Mrożenie to najlepszy sposób na długie przechowywanie żywności. Do zamrażarki mogą trafić zarówno surowe, jak i poddane obróbce termicznej produkty, również mięsne. O to, jak długo można trzymać mięso w zamrażarce, zapytałem technologa żywności. Teraz wiem, jakich zasad i terminów przestrzegać, żeby mrożone mięso było smaczne i nie zagrażało zdrowiu. Poznaj sprawdzone patenty na bezpieczne mrożenie żywności.
Mrozisz mięso? Tych błędów nie popełniaj!
Warto znać najczęściej popełniane błędy, ponieważ zwiększają one ryzyko zatrucia pokarmowego oraz sprawiają, że mięso po rozmrożeniu nadaje się jedynie do wyrzucenia. Najczęściej popełnianym i bardzo poważnym błędem jest przechowywanie mięsa przed mrożeniem przez dłuższy czas w lodówce, co zwiększa ryzyko związane z rozwojem szkodliwych bakterii. Pamiętaj, że mrożenie, choć pozwala przedłużyć trwałość żywności, nie sprawia, że produkty przestają się psuć. Jeżeli doszło do rozwoju szkodliwych bakterii, to po rozmrożeniu produktu większość patogenów zacznie intensywnie się namnażać.
Zdrowiu może zagrozić również wkładanie do zamrażarki mięsa w opakowaniu, w którym zostało kupione (plastikowy pojemnik, folia) oraz stosowanie innych opakowań, które nie są odporne na działanie niskiej temperatury.
Jak długo można trzymać mięso w zamrażarce?
Niegdyś na drzwiach zamrażarki umieszczano praktyczne informacje dotyczące czasu mrożenia poszczególnych rodzajów produktów. Moja zamrażarka nie ma takiej ściągi, więc zapytałem znajomego technologa żywności, ile przechowywać zamrożone mięso, żeby można było bezpiecznie je spożywać i nie straciło na smaku oraz wartościach odżywczych.
Specjalista wyjaśnił mi, że choć teoretycznie niektóre rodzaje mięs mogą być przechowywane w zamrażarce nawet przez 24 miesiące, to w praktyce okazuje się, że nie jest to dobre rozwiązanie.
Czas mrożenia zależy nie tylko od rodzaju mięsa, ale także zawartości tłuszczu. Im tłustsze mięso, tym krótszy czas jego przechowywania. Jest to związane z procesem utleniania się tłuszczu, który wpływa nie tylko na smak produktu, ale także jego wartości odżywcze. Co ważne – proces utleniania dotuczy zarówno tłuszczów nasyconych, jak i tłuszczów nienasyconych.
Czas przechowywania różnych rodzajów mięsa:
- chuda wieprzowina w kawałku np. schab – 8 miesięcy;
- tłusta wieprzowina w kawałku np. karkówka, boczek surowy – 3-4 miesiące;
- chuda wołowina w kawałku np. udziec wołowy – 8-12 miesięcy;
- tłusta wołowina w kawałku np. antrykot, szyja, łopatka – 3-4 miesiące;
- delikatne mięso wieprzowe i wołowe w kawałku np. polędwica, cielęcina i jagnięcina – 4 miesiące;
- chuda dziczyzna – 12 miesięcy;
- tłusta dziczyzna – 4 miesiące;
- cały i porcjowany drób (kurczak, gęś, kaczka, indyk) – 3-4 miesiące
- mięso królika, baranina – 7-8 miesięcy;
- mięso mielone – 1-2 miesiące;
- mięso pokrojone w plastry lub kostkę – 1-3 miesiące (w zależności od zawartości tłuszczu);
- podroby – 3-4 miesiące.
Czas mrożenia ryb:
- tłuste ryby w całości np. śledź, łosoś – 4 miesiące;
- tłuste ryby filety, dzwonka – 2 miesiące;
- chude ryby w całości np. dorsz – 8 miesięcy;
- chude ryby filety, dzwonka – 6 miesięcy.
ABC mrożenia mięsa
1. Nie przechowuj mięsa przed mrożeniem w lodówce
Najważniejszą zasadą bezpiecznego mrożenia mięsa jest jego przygotowanie do przechowywania w minusowej temperaturze zaraz po powrocie ze sklepu. Ważne: Pamiętaj, że w sezonie letnim najlepiej transportować mięso w torbie termicznej, która chroni produkty przed wysoką temperaturą.
