Sernik wiedeński to deser kuchni austriackiej, który cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Jego charakterystyczną cechą jest brak spodu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przygotowaną zgodnie z poniższym przepisem masę serową wyłożyć np. na podpieczone kruche ciasto lub spód z herbatników i masła.
Jaki ser wybrać, żeby sernik był puszysty i kremowy?
Sernik wiedeński robię z gotowego twarogu sernikowego w wiaderku, który nie wymaga mielenia. Wybieram ser bez dodatkowych składników np. masła, zagęstników i cukru. Naturalny twaróg mieszam z nadającymi delikatny smak dodatkami. Zamiast sera z wiaderka możesz użyć trzykrotnie zmielonego twarogu w kostce o delikatnym smaku. Biały ser powinien być suchy i zwarty. Jeżeli kupisz wilgotny twaróg, to przed zmieleniem wyłóż go na wyścielone gazą sitko i lekko odciśnij z nadmiaru serwatki.
Pyszny sernik bez spodu upieczesz również z mieszanki twarogu sernikowego z wiaderka lub własnoręcznie zmielonego sera oraz serka mascarpone lub ricotty.
Jak zrobić idealny sernik bez spodu krok po kroku?
Kluczem do sukcesu podczas przygotowywania sernika wiedeńskiego jest użycie składników o temperaturze pokojowej, a także odpowiednie pieczenie. Sernik bez spodu wymaga osobnego ubicia jajek z cukrem oraz zmiksowania sera z pozostałymi dodatkami. Gotowe składniki masy serowej łączę, mieszając rózgą kuchenną i przekładam do wyłożonej papierem do pieczenia tortownicy o średnicy 23-24 cm.
Piekę puszysty sernik bez spodu w kąpieli wodnej. Koniecznie sprawdź, czy twoja tortownica jest szczelna, bo inaczej woda dostanie się do formy. Możesz również upiec sernik wiedeński w tradycyjny sposób.
Wskazówka: smak masy serowej możesz wzbogacić, dodając więcej wanilii oraz np. startą na tarce skórkę z pomarańczy lub cytryny. A jeśli uwielbiasz rodzynki, polecam przepis na najlepszy sernik z rodzynkami. Jego sekretem jest pewien płyn.
Przepis: Puszysty sernik bez spodu
To klasyczny sernik wiedeński. Elegancki deser zachwyca delikatnym smakiem i kremową konsystencją.
- Kategoria
- Deser
- Rodzaj kuchni
- Austriacka
- Czas przygotowania
- 30 min.
- Czas gotowania
- 1 godz. 30 min.
- Liczba porcji
- 12
- Liczba kalorii
- 413 w każdej porcji
Składniki
- 1 kg twarogu sernikowego w wiaderku
- 8 dużych jajek
- 200 g masła
- 3 łyżki budyniu waniliowego bez cukru
- 1 szklanka drobnego cukru
- 3 łyżeczki ekstraktu waniliowego
Sposób przygotowania
- Przygotowanie masy serowejZmiksuj twaróg z roztopionym i wystudzonym masłem, proszkiem budyniowym oraz ekstraktem waniliowym.
- Przygotowanie masy jajecznejCałe jajka i cukier ubij na jasną, puszystą masę.
- Łączenie składnikówZa pomocą silikonowej szpatułki lub rózgi kuchennej delikatnie wmieszaj masę jajeczną w masę serową. Przełóż masę na sernik do wyłożonej papierem do pieczenia tortownicy.
- PieczenieNagrzej piekarnik do temperatury 160 stopni Celsjusza (góra-dół, bez termoobiegu). Wypełnij dużą formę do pieczenia lub naczynie żaroodporne gorącą wodą i wstaw do niego tortownicę (woda powinna sięgać do połowy wysokości masy serowej). Piecz do suchego patyczka – 80-90 minut. W czasie pieczenia nie otwieraj piekarnika. Gotowy sernik pozostaw w wyłączonym piekarniku z uchylonymi drzwiczkami na 30 minut, a następnie wyjmij, wystudź i wstaw do lodówki na 2-3 godziny.
Puszysty sernik bez spodu podaję oprószony cukrem pudrem oraz udekorowany lukrem lub polewą z gorzkiej czekolady.
Czytaj też:
To najbardziej aksamitny sernik na zimno, jaki znam. Sekretem jest jeden składnikCzytaj też:
Ten sernik z przepisu mojej teściowej znika w mig. Sekret tkwi w płynie do rodzynek