Wielkanoc
Uroczyste rodzinne śniadanie wielkanocne kończy okres Wielkiego Postu. To czas, gdy na naszych stołach gości wiele tradycyjnych dań. Zobacz, jakie potrawy wielkanocne są typowe oraz czym jest święconka i co symbolizują pokarmy, które niesiemy w Wielką Sobotę do kościoła.
Polska to kraj o bogatych tradycjach kulinarno-religijnych. Idealnie odzwierciedlają to dania wielkanocne, które co roku przygotowujemy na nasze świąteczne stoły. Są wśród nich zarówno potrawy mięsne, jak i bezmięsne oraz przeróżne ciasta, wśród których królują mazurki i baby wielkanocne.
Wielkanoc to najważniejsze święto w chrześcijaństwie, które obchodzone jest na pamiątkę zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Ma to swoje odzwierciedlenie w symbolice potraw na świątecznym stole. Na przykład jajka symbolizują nowe życie i zmartwychwstanie. Natomiast wielkanocny baranek, który najczęściej jest z cukru, czekolady, ciasta lub masła, symbolizuje nie tylko Chrystusa jako „Baranka Bożego” który został złożony w ofierze za grzechy świata, ale także jego posłuszeństwo, łagodność i ofiarność.
Jakie są tradycyjne potrawy wielkanocne?
Do najbardziej tradycyjnych dań wielkanocnych w Polsce należą:
- żurek,
- barszcz biały,
- biała kiełbasa,
- pasztet,
- schab pieczony,
- jajka faszerowane,
- sałatka jarzynowa z jajkiem,
- ćwikła,
- babka wielkanocna,
- mazurek,
- sernik.
W wielu polskich domach piecze się również kruche ciasteczka w kształcie jajek i króliczków, które dekoruje się kolorowym lukrem w fantazyjne wzory. W niektórych regionach kraju tradycyjnym deserem jest również pascha wielkanocna.
Święconka i jej symbolika. Co włożyć do koszyczka wielkanocnego?
Polska Wielkanoc to również tradycja święcenia pokarmów. Święconka (nazywana również święcone) to pokarmy, które w Wielką Sobotę zanosimy w koszyczku wielkanocnym do kościoła. Składa się zazwyczaj z kilku potraw i produktów, które są następnie spożywane podczas uroczystego śniadania w niedzielę wielkanocną. Choć zawartość koszyka ze święconką może różnić się w zależności od regionu i tradycji danej rodziny, to zwykle obejmuje:
- Jajka – symbolizują nowe życie i zmartwychwstanie Chrystusa. Często są to pisanki, czyli jajka barwione i ozdabiane w różne wzory.
- Chleb – nawiązuje do ciała Chrystusa i jest symbolem życiodajnego pokarmu.
- Sól – oznacza oczyszczenie i prawdę, stałość życia duchowego człowieka oraz harmonię między nim i Bogiem.
- Mięso (często biała lub podsuszana kiełbasa, ewentualnie szynka) – oznacza obfitość, radość i uczczenie zakończenia wielkanocnego postu. Ma zapewnić zdrowie, dobrobyt i dostatek całej rodzinie.
- Baranek – jest symbolem Chrystusa jako Baranka Bożego. Uosabia ponadto triumf życia nad śmiercią.
- Chrzan – ma zapewnić zdrowie i sprawność oraz wspomagać skuteczność innych święconych pokarmów.
- Ciasto (często babka lub mazurek) – reprezentuje umiejętność i staranność w przygotowaniach do święta oraz radość ze zmartwychwstania.