Uwielbiam tradycyjne muffiny czekoladowe, cytrynowe i waniliowe, ale równie często robię babeczki owsiane. Testowałem różne przepisy na babeczki bez dodatku mąki pszennej oraz z jej niewielką ilością i wybrałem jeden, który szczególnie przypadł mi do gustu. Wypieki z tej receptury wychodzą bardzo puszyste, wilgotne i nie rozpadają się po wyjęciu z papilotek.
Tradycyjne babeczki a babeczki owsiane – co warto wiedzieć?
Babeczki na bazie jedynie mąki pszennej mają sporo pustych kalorii. Zmniejszenie ilości mąki pszennej i zastąpienie jej całymi lub zmielonymi płatkami owsianymi, zwiększa wartość odżywczą wypieków, wzbogacając je m.in. o niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu błonnik pokarmowy. Babeczki owsiane mają również więcej witamin i minerałów, w które bogate są płatki owsiane zwykłe i górskie.
Babeczki owsiane różnią się także od zwykłych muffinek smakiem i konsystencją. Lubię płatki owsiane, które, moim zdaniem, podnoszą walory smakowe babeczek. Muffiny z całymi lub nieznacznie rozdrobnionymi płatkami owsianymi mają dodatkowo bardzo przyjemną konsystencję i na dłużej zapewniają uczucie sytości po posiłku.
Jakie jabłka wybrać do babeczek owsianych?
Jeżeli chcesz, żeby kawałki jabłek nie rozpadły się podczas pieczenia, to kup owoce o twardym miąższu np. Szare Renety. Dodając do muffinek jabłka o miękkim, mączystym miąższu np. Lobo, zwiększysz wilgotność ciasta, ale miękkie jabłka rozpadną się w czasie pieczenia. Najczęściej dodaję do babeczek jedno twarde jabłko, które kroję w małą kostkę i jedno mączyste jabłko, które ścieram na tarce o dużych oczkach i lekko odciskam z soku, dzięki czemu ciasto jest wilgotne i są w nim wyczuwalne kawałeczki jabłek.
Jak zrobić babeczki owsiane?
Przygotowanie ciasta na babeczki owsiane nie wymaga użycia miksera. Odmierzone składniki wystarczy połączyć, mieszając łyżką, co sprawia, że przygotowanie domowych wypieków wymaga minimum pracy, nie wiąże się ze spędzaniem wielu godzin w kuchni i myciem góry naczyń oraz akcesoriów kuchennych.
Dodanie mąki pszennej możesz pominąć, zastępując ją taką samą ilością zmielonych płatków owsianych. Słodzę ciasto miodem, ale możesz dodać cukier biały lub brązowy, ksylitol lub inny zamiennik cukru. Jeżeli lubisz smak przypraw korzennych, to możesz również dodać do ciasta mielone goździki.
Porada: jeżeli nie masz formy do pieczenia babeczek i zamierzasz ustawić ciasto w samych papilotkach na blaszce do pieczenia, to nie napełniaj foremek do 2/3 wysokości, ale dodaj nieco mniej ciasta, żeby uniknąć wylewania się rosnących muffinek z papilotek. Problem rozlewającego się ciasta może również rozwiązać skorzystanie z bardziej stabilnych papilotek silikonowych.
Przepis: Babeczki owsiane z jabłkiem i cynamonem
Z proporcji składników w tym przepisie upieczesz 16-18 babeczek w standardowej wielkości papilotkach.
- Kategoria
- Deser
- Rodzaj kuchni
- Amerykańska
- Czas przygotowania
- 20 min.
- Czas gotowania
- 25 min.
- Liczba porcji
- 15
- Liczba kalorii
- 165 w każdej porcji
Składniki
- 1 szklanka płatków owsianych górskich
- 1 szklanka mąki pszennej
- 2 duże jajka
- 2 średnie jabłka
- cytryna
- 3/4 szklanki niezbyt gęstego jogurtu naturalnego, kefiru lub maślanki
- 1/2 szklanki oleju lub roztopionego masła
- 1/2 szklanki miodu
- 2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka cynamonu
- sól
Dodatkowo:
- 3 łyżki płatków owsianych górskich do posypania babeczek
Sposób przygotowania
- Uszykowanie składnikówW osobnych pojemnikach przygotuj suche i mikre składniki. Do dużej miski przesiej mąkę pszenną z proszkiem do pieczenia, cynamonem oraz szczyptą soli. Dodaj płatki owsiane górskie i wymieszaj. Do mniejszej miski wbij jajka, dodaj jogurt naturalny, roztopione (ostudzone) masło lub olej, miód, ekstrakt waniliowy. Delikatnie wymieszaj.
- Przygotowanie jabłekJabłka umyj, obierz i rozdrobnij wedle uznania na mniejsze lub większe kawałki. Skrop rozdrobnione jabłka sokiem z cytryny, żeby nie ściemniały.
- Łączenie mokrych i suchych składnikówWlej zawartość miski z mokrymi składnikami do miski z suchymi składnikami i mieszaj łyżką lub silikonową szpatułką jedynie do połączenia się składników. Masa nie musi być idealnie gładka, bo małe grudki znikną podczas pieczenia i nie będą wyczuwalne w babeczkach.
- Dodanie jabłekDo miski z ciastem dodaj jabłka i delikatnie wmieszaj owoce w przygotowaną wcześniej masę.
- Przygotowanie do pieczeniaMasą na babeczki wypełnij papilotki do 2/3 wysokości. Przekładanie ciasta ułatwia natłuszczenie łyżki odrobiną oliwy. Możesz również skorzystać podczas napełniania papilotek z gałkownicy do lodów lub ziemniaków. Wierzch przełożonego do papilotek ciasta posyp niewielką ilością płatków owsianych.
- PieczenieNagrzej piekarnik do temperatury 180 stopni Celsjusza (góra-dół, bez termoobiegu) i wstaw babeczki. Piecz około 25 minut – babeczki powinny ładnie się przyrumienić. Jeżeli Twój piekarnik przypala wypieki, to zmniejsz temperaturę pieczenia do 180 stopni i wydłuż czas pieczenia do 30-35 minut. Gotowe babeczki wyjmij z piekarnika i ostudź na kratce.
Jak podawać owsiane babeczki z jabłkiem i cynamonem?
Owsiane babeczki z jabłkiem i cynamonem wyśmienicie smakują na ciepło oraz po ostudzeniu. Możesz je podawać bez dodatków, a także ze świeżymi owocami, posypane cukrem pudrem lub udekorowane roztopioną gorzką czekoladą.
Czytaj też:
Szybkie muffiny cytrynowe robię bez miksera. Sprawdzony przepis na orzeźwiający deserCzytaj też:
Moje babeczki nie zawierają ani grama cukru. Dzięki dodatkom robię z nich zdrową, pyszną i sycącą przekąskę