Wakacyjne miesiące wykorzystuję zwykle na przygotowanie przetworów na zimę. Nie robię ich już tak dużo, jak jeszcze kilka lat temu, ale niektórych zawsze muszę nastawić choć kilka słoików. Tak jest na przykład z marynowaną cukinią. Gdy robiłam ją pierwszy raz, miałam wątpliwość czy będzie smaczna. Jednak szybko okazało się, że zimą jest doskonałym dodatkiem do kanapek i sałatek.
Jak przygotować cukinię do marynowania?
Do marynowania staram się przeznaczać młode i jędrne cukinie. Wtedy nie trzeba ich obierać, ani usuwać z nich nasion. Szybko się je więc przerabia i są bardzo smaczne. Takie młode cukinie kroję po prostu w grubsze plastry, choć można też pokroić je w słupki. Jeśli zaś cukinie są starsze, trzeba je obrać ze skórki i usunąć z ich środka miąższ z nasionkami. Można to zrobić np. przy użyciu małej łyżeczki.
Jak zrobić cukinię w marynacie curry?
Cukinia to warzywo o bardzo delikatnym smaku, dlatego lubi wyraziste dodatki. Dobrze więc robi jej zalewa z octu i przyprawy curry. Tak przygotowana cukinia stanowi doskonały dodatek do kanapek, sałatek, a nawet obiadów.
Przepis: Cukinia w marynacie curry
Cukinia marynowana na zimę w aromatycznej zalewie
- Kategoria
- Dodatek
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 15 min.
- Czas gotowania
- 20 min.
- Liczba porcji
- 12
- Liczba kalorii
- 50 w każdej porcji
Składniki
- 3 średniej wielkości, młode cukinie (ok. 1 kg)
- 3 ząbki czosnku
- 1 łyżeczka ziaren pieprzu
- 3 listki laurowe
- 2,5 szklanki wody
- 100 g cukru
- 2 łyżeczki soli
- 2 łyżeczki przyprawy curry
- 100 ml octu spirytusowego 10 %
Sposób przygotowania
- Krojenie cukiniiCukinie umyj, wytrzyj, pokrój w grubsze krążki. Napełnij nimi 3 wyparzone słoiki o pojemności 500 ml. Do każdego włóż przekrojony ząbek czosnku, listek laurowy i trochę ziaren pieprzu.
- Zalewanie marynatąW garnku zagotuj wodę z cukrem, solą i przyprawą curry. Dodaj ocet, gotuj całość 2 minuty, zalewę lekko przestudź. Cukinię w słoikach zalej zalewą, tak by była nią przykryta. Słoiki szczelnie zakręć.
- Pasteryzowanie cukiniiSłoiki wstaw do garnka wyłożonego ściereczką. Wlej do niego tyle wody o temperaturze zalewy, by sięgała do 3/4 wysokości słoików. Podgrzewaj całość na średnim ogniu, a od momentu, gdy woda w garnku się zagotuje, pasteryzuj cukinię ok. 10 minut. Słoiki ostrożnie wyjmij, wystudź, odstaw w ciemne i chłodne miejsce.
Wskazówka: Marynowaną cukinię najlepiej jeść nie wcześniej niż po 2 tygodniach od nastawienia. Wtedy smaki przetworu zdążą się przegryźć.
Marynowana cukinia – kilka wskazówek
Smak marynowanej cukinii można w bardzo łatwy sposób modyfikować. Wystarczy zastosować tylko nieco inne dodatki lub ich proporcje.
- Do marynowanej cukinii można też dodać pokrojoną marchewkę i cebulę. Dzięki temu przetwór nabierze ciekawszego smaku i atrakcyjniejszego wyglądu.
- Do przetworów najlepiej jest używać ocet spirytusowy, bo ma silniejsze właściwości konserwujące. Gdy jednak chcesz go zastąpić octem jabłkowym, użyj go nieco więcej niż w przepisie.
- Do marynowanej cukinii można też dodać trochę nasion gorczycy, kopru czy posiekanej papryczki chili. Przyprawę curry da się też zastąpić inną, wyrazistą, np. ziołami prowansalskimi czy przyprawą kuchni meksykańskiej.
Czytaj też:
Czy pasteryzować kiszone ogórki? Wielu Polaków popełnia w tym momencie ogromny błądCzytaj też:
Grzyby marynowane od mojej szwagierki to przepis idealny. Nie ślimaczą się po wyjęciu z zalewy