Krupnik to pyszna i sycąca zupa z kaszy jęczmiennej. W dzieciństwie jadałam ją bardzo często, ale w ostatnich latach popadła w moim domu w zapomnienie. Ostatnio siostra przypomniała mi przepis na to lekkie i sycące obiadowe danie. Postanowiłam przywrócić wspomnienia i przygotować je na rodzinny obiad.
Jak przygotować krupnik?
Siostra gotuje krupnik na kaszy jęczmiennej perłowej. Ma drobne ziarno, które delikatnie rozpada się w czasie gotowania, nadając zupie przyjemnie gęstej konsystencji. Zwróćcie uwagę przy zakupach, bo gruba kasza pęczak w podanym czasie przygotowania nie ugotuje się w pożądanym stopniu.
Ponadto do zupy potrzebować będziecie jarzyn, które zawsze lądują w bulionach, czyli marchewki, pietruszki i selera. Użyjemy też karmelizowanej na patelni cebuli, która świetnie wzbogaca smak krupniku.
Przepis: Krupnik z mięsem
Tradycyjna zupa z kaszy jęczmiennej przyrządzana na żeberkach wieprzowych, idealna dla całej rodziny.
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 30 min.
- Czas gotowania
- 1 godz. 30 min.
- Liczba porcji
- 6
Składniki
- 500 g żeberek wieprzowych
- 1 średnia marchew
- 1 pietruszka
- ½ małego selera
- 200 g kaszy jęczmiennej
- 1 średnia cebula
- 3 duże ziemniaki
- 4 liście laurowe
- 5 ziaren ziela angielskiego
- 1 łyżeczka majeranku
- pieprz
- sól
- 2 litry wody
Sposób przygotowania
- Przygotowanie składnikówMarchew, pietruszkę, ziemniaki i selera obierz. Warzywa pokrój w kostkę. Cebulę obierz z łupiny, przetnij na pół. Kaszę jęczmienną starannie przepłucz pod bieżącą wodą.
- Gotowanie krupnikuDo dużego garnka włóż żeberka, liście laurowe, ziele angielskie oraz wszystkie warzywa poza ziemniakami. Zalej wodą, doprowadź do wrzenia i gotuj na wolnym ogniu przez godzinę. W trakcie dodaj zrumienioną na suchej patelni cebulę. Wrzuć ziemniaki oraz kaszę jęczmienną i gotuj przez kolejne 30 minut. Dopraw majerankiem, solą i pieprzem.
Jak podać krupnik?
Zupę obowiązkowo należy jeść na ciepło – wtedy najprzyjemniej koi żołądek. Warto ją przed podaniem posypać posiekaną natką pietruszki, by nadać jej jeszcze nieco lekkości i odświeżającego charakteru.
Słyszałam jeszcze o zabielaniu dania śmietanką lub jogurtem, ale akurat moja siostra jest przeciwniczką takiego postępowanie. Niemniej składniki te dodają potrawie białka i ciekawszej konsystencji, więc nie wykluczam, że kiedyś spróbuję. Jeśli jesteście bardziej otwarci na eksperymenty z tradycyjnymi przepisami, próbujcie.
Jak można zmodyfikować przepis na krupnik?
Moja siostra jest zwolenniczką dań mięsnych, a jej kurnik musi powstać na żeberkach. Wiem jednak, że niektórzy gotują zupę na bardziej subtelnym w smaku mięsie drobiowym. Czas przyrządzania jest wtedy nieco inny, bo kurczak czy indyk szybciej się gotują. Zdarzyło się spotkać z krupnikiem przyrządzanym na bulionie warzywnym. Podała mi go przyjaciółka i muszę przyznać, że w smaku był fantastyczny.
Czytaj też:
Mój mąż gotuje tę aromatyczną zupę w pół godziny. Zawsze proszę, by zrobił jej więcejCzytaj też:
Do kremu z buraka zawsze dodaję te owoce. To pomysł, który podpatrzyłam w restauracji