Jest zaskakująco smaczna, miękka i soczysta w środku i przyjemnie chrupiąca na zewnątrz. Szarlotka na bułkach to jeden z moich ulubionych przepisów na tanie ciasta. Jeśli zostały ci bułki, które już niekoniecznie nadają się do zjedzenia, upiecz z nich właśnie to ciasto, a jestem pewna, że zachowasz ten przepis na zawsze.
Jak zrobić szarlotkę na bułkach?
Do zrobienia tego ciasta potrzebujesz zwykłe, pszenne bułki (jeśli to małe kajzerki, weź cztery). Sprawdzi się tu także pszenna bagietka albo resztki chałki drożdżowej. Przepis jest prosty, ale warto pamiętać o kilku rzeczach.
- Nie przejmuj się, że płyn z mleka i jajek nie pokrywa bułek całkowicie. Postaraj się równomiernie oblać, ale nie musi to być zrobione idealnie.
- Układając kolejne warstwy, nie ugniataj ich. Jabłka powinny być luźno ułożone, chodzi o to, aby topiące się z wierzchu masło, spłynęło potem przez wszystkie warstwy ciasta.
- Możesz doprawić jabłka na swój sposób: jeśli nie lubisz cynamonu, pomiń go. Do jabłek można dodać także rodzynki albo posiekaną, kandyzowaną skórkę pomarańczy.
- Foremka powinna być dobrze wysmarowana masłem. W razie potrzeby użyj więcej masła niż w przepisie (to do smarowania formy powinno być w temperaturze pokojowej), to do układania na wierzchu, lepiej mieć schłodzone – łatwiej je wtedy pokroić na plasterki.
Ja do swojej szarlotki na bułkach wykorzystuję małą tortownicę o średnicy 19 cm. Podane proporcje sprawdzą się również na zwykłą keksówkę.
Przepis: Szarlotka na bułkach
Ciasto z jabłkami przekładane kawałkami pszennych bułek.
- Kategoria
- Deser
- Rodzaj kuchni
- Tradycyjna
- Czas przygotowania
- 10 min.
- Czas gotowania
- 45 min.
- Liczba porcji
- 6
- Liczba kalorii
- 496 w każdej porcji
Składniki
- 3 pszenne bułki
- 4 jabłka
- 1 szklanka mleka
- 1 jajko
- 2 łyżki cukru
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
- 1 łyżeczka cynamonu
- 50 g masła
- 2 łyżki płatków migdałów
Sposób przygotowania
- Szykowanie bułek
- Szykowanie jabłek
- Układanie warstw szarlotki
- Pieczenie ciasta
- Serwowanie ciasta
Jeśli chcesz pokroić szarlotkę na bułkach na idealne kawałki, najpierw ją dobrze ostudź i włóż na jakiś czas do lodówki. Ale to ciasto rewelacyjnie smakuje na ciepło i przyznam, że u mnie w domu tak ją zjadamy. Kawałki na talerzu może nie są wtedy idealne, ale smak wszystko wynagradza. Do takiej szarlotki podawanej na gorąco oczywiście można dołożyć gałkę lodów waniliowych albo śmietankowych.
Czytaj też:
Szarlotka sypana, czyli najprostsze ciasto z jabłkami. Za ten deser zawsze zbieram komplementyCzytaj też:
Lemon crinkle cookies. Sprawdzony przepis na popękane cytrynowe ciasteczka