Kiedyś razem z koleżanką szykowałyśmy niewielkie przyjęcie dla znajomych. Ona zadeklarowała, że upiecze karkówkę. Mięso okazało się hitem imprezy, a ja miałam okazję podpatrzyć krok po kroku, jak było przygotowane. To karkówka pieczona bez żadnego rękawa, w otwartym naczyniu, a mimo to, nie jest przesuszona. Wszystko za sprawą prostego patentu.
Jak zrobić soczystą pieczoną karkówkę?
Po natarciu przyprawami (przede wszystkim dużą ilością majeranku) koleżanka przesmażyła najpierw mięso, ustawiając je kolejno na rozgrzanej patelni każdą stroną. Ale najważniejsze jest to, co zrobiła potem. Do naczynia z karkówką dodała marchewkę i sporo cebuli, a następnie dolała wody. Woda podczas pieczenia paruje i sprawia, że mięso wychodzi idealne. Samu dodają nie tylko przyprawy, ale i warzywa. Dodatkowo mięso jest nadziane ząbkami czosnku, ale czosnek można też dorzucić do brytfanki.
W trakcie pieczenia można 2-3 razy uchylić piekarnik i polać mięso płynem z dna naczynia.
Przepis: Pieczona karkówka
Idealnie miękka i soczysta.
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Tradycyjna
- Czas przygotowania
- 20 min.
- Czas gotowania
- 1 godz. 40 min.
- Liczba porcji
- 8
Składniki
- 1,5 kg karkówki
- 2 cebule
- 2 marchewki
- 8 ząbków czosnku
- 4 łyżki majeranku
- sól, pieprz
- 8 łyżek oleju
Sposób przygotowania
- Szykowanie mięsaPonacinaj karkówkę i powkładaj w mięso ząbki czosnku. Dopraw solą, pieprzem i natrzyj dobrze majerankiem. Na dużej patelni rozgrzej olej i obsmaż karkówkę z każdej strony.
- Pieczenie mięsaPrzełóż mięso na naczynia żaroodpornego. Dorzuć pokrojoną marchewkę i cebulę. Zalej ciepłą wodą do 1/3 wysokości mięsa. Piecz ok. 1,5-2 godziny w temperaturze 170 stopni Celsjusza.
Gotową karkówkę najlepiej kroi się na drugi dzień, kiedy mięso dobrze ostygnie i schłodzi się w lodówce. Można taką karkówkę kłaść na kanapki, można podać jako domową wędlinę na przyjęciu albo zaserwować na ciepło do obiadu.
Inne pomysły na pieczoną karkówkę
Sekretem karkówki, którą robi moja koleżanka, są dwa proste zabiegi: przesmażenie mięsa i dodanie wody i warzyw do pieczenia. Zachowując te dwie rzeczy, możesz stworzyć własną wersję mięsa.
Do pieczenia karkówki można dodać np. gałązki rozmarynu i inne warzywa, np. korzeń selera czy pietruszki, ale też pomidorki koktajlowe. Można też natrzeć karkówkę innymi przyprawami (np. dużą ilością czosnku roztartego z solą, wówczas jednak należy uważać przy smażeniu, aby nie przypalić skórki). Świetnie smakuje także karkówka w marynacie z musztardy i odrobiny miodu.
Czytaj też:
Najlepszy przepis na pierogi z kapustą mam od babci Ani. Sekretem farszu jest jeden dodatekCzytaj też:
Plastry mięsa obkładam pokrojonymi ziemniakami. To zajmuje mi 10 minut, a potem danie robi się samo