Ciasto francuskie warto mieć zawsze w lodówce lub w zamrażarce. Daje bowiem wiele możliwości przygotowania przysmaków słodkich i wytrawnych. Samo ciasto francuskie też można przygotować domowym sposobem, co zabiera trochę czasu, ale gwarantuje nam zupełnie naturalny produkt. Ja uwielbiam to ciasto za jego lekkość i chrupkość i za to, że z gotowego ciasta błyskawicznie mogę przygotować fantastyczne smakołyki. Jednym z nich jest wytrawna tarta, którą lubię przyrządzić z pysznym i zdrowym porem. Jednak w wyborze dodatków do tego dania mamy wielką swobodę działania.
Przepis: Wytrawna tarta z porem
Tarta porowa na cieście francuskim
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Francuska
- Czas przygotowania
- 20 min.
- Czas gotowania
- 1 godz.
- Liczba porcji
- 6
- Liczba kalorii
- 550 w każdej porcji
Składniki
- 1 opakowanie gotowego ciasta francuskiego
- 1 duży por
- 2 łyżki masła lub oleju
- 3 jajka
- 300 ml śmietanki 30%
- gałka muszkatołowa
- sól, pieprz
- 100 g sera np. cheddar
Sposób przygotowania
- Podpiekanie spoduCiasto francuskie wyjmij z lodówki i pozostaw na 15 minut w temperaturze pokojowej, by nieco zmiękło. Piekarnik rozgrzej do 210 stopni Celsjusza. Wyłóż nim dno i boki formy na tartę. Nadmiar ciasta odkrój przy pomocy wałka do ciasta (okrawki upiecz razem z tartą – będą do schrupania). Ciasto ponakłuwaj widelcem. Piecz ok. 15 minut, aż się zrumieni.
- Podsmażanie poraPor oczyść, pokrój w grubsze plastry. Podsmaż je na patelni z masłem, oprósz solą i pieprzem, podduś, wyłóż na podpieczone ciasto.
- Zalewanie sosem i pieczenieJajka wybij do miski, dodaj śmietankę, trochę soli, pieprzu i gałki muszkatołowej. Rozmieszaj rózgą jednolitą masę. Zalej nią farsz do tarty, posyp startym serem. Piecz ok. 30 minut w 180 stopniach Celsjusza.
Wskazówka: Pora można połączyć z pieczarkami i szynką. Wszystkie składniki należy podsmażyć razem na patelni.
Co dodać do wytrawnej tarty?
Do wytrawnej tarty na francuskim cieście pasuje naprawdę mnóstwo składników. Można do niej dodać warzywa, np. cebulę, marchewkę, cukinię, bakłażan, groszek, paprykę, szparagi, szpinak czy pomidory. Warzywa przed położeniem na cieście warto poddusić lub podgotować. Zyskają lepszy smak i będą odpowiednio miękkie.
Do tarty świetnie też pasują wędliny, np. boczek, szynka gotowana albo suszona, kiełbasa oraz mięsa, np. pieczony, gotowany czy wędzony kurczak. Smaku i kremowej konsystencji dodadzą wytrawnej tarcie sery. Może to być ser żółty, pleśniowy, feta czy kozi.
Bardzo istotną częścią tarty jest masa, którą zalewa się składniki. To ona spaja produkty położone na tarcie i dodaje całości soczystości i kremowej konsystencji. Chyba najbardziej uniwersalna jest ta zrobiona z jajek i śmietanki. Warto ją doprawić solą, pieprzem, gałką muszkatołową i ulubionymi ziołami.
Czy podpiekać ciasto francuskie przed wyłożeniem składników?
Moje doświadczenie mówi, że tak, bo jest to o wiele smaczniejsza opcja. Ciasto jest wtedy odpowiednio dopieczone, zachowuje doskonały smak i chrupkość. Wyłożenie składników na surowe ciasto francuskie to niestety gwarancja, że wyjdzie zakalec. Przytłoczone ciężkimi składnikami i zalewą ciasto nie jest w stanie wyrosnąć, tak jak powinno.
Czytaj też:
Te rogaliki z ciasta francuskiego robię w 10 minut. Używam tylko 4 składnikówCzytaj też:
Wianki z ciasta francuskiego i jabłek. Smaczny i szybki deser za grosze