Jakie produkty zostały wam w lodówce po świętach? Ja wciąż mam zapas jajek, zostało też trochę pieczarek i świeżej papryki, których nie zdążyłam przerobić. Na szczęście, mam już pomysł, jak je wykorzystać, by nikt nie narzekał, że znowu jemy to samo. Zrobię z nich pyszną kolację, wszyscy będą zadowoleni, a ja nic nie wyrzucę.
Jakie są rodzaje omleta?
Omlet to jajeczne danie, które można przygotować na kilka sposobów. Najszybszy omlet to jajka rozkłócone z solą i pieprzem, wylane na patelnię i usmażone z dwóch stron na rumiano. Można też zrobić omlet biszkoptowy, który jest wyższy i bardziej puszysty. By go przygotować, najpierw trzeba ubić na sztywno białka, a potem wymieszać je delikatnie z żółtkami i całość usmażyć na patelni. Niektórzy do masy jajecznej dodają też 1-2 łyżki mąki, by omlet był bardziej stabilny i pożywny. Taka wersja omleta nazywa się grzybkiem i jest równie smaczna, jak wersja bez dodatku mąki.
Omlet, zamiast smażyć, można też upiec w piekarniku. W tym celu należy wyłożyć blachę papierem do pieczenia i wylać na nią masę jajeczną. Po ok. 20 minutach pieczenia w temperaturze 180 stopni Celsjusza omlet jest gotowy do jedzenia. Z pewnością ta wersja omleta jest lżej strawna od smażonej.
Jak zrobić omlet z pieczarkami i warzywami?
Przygotowanie omleta zacznij od podsmażenia warzyw, pieczarek i salami.
Przepis: Omlet z pieczarkami
Omlet z dodatkiem pieczarek, papryki i salami
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 10 min.
- Czas gotowania
- 15 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 325 w każdej porcji
Składniki
- 6 jajek
- 200-300 g pieczarek
- 1 cebula
- 2 łyżki masła
- 1/2 papryki np. zielonej
- mała ostra papryczka
- 70 g salami, szynki lub boczku
- 70 g startego żółtego sera
- sól, pieprz
Sposób przygotowania
- Podsmażanie dodatków do omletaCebulę obierz, pokrój w piórka, zeszklij na łyżce masła. Dodaj oczyszczone, pokrojone w plasterki pieczarki, często mieszając smaż je 5 minut. Dodaj pokrojoną w paski paprykę i wędlinę, a także posiekaną ostrą papryczkę. Oprósz solą i pieprzem, całość smaż kilka minut, co jakiś czas mieszając.
- Smażenie omletaJajka rozmieszaj energicznie widelcem, dodaj do nich trochę soli i pieprzu. Masą zalej składniki na patelni. Smaż na niedużym ogniu 2-3 minuty. Potem przykryj patelnię dużym talerzem obróć całość, zsuń omlet z talerza na patelnię i dosmaż go z drugiej strony. Omlet zdejmij z patelni dodatkami do góry, posyp go startym serem, złóż na pół.
Wskazówka: Omlet ten można też przygotować w wersji francuskiej. Czyli najpierw podsmażyć składniki farszu i zdjąć je z patelni. Potem wylać na patelnię masę jajeczną, a gdy zetnie się z wierzchu, wyłożyć na nią farsz, posypać startym serem i złożyć na pół.
Co jeszcze można dorzucić do omleta?
Omlety można robić z przeróżnymi dodatkami. W wersji wytrawnej warto do nich dodać warzywa, które nie wymagają długiego smażenia, np. paprykę, cukinię, szpinak, groszek zielony, cebulę, por, pomidory. Doskonałym dodatkiem będzie też pokrojona wędlina, np. szynka, salami, boczek, a także rozmaite sery, np. starta mozzarella, pokrojona feta czy ser pleśniowy. Dodatki te można podsmażyć najpierw na patelni i zalać je masą jajeczną albo można z nich zrobić farsz do usmażonego już omleta. Co ciekawe, omlet można też przygotować w wersji francuskiej. Czyli usmażyć omlet z jednej strony, wyłożyć farsz na ścięty wierzch omleta, złożyć całość na pół i od razu podać.
Omlety można też podać na słodko, np. z prażonym jabłkiem, świeżymi owocami jagodowymi, podduszonymi śliwkami, gruszkami, a także z masą orzechowo-czekoladową.
Czytaj też:
Ten omlet z ziemniakami robię w 30 minut. To mój pomysł na szybki obiad we włoskim styluCzytaj też:
Omlet z płatkami owsianymi to śniadaniowy ideał. Masz po nim energię, aż do południa