Klasyczne placki ziemniaczane robi się z mąką pszenną, która pełni rolę spoiwa. Masę z tartych bulw z dodatkiem jajek i cebuli można jednak zagęścić także w inny sposób. Z tym produktem wychodzą dokładnie takie, jak powinny.
Czym zastąpić mąkę pszenną w plackach ziemniaczanych?
Choć to tradycyjny składnik, przy jego stosowaniu łatwo o błędy. Wystarczy wsypać nieco za dużo, żeby zepsuć nawet najlepszą masę. Często wydawało mi się, że mąka ratuje rzadkie ciasto, ale placki wyszły twarde i jak guma. Nie miały chrupkości i słabo się rumieniły, a na dodatek piły więcej tłuszczu na patelni.
Przy dobrych kartoflach niektórzy dokładają tylko osad z dna zebrany przy odsączaniu miazgi. Sprawdza się kolejne jajko, ale wiele osób stosuje do placków mąkę ziemniaczaną. Wychodzą z nią bardzo chrupiące i sztywne. Natomiast z tartą bułką szybciej się przypalają. Zdrowszą alternatywą są pełne błonnika zmielone płatki lub mąka owsiana, ale z nimi z kolei danie wychodzi trochę jak żelka. Wolę więc coś innego – popularną i tanią kaszę mannę.
Jak zrobić placki ziemniaczane z kaszą manną?
Biorę najlepsze ziemniaki, czyli odmiany mączystej (typ C lub BC). Część trę na grubszym oczku, a resztę standardowo, by razem stworzyły mocniejszą strukturę. Razem z kartoflami tarkuję też cebulę, która poprawia smak i zapobiega ciemnieniu miąższu. Odciskam je z soku i odzyskuję skrobię. Mieszam z jajkiem i ewentualnie z czosnkiem, doprawiam i wsypuję kaszę. Najczęstsza dawka to 1-3 łyżki na kilogram obranych bulw, ale dokładna ilość zależy od zawartości wody w cieście. Po wymieszaniu całość musi odstać kwadrans, by kasza wchłonęła nadmiar wilgoci i zagęściła mieszankę.
Do smażenia rozgrzewam na patelni półcentymetrową warstwę oleju. Przy nakładaniu porcji ciasta mieszam je za każdym razem, bo skrobia szybko opada na dno. W ten sposób każda sztuka się udaje i ma podobną strukturę. Nadmiar tłuszczu z placków osączam na papierowych ręcznikach, ale ich nie przykrywam, by nie przestały chrupać.
Przepis: Placki ziemniaczane z kaszą manną
Chrupiące placki z kartofli i kaszki pszennej zamiast mąki.
- Kategoria
- Przekąska
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 30 min.
- Czas gotowania
- 30 min.
- Liczba porcji
- 12
- Liczba kalorii
- 100 w każdej porcji
Składniki
- 1 kg mączystych ziemniaków
- 2-2 i 1/2 łyżki kaszy manny
- 1 cebula
- 1 jajko
- 1-2 ząbki czosnku (opcjonalnie)
- 1 niepełna łyżeczka soli
- 1/2 łyżeczki świeżo mielonego pieprzu
- olej rzepakowy do smażenia
Sposób przygotowania
- Rozdrabnianie składnikówZiemniaki obierz i zetrzyj 1/4 na grubym oczku, a resztę na miazgę razem z cebulą. Wymieszaj je, umieść na gęstym sicie i odciśnij, łapiąc sok od spodu. Pozostaw na 5 minut i odlej płyn, a biały osad skrobi dołóż do ziemniaków.
- Mieszanie masyDo ziemniaków wbij jajko, dołóż sól i pieprz oraz przeciśnięty przez praskę czosnek, jeśli go używasz. Wsyp kaszę manną i dokładnie wymieszaj. Odstaw do spęcznienia na 15 minut.
- Smażenie plackówMieszaj ciasto i kładź porcje ciasta na rozgrzany tłuszcz, lekko je spłaszczając. Smaż placki po 3-4 minuty na stronę, aż będą złote i chrupiące. Zdejmuj na papierowe ręczniki, by odsączyć nadmiar tłuszczu.
Czytaj też:
Placki ziemniaczane robię tak od miesięcy. Jeden tani składnik dodaje białka i sprawia, że sycą na długoCzytaj też:
Placki ziemniaczane bez tarcia ziemniaków to u mnie hit od lat. Danie jest o niebo lepsze od zwykłych placków
