Liście laurowe (inaczej liście bobkowe), zwane wawrzynem, znane są z intensywnego smaku i aromatu. Dlatego wykorzystuje się je w kuchni do podbijania smaku potraw. Dorzuca się je m.in.: do zup, bulionów, gulaszy i sosów, a także marynat i kiszonek. Okazuje się jednak, że przyprawa ta ma też silne właściwości lecznicze, z których łatwo można skorzystać. Wystarczy tylko w razie potrzeby przygotować napar na liściach laurowych.
Jak zrobić napar z liści laurowych?
Przygotowanie naparu z liści laurowych, czyli herbatki laurowej jest bardzo proste. Wystarczy w rondelku zagotować 2 szklanki wody, a potem wrzucić do niej 3-4 liście bobkowe i całość gotować na niedużym ogniu ok. 5-7 minut. Po tym czasie rondelek należy zestawić z ognia i pozostawić całość pod przykryciem jeszcze przez kilka minut. Gdy napar nasiąknie już smakiem i aromatem liści, należy go przecedzić.
Napar na liściach laurowych można pić na ciepło lub zimno. Jeśli dla kogoś jego smak jest zbyt intensywny, można go przełamać odrobiną miodu lub soku z cytryny.
Dlaczego warto pić herbatkę laurową?
Napar z liści laurowych pomoże złagodzić problemy żołądkowe, takie jak niestrawność i wzdęcia. Wzmacnia również odporność, ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, dzięki czemu łagodzi kaszel i katar. Picie herbatki laurowej pobudza apetyt, a także pomaga się zrelaksować.
Jak stosować liście laurowe (liście bobkowe)?
Przyprawa ta ma bardzo intensywny smak, dlatego należy ją stosować z umiarem. Do potraw zwykle dodaje się ją na początku gotowania i wyjmuje przed podaniem. Można też wcześniej, tak by aromat liści nie zdominował całego dania.
Jeśli chodzi o napar na liściach laurowych, to również trzeba go pić z umiarem i niezbyt często. A to dlatego, że ma dość silne działanie i potrafi wchodzić w reakcje z niektórymi lekami.
Czytaj też:
Musująca lemoniada z igieł sosny. To hit wśród zielarskich influencerekCzytaj też:
Prosty napar z anyżu na trawienie. To ratunek po obfitym posiłku