenia, a także na funkcjonowanie mózgu. W jego składzie znajdują się też fitosterole, które obniżają poziom złego cholesterolu we krwi, przeciwutleniacze zwalczające wolne rodniki oraz minerały wzmacniające kości.
Jednak składnikiem, który ma największe znaczenie przy odchudzaniu, jest błonnik. A w siemieniu lnianym występuje zarówno błonnik rozpuszczalny, jak i nierozpuszczalny. Błonnik wspomaga trawienie i metabolizm, zapobiega zaparciom i reguluje poziom cukru we krwi. Zmniejsza też uczucie głodu.
Koper włoski również znany jest z dobroczynnego wpływu na układ pokarmowy. Zawarte w nim olejki eteryczne stymulują bowiem wydzielanie soków trawiennych i enzymów, co przyspiesza metabolizm, ale też zapobiega wzdęciom i niestrawności. Poza tym napar z kopru włoskiego łagodzi bóle brzucha i stany zapalne, obniża poziom cholesterolu we krwi, ma też działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe.
Jak zrobić odchudzający napój z siemieniem lnianym?
Do przygotowania tego napoju możesz wykorzystać całe lub zmielone nasiona lnu. Jeśli picie całych nasion siemienia lnianego nie jest dla ciebie przyjemne, po napęcznieniu możesz je zblendować razem z naparem. Przed użyciem siemienia lnianego sprawdź jednak jego świeżość, bo dość szybko się psuje. Napój z siemieniem lnianym pij na czczo, a także w ciągu dnia. Dziennie nie przyjmuj więcej niż 2-3 łyżki nasion lnu.
Siemię lniane do picia przygotujesz w następujący sposób:
- 1 saszetkę kopru włoskiego zalej 1 szklanką wrzątku, przykryj i odstaw na 10 minut do zaparzenia.
- Do kubka wsyp 1 łyżkę nasion lnu (całych lub zmielonych) i zalej je jeszcze ciepłym naparem kopru włoskiego. Odstaw na 15 minut, by nasiona dobrze napęczniały. Napój jest gotowy.
Wskazówka: Zamiast naparu z kopru włoskiego, do zalania siemienia lnianego można też użyć naparu mięty albo przegotowanej, letniej wody. Smak otrzymanego napoju można poprawić np. sokiem z cytryny, imbirem, miodem.
Wskazówki dotyczące napojów z siemieniem lnianym
Siemię lniane można też dodawać do innych napojów, dzięki czemu nabiorą one właściwości odchudzających. Namoczone nasiona lnu możesz zmiksować z wodą lub sokiem owocowym albo połączyć z mlekiem roślinnym lub jogurtem naturalnym.
- Na szklankę płynu najlepiej użyć 1 łyżkę siemienia lnianego. Jeśli jednak napój jest dla ciebie zbyt gęsty, następnym razem zmniejsz ilość nasion do 1-2 łyżeczek.
- Pamiętaj jednak, że nasiona lnu przed spożyciem warto namoczyć (najlepiej od razu w składniku napoju), bo dzięki temu lepiej działają. By jednak nie zniszczyć cennych składników zawartych w siemieniu lnianym, należy zalewać je dobrze ciepłym płynem.
- Siemię lniane pęcznieje po namoczeniu i robi się śluzowate. Jeśli więc użyjesz zbyt dużej ilości nasion, możesz dodać więcej płynu.
Czytaj też:
Zamiast kawy piję ten napój. Mam energię, chudnę i nie czuję efektów ubocznychCzytaj też:
Ten napój owsiany to nowy hit TikToka. Czy oatzempic pomoże schudnąć?