Placki z ciecierzycy nie zawierają grama mąki, dlatego są doskonałe dla osób na dietach bezglutenowych czy niskowęglowodanych. Są bardzo sycące, dlatego już kilka placków z ulubionymi dodatkami wystarczy za cały posiłek.
Jak zrobić placki z ciecierzycy?
Trzeba tylko zblendować ciecierzycę z puszki czy słoika (w przepisie podaję wagę bez zalewy) z jajkami i usmażyć. To cała filozofia Ja czasem dodaję do masy jeszcze łyżkę zalewy z cieciorki. To jeszcze bardziej ją napowietrza. Masę dobrze jest blendować około minuty – powinna się lekko napowietrzyć. Nie trzeba tu dodawać żadnego proszku do pieczenia, placuszki będą idealnie puszyste.
Rada: kładź na patelni niewielkie porcje ciasta (większe placki mogą się uszkadzać przy przewracaniu) i przewracaj dopiero wtedy, kiedy zauważysz, że wierzch zaczyna się lekko ścinać.
Zwykle do ciasta na placki z ciecierzycy dodaje tylko sól, ale można dodać również inne przyprawy, np. czosnek, pieprz, oregano czy ostrą paprykę.
Przepis: Placki z ciecierzycy
Proste placki bez mąki.
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Wegetariańska
- Czas przygotowania
- 5 min.
- Czas gotowania
- 5 min.
- Liczba porcji
- 2
- Liczba kalorii
- 471 w każdej porcji
Składniki
- 320 g ciecierzycy z puszki
- 2 jajka
- sól
- olej do smażenia
Sposób przygotowania
- Szykowanie ciasta na plackiZmiksuj ciecierzycę z jajkami. Dopraw solą.
- Robienie plackówNa rozgrzany na patelni olej kładź niewielkie porcje ciasta. Smaż na złoto z obu stron.
Z podanego przepisu wychodzi ok. 6-7 placków. To wystarcza na porcje placków z dodatkami dla dwóch osób.
Jak podawać placki ciecierzycy?
W najprostszej wersji jem te placki z gęstym jogurtem naturalnym. Ostatnio podałam placki z ciecierzycy z pesto z bazylii i orzechów nerkowca, a całość udekorowałam chrupiącą, czerwoną papryką (patrz zdjęcie). Dobrze smakują także z wszelkimi pastami na bazie awokado oraz różnego rodzaju sosami. Można je podać nawet z keczupem. Placuszki z ciecierzycy lubię też posmarować zwykłym kremowym twarożkiem kanapkowym, posypać szczypiorkiem i zajadać niczym kanapki. W takiej wersji dobrze jest położyć na placku gruby plaster dobrego pomidora.
Placki można podawać również z mięsnymi dodatkami (np. gulaszem) lub rybą (np. plasterkami wędzonego na zimno łososia).
Czytaj też:
Ten omlet ziemniaczany można jeść na zimno i na ciepło. Sekretem są dwa tanie warzywa, które dorzucam do ziemniakówCzytaj też:
Z fasoli i kilku składników robię genialne smarowidło. Cała rodzina zajada ten wegański smalczyk