Kluski kładzione znam z kuchni mojej babci i mamy. Różnią się one jednak nieco od niemieckich szpecli, które miałam przyjemność spróbować w oryginale kilka lat temu. Tak posmakowały mi i mojej rodzinie, że od tego czasu często robię je w domu. Co prawda można podobne kupić w sklepie, jednak nie ma to jak domowe kluchy.
Co to są szpecle (spatzle)?
Szpecle to kluski kładzione wywodzące się z kuchni niemieckiej. Pochodzą ze Szwabii, gdzie są równie popularne, jak ziemniaki. Robi się je z mąki, jajek i mleka. Ta tradycyjna potrawa doskonale smakuje podana z duszonym mięsem lub zawiesistymi sosami. Można ją też jednak serwować, jako samodzielne danie. Po ugotowaniu kluski zwykle podsmaża się, miesza ze startym serem i okrasza duszoną cebulą. Można też podać je ze skwarkami np. z boczku.
Jak zrobić kluski kładzione szpecle?
Przygotowanie niemieckich klusek kładzionych sprowadza się do sporządzenia ciasta, rozsmarowania go na desce do krojenia i ugotowania w gorącej wodzie. Potem wzbogaca się je tylko o dodatki.
Przepis: Szpecle
Niemieckie kluski kładzione
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- niemiecka
- Czas przygotowania
- 20 min.
- Czas gotowania
- 30 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 650 w każdej porcji
Składniki
- 400 g mąki pszennej
- 4 duże jajka
- 150 ml mleka
- 1 łyżeczka soli
Do okraszenia:
- 150 g tartego sera żółtego
- 1 cebula
- 3 łyżki masła
- sól, pieprz
Sposób przygotowania
- Smażenie cebuliCebulę obierz, pokrój w krążki. Na patelni rozpuść 2 łyżki masła. Wsyp cebulę i smaż ją na niedużym ogniu, aż zrobi się miękka i rumiana. Oprósz ją solą i pieprzem.
- Przygotowanie ciastaMąkę wsyp do miski, dodaj sól, jajka i wodę. Wymieszaj ciasto łyżką lub zmiksuj, aż będzie gładkie i dość gęste. W razie potrzeby dodaj do niego nieco więcej wody lub mąki.
- Gotowanie klusekW dużym garnku zagotuj wodę, posól ją. Ciasto rozprowadź cienką warstwą na desce do krojenia. Nożem odkrawaj z ciasta wąskie paski i wrzucaj je od razu do wrzątku. Kluski gotuj ok. 2 minuty, licząc od momentu, jak wypłyną na powierzchnię. Odcedź je, przelej zimną wodą i osącz.
- Serwowanie klusekNa dużej patelni rozpuść łyżkę masła, dodaj kluski i mieszając, smaż je na średnim ogniu, aż będą gorące. Kluski posyp startym serem, wymieszaj, by ser dokładnie je pokrył i się rozpuścił. Kluski posyp podsmażoną cebulą.
Kluski kładzione szpecle – wskazówki
Spójrz, na co warto zwrócić uwagę, by te kładzione kluski smakowały doskonale.
- Do ciasta na kluski można dodać mleko lub wodę. Z mlekiem kluski mają jednak pełniejszy smak.
- Poza solą, do ciasta na kluski warto też dodać trochę startej gałki muszkatołowej. Nada ona potrawie ciekawego smaku.
- Ciasto na kluski powinno być gładkie, elastyczne i dość gęste. Nie może być jednak twarde, bo kluski wyjdą zbyt sztywne. Wtedy dodaj do ciasta nieco więcej płynu.
- Kluski można formować nie tylko przy pomocy deski i noża, ale też specjalnej tarki czy praski do ziemniaków.
- Jeśli chcesz przygotować szpecle z serem, sięgnij po aromatyczny, dobrze topliwy żółty ser. Tu doskonale sprawdzi się emmentaler i gruyère.
- Cebula, którą okrasza się danie powinna być dobrze skarmelizowana. Dzięki temu będzie miała słodki, głęboki smak. Trzeba ją smażyć na małym ogniu nawet 20 minut.
- Danie można też umieścić w naczyniu do zapiekania i wstawić na kilka minut do gorącego piekarnika, by się podgrzało, a ser dobrze się rozpuścił.
Czytaj też:
Raz, dwa mieszam gęste ciasto i gotuję kluski. Smakują obłędnie z sosem z powidełCzytaj też:
Mieszam 4 składniki i po chwili mam tani, pyszny obiad. Kluski kładzione kocha cała moja rodzina