Gołąbki z młodej kapusty można nadziewać rozmaitymi farszami. Moja rodzina uznaje jednak tylko farsz mięsny. No cóż, nie będę ich przekonywać do ziemniaków, grzybów czy twarogu. Ważne by im smakowało i żeby się najedli. Jednak by przemycić w tej pysznej potrawie jak najwięcej zdrowia, zamiast ryżu dodaję do farszu kaszę. Jest bardzo wartościowa, a przy okazji nadaje gołąbkom wyrazistego smaku.
Jaką kaszę warto dodać do farszu na gołąbki?
Kasze są zdrowsze od białego, oczyszczonego ryżu. Zawierają bowiem więcej błonnika, witamin z grupy B, a także magnezu, cynku, fosforu, potasu i manganu. Warto więc zastępować nimi ryż, gdzie tylko się da. A farsz do gołąbków, to doskonała ku temu okazja.
Jaką kaszę można dodać do farszu na gołąbki? Tak naprawdę każdą, choć różnią się one między sobą smakiem i strukturą. Bardzo dobrze w roli farszu do gołąbków sprawdzi się kasza gryczana. Jeśli nie lubisz wyrazistego smaku kaszy gryczanej palonej, wybierz białą, niepaloną. Doskonale harmonizuje zwłaszcza z grzybami i cebulą. Na farsz na gołąbki dobrze też nadaje się kasza jęczmienna, np. wiejska, pęczak, a także quinoa i kasza jaglana. Możesz je łączyć z mięsem, pieczarkami czy warzywami.
Jak zrobić gołąbki z młodej kapusty?
Przygotowanie gołąbków zaczynam zawsze od ugotowania kaszy i sparzenia kapusty. A kapustę sparzam od jakiegoś czasu wyłącznie w kuchence mikrofalowej. Jest to prosta i szybka metoda.
Przepis: Gołąbki z młodej kapusty
Gołąbki z młodej kapusty z farszem z mielonego mięsa i kaszy pęczak
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 30 min.
- Czas gotowania
- 1 godz. 15 min.
- Liczba porcji
- 8
- Liczba kalorii
- 340 w każdej porcji
Składniki
- 1 duża główka młodej kapusty
- 2 łyżki oleju
Na farsz:
- 600 g mielonej wieprzowiny
- 150 g kaszy pęczak
- 1 duża cebula
- 2-3 łyżki oleju
- 2 łyżki koncentratu pomidorowego
- majeranek
- sól, pieprz
Na sos:
- 2 łyżki masła
- 2 łyżki mąki
- 1 szklanka bulionu
- 1 szklanka passaty
- 100 ml śmietanki
- ostra mielona papryka
- koperek
- sól, pieprz
Sposób przygotowania
- Sparzanie kapustyKapustę opłucz, wytnij z niej głąb, nalej do środka szklankę wody. Główkę zawiń w folię spożywczą, włóż na ok. 10 minut do kuchenki mikrofalowej ustawionej na największą moc. Jeśli liście nadal są twarde, możesz wydłużyć o 2-3 minuty czas podgrzewania kapusty. Kapustę pozostaw w kuchence by przestygła. Potem podziel ją na pojedyncze liście.
- Przygotowanie farszuKaszę pęczak opłucz, ugotuj w osolonym wrzątku, odcedź, wystudź. Cebulę obierz, pokrój w kostkę, delikatnie zrumień ją na oleju. Kaszę i cebulę dodaj do mielonego mięsa razem z koncentratem pomidorowym, majerankiem, solą i pieprzem. Wymieszaj farsz, dopraw go do smaku.
- Przygotowanie sosuNa sos masło rozpuść w rondelku, przesmaż na nim chwilę mąkę. Rozprowadź ją zimnym bulionem, gotuj, aż sos zgęstniej. Dodaj do niego passatę i śmietankę, wymieszaj, dopraw solą, pieprzem i papryką.
- Formowanie i pieczenie gołąbkówZ każdego liścia kapusty zetnij zgrubienie. Na liść wyłóż porcję farszu i uformuj gołąbek. W ten sam sposób zużyj duże, ładne liście i cały farsz. Żaroodporne naczynie wysmaruj olejem. Wyłóż je 2-3 liśćmi kapusty. Ułóż na nich gołąbki, zalej je sosem, przykryj 2-3 liśćmi kapusty. Gołąbki piecz ok. godzinę w 180 stopniach Celsjusza, posyp posiekanym koperkiem.
Czy gołąbki z młodej kapusty lepiej gotować czy piec?
Gołąbki z kapusty można gotować lub piec. Pierwsza opcja, to gotowanie ich od razu w sosie. W przypadku pieczenia, gołąbki możesz zapiekać w sosie lub bez i dopiero potem podać je z sosem. Jednak w przypadku gołąbków z młodej kapusty, opcja pieczenia wydaje się bezpieczniejsza. Młoda kapusta jest bowiem bardzo delikatna i łatwo o jej rozgotowanie. A wiadomo, że danie nie wygląda wtedy apetycznie. Przy zapiekaniu, nawet jeśli gołąbki zbyt długo pozostaną w piekarniku, nie rozpadną się, a jedynie mogą być zbyt miękkie.
Czytaj też:
Przekładam liście młodej kapusty farszem i piekę. To najpyszniejsze lasagne, jakie jadłamCzytaj też:
Moja rodzina uwielbia te gołąbki. Ja również, bo są pyszne i mniej czasochłonne od tradycyjnych