Pierogi to nasze dobro narodowe, którym zachwyca się każdy cudzoziemiec. Ich wielką zaletą jest fakt, że można je nadziewać przeróżnymi farszami – wytrawnymi oraz słodkimi i podawać z wieloma okrasami. Pierogi mają też jednak wadę – są dość pracochłonne, dlatego niektórzy robią je tylko na święta. Trud związany z ich przygotowaniem, związany jest głównie z ciastem. Gdy jest ono plastyczne, pierogi lepi się z prawdziwą przyjemnością. I właśnie takie jest maślankowe ciasto na pierogi.
Z czego robi się ciasto na pierogi?
Klasyczne ciasto na pierogi robi się z mąki, wody i szczypty soli. Niektórzy dodają też jajko, jednak ten dodatek może sprawić, że ciasto wyjdzie dość twarde. Co ważne, woda do ciasta pierogowego powinna być dobrze ciepła, a niektórzy uważają, że nawet gorąca. Dzięki niej zawarty w mące gluten dobrze pęcznieje i ciasto jest elastyczne. Jednak do zarobienia ciasta na pierogi można też użyć mleka, jogurtu czy maślanki. Ja polecam właśnie ten ostatni produkt, bo sprawia, że ciasto na pierogi wychodzi jedwabiste i ma nieco wyraźniejszy smak, niż klasyczne.
Jak zrobić maślankowe ciasto na pierogi?
Do przygotowania maślankowego ciasta na pierogi potrzebujesz dwóch składników – mąki i maślanki. No może trzech, bo trochę soli dobrze wpłynie na smak potrawy. By ciasto wyszło idealnie plastyczne, ważne są odpowiednie proporcje mąki i maślanki. Ja podam przybliżone, bo tak naprawdę dużo zależy od rodzaju i chłonności mąki. A i jeszcze jedna wskazówka – użyta do zarabiania ciasta na pierogi maślanka powinna mieć temperaturę pokojową, można ją też delikatnie podgrzać.
Przepis: Maślankowe ciasto na pierogi
Ciasto na pierogi z mąki i maślanki
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 30 min.
- Czas gotowania
- 10 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 390 w każdej porcji
Składniki
- 400 g mąki
- 270-300 ml maślanki
- 1/2 łyżeczki soli
Sposób przygotowania
- Zagniatanie ciasta na pierogiMąkę przesiej do miski, wymieszaj ją z solą. Stopniowo dolewaj do niej szklankę maślanki i mieszaj łyżką, aż składniki się połączą. Wtedy zacznij wyrabiać ciasto dłonią i w razie potrzeby dodaj więcej maślanki, tak, by otrzymać gładkie i plastyczne ciasto. Jeśli przesadzisz z ilością maślanki, podsyp ciasto odrobiną mąki.
Daj odpocząć ciastu na pierogi
Ciasto na pierogi po wyrobieniu należy odstawić na pół godziny, by odpoczęło. W tym czasie nabierze idealnej elastyczności. By jednak nie obeschło, trzeba je przykryć ściereczką, a najlepiej miseczką. Potem przychodzi czas na wałkowanie, wykrawanie i lepienie.
Czytaj też:
Te kluski leniwe wychodzą delikatne i puszyste. Robię je z klasycznego przepisu i zawsze się udająCzytaj też:
Przepis na domowy makaron jak u babci. Takiego nie kupisz w żadnym sklepie