W swoim życiu przygotowałam już mnóstwo serników, korzystając przy tym z wielu przepisów. Był więc m.in.: sernik baskijski, z galaretką i z jabłkami. Jednak najbardziej lubię piec ten prosty sernik, bo nie trzeba do niego ubijać piany, ani zagniatać ciasta. Robię go więc w 10 minut, a potem zlecam robotę piekarnikowi. To ciasto zawsze się udaje i doskonale smakuje.
Jak szybko zrobić spód do sernika?
Spód do sernika można zrobić z kruchego ciasta. Jednak podobny, ale szybszy efekt osiągniemy, gdy pokruszymy herbatniki i wymieszamy je ze stopionym masłem. Spód warto wcześniej podpiec, by był chrupiący. Można jednak od razu wyłożyć na niego masę sernikową i upiec. Całość będzie wilgotna, ale też smaczna. Sernik można też upiec wprost na blasze wyłożonej ciastkami, np. herbatnikami, biszkoptami, krakersami.
Przepis na sernik, który robi się 10 minut
To jeden z szybszych serników, jakie robiłam. Wystarczy do niego pokruszyć herbatniki na spód, choć można go też upiec bez spodu. Potem trzeba krótko zmiksować składniki na masę serową. Po 10 minutach sernik jest gotowy do pieczenia.
Przepis: Sernik w 10 minut
Szybki sernik na spodzie z pokruszonych herbatników
- Kategoria
- Deser
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 10 min.
- Czas gotowania
- 50 min.
- Liczba porcji
- 20
- Liczba kalorii
- 190 w każdej porcji
Składniki
- 150 g herbatników
- 50 g masła
- 1 kg twarogu z wiaderka
- 5 jajek
- 1 szklanka cukru
- 2 budynie śmietankowe lub waniliowe
- 1 łyżka kaszy manny
Sposób przygotowania
- Przygotowanie spoduHerbatniki pokrusz przy pomocy wałka do ciasta lub w malakserze. Wymieszaj z rozpuszczonym masłem. Tortownicę wyłóż papierem do pieczenia, przesyp na nią masę ciasteczkową, równomiernie ją rozprowadź, ugnieć łyżką.
- Przygotowanie masy serowejJajka zmiksuj, by podwoiły swoją objętość. Potem dodaj cukier i miksuj je, aż powstanie puszysta masa. Połącz ją z twarogiem, budyniami i kaszą manną.
- Pieczenie sernikaMasę serową wyłóż na spód, wyrównaj powierzchnię. Sernik piecz 50 minut w piekarniku o temperaturze 180 stopni Celsjusza. Pozostaw go w piekarniku z uchylonymi drzwiczkami na ok. godzinę. Potem wyjmij go z piekarnika i wystudź.
Jak ozdobić sernik?
Najprostszą dekoracją do sernika jest posypka z cukru pudru. Jednak, ta dość szybko rozpuszcza się na wilgotnym cieście i przestaje być widoczna. O wiele ładniejszy efekt osiągniemy smarując sernik np. polewą czekoladową. Można użyć gotowej polewy z torebki lub przygotować ją własnoręcznie. To bardzo proste –wystarczy połamać na kawałki czekoladę białą czy deserową i rozpuścić ją w gorącej kąpieli z 1-2 łyżkami śmietanki kremówki. Wykończeniem sernika może też być masa kajmakowa, a nawet dżem np. pomarańczowy. Wystarczy posmarować nimi ciasto, a wierzch będzie słodki i elegancko błyszczący.
Czytaj też:
Uwielbiam galaretkowy sernik na zimno. Robię go szybko, a jeszcze szybciej znika z talerzykówCzytaj też:
Prosty sernik z wiaderka, który zawsze się udaje. Sprawdzony przepis na szybkie ciasto