Zastanawiasz się, jak przyrządzić naleśniki ze szpinakiem? Wypróbowałem wiele przepisów na farsz szpinakowy ze świeżego i mrożonego warzywa. Moim zdaniem najlepsze są naleśniki ze szpinakiem w klasycznej wersji.
Jak zrobić naleśniki ze szpinakiem?
Ponieważ szpinak to warzywo, które nie ma wyrazistego smaku, to aby farsz był smaczny, niezbędne jest dodanie do niego produktów o intensywnym smaku. Duet idealny tworzą szpinak i czosnek. A nadzienie jest jeszcze smaczniejsze, gdy podsmaży się szpinak i czosnek na klarowanym maśle (możesz także dodać do farszu świeże roztopione masło). Idealnym dopełnieniem smaku jest w moim przepisie ser tylżycki, którego smak jest jednocześnie pikantny i delikatny. Kto nie lubi jego specyficznego smaku i aromatu, może zamiast niego dodać do farszu słony ser feta, parmezan lub ser pleśniowy.
Oczywiście, trudno mówić o dobrych naleśnikach, nie wspominając o delikatnym i elastycznym cieście naleśnikowym. Takie wyjdzie w poniższego przepisu. Wskazówka: Aby ciasto dobrze się smażyło, jajka i mleko powinny mieć temperaturę pokojową.
Przepis: Naleśniki ze szpinakiem
Pyszne naleśniki ze szpinakiem to doskonały pomysł na pożywny obiad lub kolację.
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 1 godz. 20 min.
- Liczba porcji
- 4
Składniki
Na ciasto:
- 2 szklanki mąki pszennej
- 1 szklanka mleka
- 1 szklanka wody gazowanej
- 2 całe jajka
- sól
- 2 łyżki oleju roślinnego do smażenia
Na farsz:
- 800 g liści szpinaku
- 2 ząbki czosnku
- 1 mała cebula
- 4 łyżki startego sera tylżyckiego
- 3 łyżki klarowanego masła
- sól
- pieprz
- 1 łyżeczka soku z cytryny
Sposób przygotowania
- Uszykowanie ciastaDo dużej miski przełóż mokre składniki i sól, a następnie dokładnie wymieszaj. Stopniowo dodawaj mąkę, mieszając ciasto rózgą kuchenną lub mikserem. Gotowe ciasto naleśnikowe ma jednolitą, gładką konsystencję. Odstaw gotowe ciasto naleśnikowe na 15-20 minut w ciepłe miejsce, żeby odpoczęło.
- Smażenie naleśnikówRozgrzej patelnię i dodaj odrobinę oleju. Ciasto naleśnikowe wlej za pomocą niewielkiej chochelki na środek rozgrzanej patelni i rozprowadź je po całej powierzchni. Naleśniki smaż z obu stron na złocisty kolor. Przewróć naleśnik na drugą stronę za pomocą szpatułki – prawidłowo usmażony naleśnik odchodzi od dna patelni.
- Przygotowanie farszuSzpinak pozbaw ogonków i umyj pod bieżącą wodą. Cebulę drobno posiekaj, a czosnek przeciśnij przez praskę. Na dużej patelni lub w garnku rozgrzej klarowane masło i przesmaż na nim posiekaną cebulę. Gdy cebula się zeszkli, dodaj czosnek i smaż ciągle mieszając około 2 minuty. Dodaj szpinak i duś do momentu, aż będzie miękki. Wyłącz gaz i dodaj starty ser tylżycki. Wymieszaj i dopraw do smaku solą, pieprzem i odrobiną soku z cytryny.
- Nadziewanie i zwijanieNaleśniki smaruj gotowym farszem szpinakowym i zwijaj w rulony (lub składaj w kopertę bądź trójkąty). Gotowe naleśniki podsmaż na stopionym maśle lub zapiecz w piekarniku – czas pieczenia to 15-20 minut.
Podając naleśniki, możesz posypać je niewielką ilością startego sera i świeżo siekaną zieleniną.
Naleśniki ze szpinakiem – propozycja podania
Naleśniki ze szpinakiem najlepiej smakują podane na ciepło od razu po zrobieniu. Choć przyznam, że doskonale smakują również odgrzewane np. w piekarniku lub na patelni. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by zjeść je w wersji na zimno.
Naleśniki ze szpinakiem z powyższego przepisu możesz zapiec w piekarniku, polewając je wcześniej sosem pomidorowym, czosnkowym lub beszamelowym. Przed wyjęciem ich z piekarnika posyp danie tartym serem, a zaserwujesz pyszną naleśnikową zapiekankę.
Bez względu na sposób podania warto serwować naleśniki ze szpinakiem razem z surówką. Wybór jest przeogromną, ale ja polecam pyszną surówkę z marchewki i selera.
Czytaj też:
Tym naleśnikowym roladkom trudno się oprzeć. Są pyszne i apetyczne, a banalne w przygotowaniuCzytaj też:
Te naleśniki są wyjątkowo delikatne i pachną masłem. Do ciasta dodaję nietypowy składnik