Aromatyczny rosół wyśmienicie smakuje z dużymi kawałkami warzyw i grzybów. Potrawę możesz doprawić ulubionymi ziołami i przyprawami, dopasowując jej smak do indywidualnych preferencji.
Jak zrobić pożywną zupę z rosołu?
Pyszną zupę z rosołu ugotujesz w zaledwie 20 minut. Tyle czasu wystarczy, żeby dodawane do potrawy warzywa i grzyby zmiękły oraz uwolniły aromat. Poniższy przepis uwzględnia dodanie ugotowanej w rosole marchewki. Jeżeli nie masz ugotowanej marchewki, to zastąp ten składnik pokrojoną w cieniutkie plasterki marchewką surową. Do pożywnej zupy z rosołu dodaję również delikatnie podsmażone na maśle pieczarki, różyczki kalafiora oraz świeżą papryczkę chili, która sprawia, że zupa przyjemnie rozgrzewa w chłodne dni.
Mój przepis możesz wzbogacić innymi warzywami korzeniowymi z rosołu (korzeń pietruszki, seler), różyczkami brokułu, fasolką szparagową, białą fasolą z puszki, kukurydzą, czosnkiem, świeżym szpinakiem oraz pokrojonymi w kostkę ziemniakami, które doskonale zastąpią makaron. Świetnie sprawdzą się również różne mieszanki warzyw mrożonych, które możesz połączyć ze świeżymi warzywami. Jeżeli lubisz bardziej zawiesiste zupy, to możesz zagęścić rosół jasną zasmażką lub zblendować część ugotowanych warzyw.
Przepis: Zupa z rosołu
To jeden z moich patentów na wykorzystanie rosołu, który został mi z poprzedniego dnia.
- Kategoria
- Zupa
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 20 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 401 w każdej porcji
Składniki
- 1,5 litra rosołu
- 2 marchewki z rosołu
- 1 mały kalafior
- 8 dużych pieczarek
- 2/3 szklanki mrożonego groszku
- 1 mała papryczka chili
- 2 łyżki klarowanego masła
- 1 mały pęczek natki pietruszki
Dodatkowo:
- 300 g suchego makaronu nitki
Sposób przygotowania
- Uszykowanie składnikówMarchewkę z rosołu pokrój w plasterki. Kalafiora umyj, osusz i podziel na małe różyczki. Pieczarki oczyść, obierz i pokrój w cienkie plasterki. Papryczkę chili umyj, osusz i pokrój w plasterki (możesz zmniejszyć ostrość zupy, usuwając z papryczki gniazdo nasienne). Natkę pietruszki umyj i osusz.
- Smażenie pieczarekRozgrzej na patelni klarowane masło i obsmaż pieczarki z obu stron. Usmażone pieczarki odsącz z tłuszczu na papierowym ręczniku. Możesz pominąć ten krok i dodać do zupy surowe grzyby.
- Gotowanie zupyDoprowadź rosół do wrzenia. Dodaj pieczarki, różyczki kalafiora, papryczkę chili i mrożony groszek. Gotuj na małym ogniu około 10 minut. Gdy warzywa zmiękną, dodaj ugotowaną marchewkę i gotuj jeszcze 5 minut. Wskazówka: jeżeli masz mięso z rosołu, to możesz je pokroić lub porwać na mniejsze kawałki i dodać do zupy razem z marchewką. W międzyczasie nastaw wodę na makaron.
- Gotowanie makaronuUgotuj makaron w osolonym wrzątku, zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Miękki makaron odcedź i przelej zimną wodą.
Wyłóż na talerze porcje makaronu i dodaj gorącą zupę. Udekoruj potrawę natką pietruszki. Pasują również inne zioła np. koperek, lubczyk i kolendra.
Jakie jeszcze zupy można przygotować na rosole?
Rosół to idealna baza klarownych, zabielanych i kremowych zup. Doskonale nadaje się do przygotowania lekkiej zupy ryżowej (rosół podawany z białym ryżem), aromatycznej zupy w stylu orientalnym (z marchewką, imbirem, chili, sosem sojowym, sosem rybnym, pędami bambusa i makaronem ryżowym), zupy pomidorowej, zupy ogórkowej, zupy szczawiowej, żurku/białego barszczu, zupy dyniowej, zupy grochowej, zupy z soczewicy, a także krupniku.
Czytaj też:
Poznaj sekret najlepszego barszczu ukraińskiego. Ta zupa rozgrzewa i syci jak dwa dania obiadoweCzytaj też:
Była warzywem biedoty, dziś jest rarytasem. Sprawdź, dlaczego kucharze topowych restauracji sięgają po brukiew