Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Powinno nam dostarczyć energii do pracy, a także cennych składników, by nasz organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Dlatego nie jest obojętne, co o tej porze dnia trafia do naszego żołądka. Dziś prezentujemy wam jeden z najlepszych wyborów. Śniadanie z granoli jest proste do przygotowania, doskonale smakuje i dostarcza wartościowych składników.
Co to jest granola?
Granola to chrupiąca mieszanka zdrowych składników. Składa się zazwyczaj z: płatków owsianych, orzechów, nasion i przypraw. Miesza się je np. z miodem i piecze w piekarniku, dzięki czemu uzyskują przyjemną chrupkość i doskonały smak. Wystudzoną granolę warto wymieszać z suszonymi owocami. Granolę można kupić gotową lub przygotować ją samodzielnie w domu. Jest to bardzo proste, a otrzymaną mieszankę można przechowywać w zamkniętym pojemniku nawet kilka tygodni.
Jak zamienić granolę w superzdrowe śniadanie?
Granola bogata jest przede wszystkim w: węglowodany złożone, błonnik, witaminy z grupy B, magnez i cynk. By zamieniła się w pełnowartościowe śniadanie, brakuje w niej białka, trochę tłuszczu i witamin. Dlatego warto ją połączyć z jogurtem naturalnym i owocami.
Przepis: Śniadanie z granolą
Granola z jogurtem naturalnym i owocami
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 5 min.
- Liczba porcji
- 1
- Liczba kalorii
- 260
Składniki
- 150 ml jogurtu naturalnego
- 4 łyżki granoli
- 1/3 szklanki owoców, np. czerwonych porzeczek
Sposób przygotowania
- Przygotowanie śniadaniowej granoli3 łyżki granoli wymieszaj w szklance z jogurtem naturalnym. Posyp oczyszczonymi owocami i łyżką granoli. Możesz poczekać, aż granola nieco zmięknie lub jeść śniadanie od razu po przygotowaniu.
Inne wersje śniadania z granolą
Do przygotowania śniadania z granolą możesz też wykorzystać inne owoce. Najlepiej sprawdzą się sezonowe, bo zawierają najwięcej wartościowych składników. Zamiast czerwonych porzeczek mogą to być np.: porzeczki czarne, jagody, borówki amerykańskie, maliny, truskawki, poziomki, gruszki, śliwki czy banany. Jogurt naturalny można zaś zastąpić kefirem lub maślanką. Jeśli dla kogoś cała mieszanka jest zbyt kwaśna, może ją dosłodzić odrobiną miodu lub syropu klonowego.
Czytaj też:
Zamiast owsianki, robię na śniadanie tę kaszkę. Szybko ją gotuję i zamieniam w rarytasCzytaj też:
Dodaję 3 składniki do nocnej owsianki i w mig robię superzdrowe śniadanie