Szarlotka jest jednym z najbardziej lubianych ciast. Zachwyca słodko-kwaśnym smakiem i przyjemną wilgotnością. Klasyczną szarlotkę robi się zwykle na kruchym cieście. Można też jednak przygotować ją z ciastem ucieranym i to jest o wiele szybsza wersja tego deseru.
Jakie jabłka są najlepsze na szarlotkę?
Do przygotowania szarlotki najlepiej wykorzystać kwaśne w smaku jabłka. O tej porze roku możecie sięgnąć po odmianę Boiken, Champion czy Idared, latem doskonale sprawdzi się Papierówka, a jesienią Antonówka i Szara reneta. Tak zwane jabłka deserowe są zbyt słodkie, jak na szarlotkę. Po pieczeniu czy smażeniu robią się wręcz mdłe i nie są w stanie przyjemnie przełamać słodyczy ciasta.
Jak zrobić szybką szarlotkę z patelni?
Przygotowanie szarlotki z patelni składa się z trzech głównych części. Pierwsza to przygotowanie jabłek, druga – przygotowanie ciasta, trzecia – smażenie ciasta na patelni.
Przepis: Szarlotka z patelni
Jabłka smażone na patelni z ciastem ucieranym
- Kategoria
- Deser
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 15 min.
- Czas gotowania
- 45 min.
- Liczba porcji
- 8
- Liczba kalorii
- 180 w każdej porcji
Składniki
- 2 duże, kwaśne jabłka
- 2 łyżeczki soku z cytryny
- 2 łyżki masła
- 2 łyżki cukru
- 1/2 łyżeczki cynamonu
Na ciasto:
- 1 szklanka mąki
- 2 jajka
- ok. 3/4 szklanki mleka
- 1 czubata łyżeczka proszku do pieczenia
- 4 łyżki oleju
- 2 łyżeczki octu
Sposób przygotowania
- Przygotowanie jabłekJabłka umyj, możesz je obrać, ale nie musisz. Każde przekrój na 4 części, usuń gniazda nasienne. Potem cząstki jabłek pokrój w dość grube plastry. Na patelni rozpuść masło, wsyp cukier i chwilę go przesmaż. Na zrumieniony cukier połóż jabłka, oprósz je cynamonem, smaż 3-4 minuty z jednej strony.
- Przygotowanie i smażenie ciastaSkładniki ciasta umieść w misce i krótko zmiksuj na w miarę gładką masę. Jabłka obróć na patelni na drugą stronę i zalej je ciastem. Patelnię przykryj i smaż ciasto ok. 20 minut na niedużym ogniu. Po tym czasie patelnię przykryj talerzem, odwróć tak, by ciasto znalazło się na talerzu, a potem zsuń ciasto ponownie na patelnię. Smaż je jeszcze 10-15 minut na niedużym ogniu.
Wskazówka: Ciasto na szarlotkę powinno być dość gęste. Jeśli wyjdzie zbyt rzadkie, dodaj nieco więcej mąki.
Czym warto wzbogacić szarlotkę?
Doskonałym dodatkiem do szarlotki jest cynamon. Przyprawa ta doskonale komponuje się nie tylko ze smakiem jabłek, ale też innych owoców, np. śliwek, gruszek. Jeśli nie dysponujecie zbyt kwaśnymi jabłkami, warto po obraniu skropić je sokiem z cytryny. Nie tylko doda on owocom orzeźwiającego smaku, ale też zapobiegnie ich ciemnieniu. Do szarlotki doskonale będą też pasować inne dodatki, np. migdały w płatkach, posiekane orzechy, czerwone porzeczki czy żurawina.
Upieczoną szarlotkę można podać z kulką lodów waniliowych lub śmietankowych albo ozdobić ją bitą śmietaną. Doskonale też sprawdzi się cukier puder, którym warto oprószyć jeszcze ciepłe ciasto.
Czytaj też:
Szarlotka sypana, czyli najprostsze ciasto z jabłkami. Za ten deser zawsze zbieram komplementyCzytaj też:
To szybkie ciasto z jabłkami zrobisz bez użycia wagi i miksera. Przepis dostałem od szwagierki