Surówki są prawdziwymi bombami witaminowymi, z których nie powinniśmy rezygnować. Podane do obiadu, podnoszą wartość odżywczą całego dania i sprawiają, że ma ono apetyczny wygląd i urozmaicony smak. Zwykle do ich przygotowania wystarczy 10-15 minut. To naprawdę niewiele, jak na tak dużą porcję zdrowia.
Jak zrobić surówkę z czerwonej kapusty?
Do surówki z czerwonej kapusty doskonale pasuje jabłko i orzechy. Zwiększają jej chrupkość, poprawiają jej smak i wygląd. Ja zwykle dodaję półplasterki nieobranego jabłka, bo wyglądają w salaterce bardzo apetycznie.
Przepis: Surówka z czerwonej kapusty
Czerwona kapusta z jabłkiem, marchewką i orzechami
- Kategoria
- Dodatek
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 15 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 200 w każdej porcji
Składniki
- 1/2 małej główki kapusty czerwonej
- 1 marchewka
- 1 słodkie jabłko
- 50 g orzechów włoskich lub pekan
Na sos:
- 3 łyżki oliwy z oliwek
- 1 ząbek czosnku
- 2 łyżki soku z cytryny
- sól, pieprz, cukier
Sposób przygotowania
- Rozdrabnianie składnikówKapustę oczyść z wierzchnich liści, dość drobno poszatkuj, wsyp do salaterki. Marchewkę obierz, zetrzyj na dużych oczkach. Jabłko umyj, przekrój na cztery części, usuń gniazdo nasienne, pokrój w cienkie półplasterki. Orzechy grubo posiekaj. Rozdrobnione składniki dodaj do poszatkowanej kapusty, wymieszaj.
- Przygotowanie sosu i wykańczanie surówkiZąbek czosnku obierz, przeciśnij przez praskę, dodaj do oliwy z oliwek. Wymieszaj z sokiem z cytryny, dopraw do smaku solą, pieprzem i cukrem. Sosem polej sałatkę, wymieszaj.
Wskazówka: Czerwoną kapustę po poszatkowaniu możesz obgotować. Kapusta straci co prawda trochę wartościowych składników, ale będzie bardziej miękka.
Czy kapusta czerwona jest zdrowsza od białej?
To, co odróżnia czerwoną kapustę od białej, to kolor. I właśnie w tym kolorze tkwi duża różnica w wartości odżywczej. Otóż za kolorem czerwonej kapusty stoją barwniki antocyjany, które są silnymi przeciwutleniaczami. Składniki te w naszym organizmie pełnią rolę ochronną, bo chronią nas przed wpływem wolnych rodników. Poza tym mają też działanie przeciwzapalne i korzystnie wpływają na serce.
Z czego jeszcze przygotować surówkę do obiadu?
Surówki najlepiej jest robić z warzyw sezonowych, czyli takich najłatwiej dostępnych o danej porze roku. Zimą najlepiej zdać się na warzywa korzeniowe i kapusty. Można więc przygotować surówkę z marchewki czy surówkę z kapusty pekińskiej. Warzywa te mamy zwykle pod ręką, bo są dość niewymagające jeśli chodzi o przechowywanie. Warto je wzbogacić zieleniną, owocami i orzechami, by zwiększyć ich wartość odżywczą.
Czytaj też:
Ewa Wachowicz zdradziła swój pomysł na surówkę z marchewki. Wystarczy jeden dodatekCzytaj też:
Lekko pikantna surówka z pora. Idealnie pasuje do wielu obiadów