2. Przygotuj mięso do mrożenia
Kupione w sklepie mięso trzeba odwinąć/wyjąc z opakowania, sprawdzić, czy ma odpowiedni kolor i zapach oraz nie jest pokryte śliskim nalotem, umyć, osuszyć papierowym ręcznikiem, a następnie oczyścić z nadmiaru tłuszczu.
Do zamrażarki może trafić zarówno mięso w większych kawałkach, jak i mięso poporcjowane (na gulasz, kotlety), mięso mielone oraz mięso poddane obróbce termicznej. Mięso pokrojone na mniejsze kawałki szybciej schnie, więc warto na bieżąco je zużywać. Jeżeli chcesz zamrozić np. kotlety mielone, kotlety schabowe lub gulasz, to powinny trafić do zamrażarki od razu po ostygnięciu. Najlepiej nie przechowywać wymagających jedynie odgrzania produktów w zamrażarce dłużej niż 1-2 miesiące.
3. Korzystaj z odpowiednich pojemników/woreczków
Do mrożenia żywności nadają się jedynie szczelne opakowania, które są odporne na działanie niskiej temperatury. Mięso przechowywane np. w foliowym woreczku na kanapki lub reklamówce narażone jest nie tylko na działanie szkodliwych substancji chemicznych, ale także nie jest odpowiednio chronione przed utratą wilgoci i utlenianiem tłuszczu. Co więcej, wykonane z nieodpornego na działanie niskiej temperatury plastiku opakowania mogą się kruszyć, co zwiększa ryzyko spożycia mikroplastiku.
Korzystając z woreczków do mrożenia, pamiętaj o ich szczelnym zamknięciu np. za pomocą specjalnych klipsów. Doskonałym rozwiązaniem są także przeznaczone do mrożenia woreczki strunowe. Mięso przed mrożeniem możesz również zapakować próżniowo.
4. Opisz mięso przed zamrożeniem
Każdą porcję mięsa lub innych produktów do mrożenia warto opisać, umieszczając na opakowaniu informacje dotyczące rodzaju produktu, datę włożenia do zamrażarki oraz opcjonalnie datę, do której należy produkt zużyć. Dzięki temu unikniesz marnowania mrożonek i bez problemu znajdziesz w zamrażarce produkty, które powinny zostać szybko przyrządzone.
5. Sprawdzaj temperaturę w zamrażarce
Korzystając z zamrażarki, warto kontrolować temperaturę, która powinna wynosić od -18 do -30 stopni Celsjusza. W praktyce okazuje się, że w domowych zamrażarkach często jest cieplej, co ma związek m.in. z nieodpowiednią regulacją urządzenia, ustawieniem lodówko-zamrażarki przy kaloryferze oraz zużyciem się uszczelek w drzwiczkach. Wyższa temperatura w zamrażarce sprawia, że czas mrożenia skraca się nawet o połowę. Mrożąc duże ilości żywności, warto korzystać z zamrażarki skrzyniowej, którą można ustawić w chłodnym pomieszczeniu np. garażu.
6. Pamiętaj o prawidłowym rozmrażaniu
Ryzykowne dla zdrowia jest nie tylko nieprawidłowe lub zbyt długie mrożenie mięsa, ale także jego nieodpowiednie rozmrażanie. Mięso najlepiej rozmrażać w niskiej temperaturze np. w lodówce lub w garnku wypełnionym zimną wodą. Można również skorzystać z funkcji rozmrażania w piekarniku lub kuchence mikrofalowej.
Pozostawienie mrożonki w wysokiej temperaturze (np. przy kaloryferze), sprzyja szybkiemu namnażaniu się bakterii. Nie należy również rozmrażać mięsa w temperaturze pokojowej, pozostawiając je np. na całą noc w kuchennym zlewie. Często popełnianym błędem, który nie tylko zwiększa ryzyko zatrucia pokarmowego, ale także wpływa na smak i konsystencję mięsa, jest zalewanie go gorącą wodą w celu szybkiego rozmrożenia.
Kiedy mrożone mięso nie nadaje się do spożycia?
Do spożycia nie nadaje się mięso, które uległo całkowitemu lub częściowemu rozmrożeniu i zostało ponownie zamrożone, mięso, na którym pojawiły się suche, jasne plamy, a także mięso, które po rozmrożeniu ma kwaśny stęchły lub inny, nieprzyjemny zapach oraz jest lepkie lub zmieniło konsystencję, np. stało się bardzo miękkie.
Czytaj też:
Obkładam mięso plasterkami tego owocu i raz-dwa robi się miękkie. Ta marynata zasługuje na medalCzytaj też:
Wiele osób popełnia ten błąd przy smażeniu mięsa mielonego. Ma kolosalne znaczenie dla smaku