Gdy po raz pierwszy zobaczyłam utopence, nie chciałam uwierzyć, że w occie zamknięto regionalny przysmak przypominający nasze parówki. A jednak topielcy — jak powiedzielibyśmy po polsku — to smaczna przekąska do piwa podawana w piwiarniach przede wszystkim w Czechach, ale też i na Słowacji. Robi się ją z kiełbasy špekáčky, produktu wykonanego z 50% wołowiny, 20% wieprzowiny i 30% posiekanej w kostkę słoniny. W Polsce o nią trudno więc w przepisie wykorzystałam serdelki. Wyszło bardzo smacznie.
Jak zrobić czeskie pikle?
Utopence łączą w sobie smak serdelków, warzyw i aromatycznej zalewy octowej. Użycie wyrobu wędliniarskiego jest jedyną ekstrawagancją w tym przepisie. Dodatki są już dość klasyczne, bo w słoiku ląduje jeszcze cebula, papryka, czosnek i ogórki konserwowe. Zalewę natomiast sporządzam z wody, octu, cukru i przypraw takich jak liść laurowy, gorczyca, pieprz oraz ziele angielskie.
Całość marynuję przez 2 tygodnie, a rezultat zwala z nóg. Polecam spróbować, bo spodoba się od razu nawet najbardziej wybrednym. U mnie na imprezie cały słoik zszedł w tempie ekspresowym.
Przepis: Utopence
Czeskie pikle z serdelków i warzyw idealne jako przekąska do piwa.
- Kategoria
- Dodatek
- Rodzaj kuchni
- Czeska
- Czas przygotowania
- 30 min.
- Czas gotowania
- 15 min.
- Liczba porcji
- 20
- Liczba kalorii
- 157 w każdej porcji
Składniki
Na przetwory:
- 1 kg serdelków
- 700 g cebuli
- 1 czerwona papryka
- 3 ogórki konserwowe
Na zalewę:
- 300 ml octu spirytusowego 10%
- 1 litr wody
- 2 łyżeczki soli
- 40 g cukru
- 1 łyżeczka oleju rzepakowego
- pieprz mielony
Przyprawy:
- 2 łyżeczki ziaren gorczycy
- 10 ziaren czarnego pieprzu
- 2 liście laurowe
- 1 łyżka ziela angielskiego
- 2 ząbki czosnku
Sposób przygotowania
- Wykonanie zalewyWodę z octem wlej do garnka. Wsyp do niej sól i cukier. Dodaj olej, gorczycę, liść laurowy, ziele angielskie i pieprz ziarnisty. Wolno doprowadź do wrzenia i gotuj na małym ogniu przez 10 minut. Ostudź do temperatury pokojowej.
- Uszykowanie składnikówSerdelki obierz z osłonek, natnij nożem wzdłuż. W środek nasyp trochę mielonego pieprzu. Cebulę obierz, pokrój w cienkie półplasterki. Czosnek zmiażdż. Ogórki konserwowe i paprykę pokrój w wąskiej paski. Paprykę wcześniej umyj i usuń z niej nasiona.
- Wykonanie utopencówDo każdej kiełbaski włóż 2 kawałki cebuli oraz po 2-3 paski papryki i ogórka konserwowego. Zepnij całość wykałaczkami. Do czystego słoika nałóż kolejno centymetrową warstwę cebuli oraz czosnek, warstwę faszerowanych kiełbasek, kolejną porcję cebuli i utopenców. Układaj, aż wyczerpiesz składniki. Na wierzchu słoika powinna być warstwa cebuli. Teraz wypełnij naczynie zalewą i zakręć. Pozostaw na noc na blacie kuchennym, a kolejnego dnia przenieś w chłodne miejsce. Po tygodniu przenieś na 7 dni do lodówki.
Jak podawać utopence?
Utopence są wyraziste w smaku, więc żadne sosy nie będą potrzebne. Podaj po prostu świeże pieczywo. Ja najbardziej lubię razowe, ale grzanki z bagietki czy podpieczony na suchej patelni chleb tostowy też się sprawdzą. Jeśli bardzo chcesz, możesz pokusić się o posmarowanie ich masłem dobrej jakości.
Inne warianty czeskich pikli
Utopence występują też w odsłonie z grzybami. Jeśli masz ochotę, wrzuć do słoików umyte i pokrojone pieczarki.
Niektórzy dodają też nieco odmienny zestaw przypraw i w zalewie ląduje kolendra, gałka muszkatołowa czy sproszkowana słodka papryka. Znane są też wersje czeskich pikli wzbogacone o ketchup, sos sojowy czy nawet sos Worcestershire.
Czytaj też:
To najlepsze pikantne ogórki, jakie znam. Krokodylki z chili są gotowe już po dwóch dniachCzytaj też:
Ta marynowana cukinia to hit w moim domu. Co roku muszę zrobić choć kilka jej słoików