Sałatka Olivier to popularna, sycąca i bardzo smaczna wersja sałatki jarzynowej, wywodzi się z kuchni rosyjskiej. Smak gotowanych jarzyn, jajek, kiszonych lub konserwowych ogórków, a także sosu majonezowego przełamuje świeży koperek i soczysta szynka konserwowa. Moja teściowa podaje tę sałatkę w szklankach, dzięki czemu przekąska prezentuje się elegancko i bardzo apetycznie.
Sałatka Olivier – kiedyś i dziś
Sałatka Olivier to potrawa z długą historią. Danie stworzył w 1860 roku belgijski kucharz o rosyjskich korzeniach Lucien Olivier. Początkowo sałatka Olivier uwzględniała bardzo wyszukane składniki m.in. kawior, jarząbki, ogony raków oraz cielęce ozorki. Twórca receptury nigdy nie zdradził przepisu na swoją sałatkę, a rozpowszechnione m.in. w Rosji, Hiszpanii, Bułgarii, Polsce i wielu innych krajach wersje sałatki rosyjskiej różnią się pod względem dodatków do gotowanych jarzyn. Sałatka Olivier podawana jest m.in. z kiełbasą, szynką, tuńczykiem, śledziem, kaparami, marynowanymi lub pieczonymi buraczkami, a także owocami morza.
Jak przygotować sałatkę Olivier na święta?
Sałatka Olivier świetnie wpisuje się w świąteczne menu. Zgodnie z przepisem teściowej, przygotowuję ją z ugotowanych w mundurkach ziemniaków sałatkowych, ugotowanej marchewki (może być marchewka z rosołu lub bulionu), konserwowego groszku, ogórków konserwowych, jajek na twardo, aromatycznego, świeżego koperku, a także szynki konserwowej, którą możesz zastąpić szynką gotowaną lub wędzoną.
Sos do sałatki Olivier robię z gęstego, kremowego majonezu oraz jogurtu naturalnego. Jego smak wzbogacam odrobiną soku z cytryny oraz musztardy rosyjskiej.
Przepis: Sałatka Olivier
To przekąska idealna na co dzień i od święta. Można podawać ją zarówno w klasyczny sposób, mieszając wszystkie składniki razem z sosem, jako sałatkę warstwową w szklankach, jak i dużej salaterce, a także jako efektowny tort sałatkowy.
- Kategoria
- Przekąska
- Rodzaj kuchni
- Rosyjska
- Czas przygotowania
- 40 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 412 w każdej porcji
Składniki
- 4 małe ziemniaki
- 4 małe marchewki
- 250 g szynki konserwowej w kawałku
- 6 średnich jajek
- 1 puszka groszku
- 4 średnie ogórki konserwowe
- pęczek koperku
Na sos:
- 2 łyżki majonezu
- 4 łyżki gęstego jogurtu naturalnego
- 1/2 łyżeczki musztardy rosyjskiej
- sok z cytryny
- sól i pieprz
Dodatkowo:
- natka pietruszki do dekoracji
Sposób przygotowania
- Uszykowanie składnikówZiemniaki i marchewkę wyszoruj miękką szczoteczką lub szorstką stroną nowej gąbki kuchennej, opłucz i przełóż do garnków. Zalej warzywa gorącą wodą, dodaj nieco soli i gotuj do miękkości. Miękkie ziemniaki i marchewkę, odcedź, przelej zimną wodą, żeby zatrzymać proces gotowania, a następnie ostudź i obierz. Jajka ugotuj na twardo, odcedź, przelej zimną wodą, ostudź, a następnie obierz. Groszek odcedź na sitku. Koperek umyj i osusz.
- Rozdrabnianie składnikówZiemniaki, marchewkę i szynkę konserwową pokrój w kostkę. Oddziel ugotowane białka od żółtek. Białka drobno posiekaj, a żółtka zetrzyj na tarce o drobnych oczkach lub rozdrobnij widelcem. Ogórki konserwowe pokrój w kostkę i odsącz z zalewy na papierowym ręczniku. Oddziel listki koperku od łodyżek i drobno posiekaj.
- Przygotowanie sosuW niewielkiej misce połącz majonez, jogurt naturalny i musztardę (opcjonalnie). Dopraw sos do smaku sokiem z cytryny, solą oraz świeżo zmielonym pieprzem.
Z powyższych proporcji składników wychodzą 4 nieduże porcje sałatki, które idealnie sprawdzają się jako przystawka i przekąska na domowe przyjęcia.
Jak podawać sałatkę Olivier?
Na świąteczny stół podaję sałatkę Olivier w szerokich szklankach do deserów lub napojów. Lekko schładzam ją wcześniej, żeby smaki się przegryzły i wyjmuję z lodówki na kilkanaście minut przed podaniem. Wyśmienicie smakuje ze świeżym pieczywem oraz świetnie sprawdza się jako sycąca przekąska pomiędzy posiłkami.
Czytaj też:
Ta tania sałatka to idealny wybór na Święta. Bije na głowę sałatkę jarzynową i lepiej się prezentujeCzytaj też:
W święta śledzia podaję w formie eleganckiej przystawki. Robię ją szybko i wszystkim smakuje