Terriną ostatnio poczęstowała mnie przyjaciółka, która wyemigrowała do Francji. Nic dziwnego, wszak to specjał kuchni francuskiej, a przyjaciółka uwielbia odkrywać nowe dania. Terrina nie tylko bardzo mi posmakowała, ale też wyglądała obłędnie. W sumie ciężko się było nie skusić na tę apetyczną przystawkę, która zachęcała kolorami. Przepis na ten przysmak okazał się na tyle prosty, że sama zaczęłam go przyrządzać. A podaję go nie tylko na przystawkę czy przekąskę, ale traktuję też, jak pasztet i robię z nim kanapki.
Czym się różni terrina od pasztetu?
Terrinę i pasztet łączy wiele. Po pierwsze główny składnik, którym klasycznie jest mięso. Po drugie kształt, bo obie potrawy zazwyczaj piecze się w wąskich, podłużnych foremkach. Po trzecie sposób podania – zarówno pasztet, jak i terrina serwowane są zwykle na przystawkę. Taki sam jest też tradycyjny sposób ich wypiekania, bo oba przysmaki zwykle piecze się w kąpieli wodnej. Dzięki temu są delikatne i soczyste.
Cech wspólnych jest sporo, a co różni terrinę i pasztet? Przede wszystkim sposób rozdrobnienia. Podczas gdy pasztet robi się zwykle z drobno zmielonego mięsa, do terriny dorzuca się pokaźne kawałki. I to nie tylko mięs, ale też warzyw, ryb, owoców, warzyw czy bakalii. Terriną nazywa się też zimną galaretę, która składa się np. z mięs, ryb, warzyw, sera, jaj i masy twarogowej.
Jak zrobić terrinę z bakaliami?
Do przygotowania terriny z bakaliami należy wykorzystać mięso mielone, np. wieprzowe lub drobiowe oraz pierś z kurczaka. Dopełnieniem całości będą bakalie.
Przepis: Mięsna terrina z bakaliami
Terrina z mięsa wieprzowo-wołowego z dodatkiem fileta z kurczaka i bakalii
- Kategoria
- Przekąska
- Rodzaj kuchni
- Francuska
- Czas przygotowania
- 20 min.
- Czas gotowania
- 1 godz. 15 min.
- Liczba porcji
- 10
- Liczba kalorii
- 220 w każdej porcji
Składniki
- 500 g mięsa mielonego, np. wieprzowego
- 1 filet z piersi kurczaka
- 50 g pistacji niesolonych, łuskanych
- 50 g suszonej żurawiny
- 1 jajko
- 1 cebula
- 1 łyżka oleju
- 2 ząbki czosnku
- 1 łyżka musztardy
- 100 ml śmietanki 30%
- natka pietruszki
- sól, pieprz
Sposób przygotowania
- Podsmażanie warzywCebulę obierz, pokrój w drobną kostkę. Czosnek obierz, posiekaj. Na patelni rozgrzej olej, dodaj posiekaną cebulę i smaż na średnim ogniu, aż stanie się miękka i złocista. Dodaj posiekany czosnek i smaż jeszcze minutę.
- Doprawianie mięsaMięso mielone umieść w dużej misce. Dodaj przesmażoną cebulę z czosnkiem, jajko, musztardę, śmietankę, sól i pieprz. Wszystko dokładnie wymieszaj, aż składniki się połączą.
- Łączenie z dodatkamiDo mięsnej masy wsyp orzeszki i żurawinę. Całość wymieszaj. Filet z piersi kurczaka opłucz, osusz, pokrój w paski lub w kostkę. Dodaj do mięsnej masy, wymieszaj.
- Pieczenie terrinyPodłużną, wąską formę wysmaruj olejem. Przełóż do niej mięsną masę z dodatkami. Formę przykry folią aluminiową i wstaw do większego naczynia z wodą. Całość wstaw do piekarnika o temperaturze 180 stopni Celsjusza i piecz ok. godzinę.
- Serwowanie terrinyUpieczoną terrinę wyjmij z piekarnika i pozostaw do przestygnięcia na około 15 minut. Potem delikatnie wyjmij ją z formy. Podawaj na zimno lub w temperaturze pokojowej, udekorowaną natką pietruszki.
Jak podawać terrinę, czyli francuski pasztet?
Terrina to dość eleganckie danie, które może być ozdobą stołu. Upieczoną zwykle serwuje się na półmisku. Warto odkroić kilka grubszych plastrów i zaprezentować je obok całej potrawy. Terrinę przed podaniem można też posypać czy udekorować świeżą zieleniną, np. natką pietruszki. Choć ogólnie terrinę podaje się na przystawkę, to można ją też potraktować, jak zwykły pasztet czy wędlinę i zrobić z nią kanapki.
Czytaj też:
Gdy mam dość mięsa, piekę prosty pasztet. Aż trudno uwierzyć, że robię go z samych roślinCzytaj też:
Szef kuchni zdradził przepis na soczysty pasztet drobiowy. Piecze się tylko pół godziny