Wiele osób, gdy tylko pojawią się u nich dolegliwości pokarmowe, od razu biegnie do apteki po gotowe specyfiki. Niestety nie zawsze są one skuteczne, a zazwyczaj niemało kosztują. Dlatego przy umiarkowanych objawach można spróbować babcinych sposobów. Ja, gdy dokucza mi zgaga lub niestrawność, sięgam po liście laurowe. I póki co jestem zadowolona z ich działania.
Jakie właściwości mają liście laurowe?
Liście laurowe, zwane też liśćmi wawrzynu, od dawien dawna są cenione za niepowtarzalny smak i właściwości zdrowotne. Jeśli chodzi o te drugie, to trzeba przyznać, że ich zakres jest naprawdę szeroki.
- Liście laurowe stymulują wytwarzanie enzymów trawiennych, a tym samym poprawiają trawienie. Dzięki temu łagodzą objawy niestrawności i zgagi, a także wzdęcia.
- Przyprawa ta zawiera witaminy i minerały, które wspomagają działanie układu odpornościowego i zwalczają infekcje. Zawiera też związki o właściwościach przeciwgrzybiczych i przeciwzapalnych.
- Oprócz właściwości przeciwzapalnych, liście laurowe wykazują też działanie przeciwbólowe. Z tego powodu olejki lub okłady z tych liści są stosowane przy bólach mięśni i stawów.
- Liście laurowe działają uspokajająco i relaksująco. Z tego powodu warto po nie sięgać, by złagodzić stres i poprawić jakość snu.
- Związki zawarte w liściach laurowych zwiększają elastyczność naczyń krwionośnych, a także obniżają poziom cholesterolu i regulują ciśnienie krwi.
Jak zrobić herbatkę z liści laurowych?
Liście laurowe można dorzucać do potraw, ale też parzyć z nich leczniczą herbatkę. Jej przygotowanie jest bardzo proste. 2-3 liście laurowe należy wrzucić do kubka, zalać wrzątkiem, przykryć i pozostawić na ok. 15 minut do zaparzenia. Po tym czasie napar należy przecedzić i pić póki świeży.
Liście laurowe, suszone lub świeże, można też wrzucić do rondelka, zalać zimną wodą i gotować ok. 10 minut, aż powstanie aromatyczny napar. Można go dosmaczyć sokiem z cytryny, cynamonem lub miodem.
Liście laurowe – wskazówki
Liście laurowe są powszechnie używane w kuchni, jako przyprawa do duszonych mięs, zup, sosów i marynat. Można z nich też robić napar. Oto kilka wskazówek, dzięki którym przyprawa ta wyjdzie wam na zdrowie.
- Liście laurowe dodaje się do potraw na początku gotowania. Dzięki temu zdąży się z nich uwolnić smak i aromat.
- Przed podaniem potrawy czy wypiciem herbatki, liście należy wyjąć. A to dlatego, że są twarde i ostre i mogą podrażniać przewód pokarmowy.
- Przyprawę tę należy stosować z umiarem. Spożywana w dużych ilościach, może dawać efekty uboczne. Powinny na nią uważać kobiety w ciąży i karmiące.
Czytaj też:
Odkąd piję ten napar wieczorem, nie mam problemów z zasypianiem. Budzę się wyspanaCzytaj też:
Zamiast łykać tabletki, piję ten napar. Mam płaski brzuch i tracę na wadze