Pamiętam takie zrazy z imienin u cioci Jadzi. Były zawsze w dużej, metalowej brytfannie z zarysowaniami po latach gotowania. Stawiało się ją pośrodku stołu, a wokół siedziały trzy pokolenia, każdy z widelcem gotowym do ataku. Pachniało duszonym mięsem, marchewką i cebulą. Dorośli mówili, że „sos zrobił się sam”, ale ja do dziś wiem, że to nie był przypadek, tylko cierpliwe pieczenie i solidna domowa robota. Ten przepis to powrót do tych smaków.
Jak przygotować tradycyjne zrazy wołowe?
Wołowina lubi czas, dlatego nie warto przyspieszać pieczenia. Jeśli masz czas, poświęć chwilę na porządne rozbicie mięsa — cienki płat znacznie łatwiej się zawija i szybciej kruszeje. Zrazy warto przed smażeniem wyjąć na 15 minut z lodówki, by mięso nie było zbyt zimne.
W przepisie jest mowa o dodaniu wody, to kompletnie wystarczy, ponieważ mięso puści soki i zrobi się sos, ale możesz go podkręcić używając bulionu. Najlepiej wołowego, który komponuje się ze smakiem mięsa. Możesz do tego wykorzystać skondensowane buliony w słoiczkach lub taki z kartonu.
Przepis: Tradycyjne zrazy wołowe.
Soczyste mięso z nadzieniem w pysznym sosie. Tak wygląda obiad idealny.
- Kategoria
- Dodatek
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 30 min.
- Czas gotowania
- 1 godz. 30 min.
- Liczba porcji
- 6
- Liczba kalorii
- 357 w każdej porcji
Składniki
- 6 plastrów udźca wołowego (ok. 150 g każdy)
- 6 plastrów boczku wędzonego
- 4 ogórki kiszone (nieduże)
- 3 łyżeczki musztardy
- 1 marchewka
- 1 duża cebula
- 3 łyżki mąki pszennej
- 200 ml wody
- sól i pieprz do smaku
Sposób przygotowania
- Farsz i zwijaniePlastry mięsa rozbij tłuczkiem, dopraw solą i pieprzem. Każdy posmaruj musztardą, ułóż plaster boczku i pokrojonego ogórka. Zwiń w roladkę, zepnij wykałaczką lub zwiąż nitką.
- Obsmażanie i przygotowanie sosuZrazy obtocz delikatnie w mące i obsmaż z każdej strony na rumiano. Przełóż do brytfanki. Na tym samym tłuszczu podsmaż pokrojoną cebulę i plasterki marchewki, zalej wodą, zagotuj i całość wlej do mięsa.
- Duszenie w piekarnikuBrytfankę przykryj i wstaw do piekarnika nagrzanego do 180°C. Piecz przez 90 minut, aż mięso będzie miękkie, a sos wyrazisty i gęsty.
Po pieczeniu daj czas, żeby mięso odpoczęło zanim je podasz. Wystarczy 10 minut, dzięki temu sos zgęstnieje, a mięso wchłonie ostatnie aromat.
Z czym podać zrazy wołowe?
Zrazy wołowe to klasyka polskiej kuchni – intensywna, aromatyczna, wręcz prosząca się o dobrze dobrane dodatki. Oto propozycje, z podziałem na kategorie, które podkreślą smak dania i stworzą z niego pełnowartościowy i sycący posiłek:
- Ziemniaki – klasyczne purée ziemniaczane z gałką muszkatołową, maślane i aksamitne, idealne do sosu; ziemniaki z wody z koperkiem, lekkie i świeże w smaku; kluski śląskie, miękkie i sprężyste, z wgłębieniem na sos.
- Kasze i ryż – kasza gryczana palona, intensywna, z lekką nutą orzechową; kasza jęczmienna, puszysta i łagodna, dobrze chłonie sos; ryż biały lub parboiled, sypki i neutralny, uzupełnia smak dania.
- Warzywa i surówki – czerwona kapusta na ciepło, duszona z jabłkiem, słodko-kwaśna; buraczki zasmażane, lekko słodkie, klasyka polskiego stołu; surówka z kiszonej kapusty, chrupiąca i orzeźwiająca.
- Pieczywo – chleb wiejski lub razowy, treściwy, idealny do maczania w sosie; szybkie bułki tureckie, lekko chrupiące, miękkie w środku.
Czytaj też:
To nie jest zwykły kotlet z piersi kurczaka. Zobacz mój domowy sposób na pyszne nadzienieCzytaj też:
Mama pokazała mi ten trik na mielone z piekarnika. Zero tłuszczu, sam zachwyt