Syrniki to placki serowe, a dokładniej twarogowe, popularne w kuchni wschodnioeuropejskiej. Zwykle serwuje się je na słodko, ale bez problemu można je też przyrządzić w wytrawnej wersji. Mnie bardzo przypadły do gustu syrniki z prostym, wyrazistym farszem. Podane z sosem są w stanie zastąpić danie obiadowe.
Jaki twaróg jest najlepszy na syrniki?
Na syrniki najlepiej jest przeznaczyć dość zwarty, ale miękki twaróg. Nie powinien być zbyt twardy, ani suchy, bo wtedy będą w nim wyczuwalne grudki. Najlepiej sprawdzi się tu twaróg półtłusty w formie klinka czy krajanki. Można też sięgnąć po twaróg tłusty, ale danie stanie się bardziej kaloryczne. Chudy twaróg będzie zaś zbyt suchy i nie wyjdą z niego smaczne placki.
Jak zrobić syrniki z serowym farszem?
Te serowe placki robi się naprawdę szybko. Twaróg wystarczy rozdrobnić widelcem, nie trzeba używać maszynki do mielenia, ani blendera. Potem mieszamy go z kilkoma prostymi składnikami, by powstała dość gęsta, zwarta masa. Formujemy z niej kule, spłaszczamy je, kładziemy farsz i otulamy go twarogową masą. Potem danie smażymy na patelni.
Przepis: Syrniki z serowym farszem
Wytrawne syrniki z farszem z żółtego sera i szczypiorku
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- ukraińska
- Czas przygotowania
- 30 min.
- Czas gotowania
- 20 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 390 w każdej porcji
Składniki
Na placki:
- 500 g twarogu półtłustego
- 1 jajko
- 5-6 łyżek mąki pszennej
- 1/2 łyżeczki soli
- olej do smażenia
Składniki na nadzienie:
- 150 g startego żółtego sera
- 2-3 łyżki drobno posiekanego szczypiorku
- sól, pieprz
Sposób przygotowania
- Przygotowanie masy na plackiTwaróg umieść w misce, rozgnieć go dość drobno przy pomocy widelca. Dodaj jajko, 3-4 łyżki mąki i trochę soli. Wymieszaj gęstą i dość zwartą masę. Uformuj z niej kulki.
- Przygotowanie farszuStarty żółty ser wymieszaj z posiekanym szczypiorkiem. Możesz też do nich dodać dla smaku i lepszego połączenia np. łyżkę śmietany lub majonezu. Farsz dopraw do smaku.
- Nadziewanie plackówZ masy twarogowej formuj kule wielkości mandarynki. Każdą spłaszcz, połóż na niej łyżeczkę farszu, oblep ciastem, uformuj kulę i delikatnie ją spłaszcz.
- Smażenie plackówKażdy placek lekko obtocz w mące. Kładź na patelni z rozgrzanym tłuszczem i smaż po 3-4 minuty z każdej strony. Placki zdejmij z patelni, osącz z nadmiaru tłuszczu na papierowym ręczniku.
Z czym podać wytrawne syrniki?
Wytrawne syrniki dobrze jest podać z sosem, który zwiększy soczystość i pożywność tego dania. Może to więc być sos śmietanowy, jogurtowo-czosnkowy czy jogurtowo-ziołowy. Jako uzupełnienie tego lekkiego dania obiadowego warto podać delikatną surówkę. Może to być surówka z kapusty pekińskiej czy surówka z kapusty i marchewki.
Jeśli wytrawna wersja tych placków nie przypadła ci do gustu, polecam przepis na puszyste syrniki na słodko – to danie dosłownie rozpływa się w ustach.
Czytaj też:
Znam prosty patent na puszyste placki ziemniaczane. Zdradziła mi go moja babciaCzytaj też:
Do ulubionych placków wsypałam jedną przyprawę. Racuchy wyszły pyszne i zniknęły błyskawicznie