Moja koleżanka Magda jest mistrzynią karpatki. Jej ciasto zawsze jest wysokie i pięknie pofałdowane. Do tego gruba warstwa kremu i ciasto mogłoby stać na witrynce najlepszych cukierni. Co zrobić, aby mieć taką karpatkę?
Co zrobić, żeby karpatka nie była płaska?
Moja koleżanka przed włożeniem do piekarnika zawsze skrapia ciasto odrobiną wody (wystarczy wziąć odrobinę wody na dłoń i ochlapać ciasto). To sprawia, że jest po upieczeniu pięknie pofałdowana, niczym prawdziwe Karpaty, od których ciasto wzięło swoją nazwę. Trzeba jednak pamiętać, że samo skropienie wodą nie wystarczy, aby ciasto parzone na karpatkę idealnie wyrosło i nie opadło. Ważny jest także sam proces pieczenia: piekarnik musi być odpowiednio nagrzany i pod żadnym pozorem nie wolno go otwierać w trakcie pieczenia. Dobrze jest także nie wyciągać karpatki od razu, a jedynie uchylić drzwiczki i stopniowo ją schładzać.
Kolejny patent na to, aby karpatka była gruba i mięsista jest banalnie prosty: weź... mniejszą foremkę. Jeśli chcę zrobić taką karpatkę, wykorzystuję do niej najczęściej średnią tortownicę. Z tych samych proporcji ciasta i kremu uzyskuję wysoką i piękną karpatkę. W takiej ekskluzywnej wersji możesz posypać ją cukrem pudrem i prażonymi płatkami migdałów.
Jak zrobić karpatkę?
Tradycyjna karpatka jest ciastem dość pracochłonnym, ale efekt wynagradza wszystko. To idealne ciasto na niedzielę. I prawda jest taka, że nawet jeśli z jakiegoś powodu ciasto opadnie, to i tak przełożone domowej roboty kremem z mleka, masła, cukru i budyniu o smaku waniliowym, będzie smakowało o niebo lepiej, niż kupne karpatki czy te robione z torebki. Aby zrobić dobrą karpatkę, możesz skorzystać z naszego redakcyjnego, sprawdzonego przepisu.
Przepis: Karpatka
Karpatka to ciasto parzone przełożone kremem budyniowym. Polecam prosty przepis na pyszne domowe ciasto jak z cukierni.
- Kategoria
- Deser
- Rodzaj kuchni
- Tradycyjna
- Czas przygotowania
- 2 godz. 30 min.
- Czas gotowania
- 1 godz.
- Liczba porcji
- 20
- Liczba kalorii
- 297 w każdej porcji
Składniki
Na ciasto:
- 1 szklanka mąki pszennej
- 1 szklanka wody
- 125 g masła ekstra
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 5 jajek
- sól
Na krem:
- 2 budynie o smaku waniliowym bez cukru
- 750 ml mleka 2%
- 1/2 szklanki cukru
- 1 kostka masła ekstra
- 1/2 laski wanilii
Sposób przygotowania
- Przygotowanie masyW garnku rozpuść masło, uważając, żeby się nie przypaliło. Dodaj wodę i zagotuj. Zmniejsz moc palnika, dodaj szczyptę soli i wsyp mąkę, mieszając energicznie drewnianą łyżką. Mieszaj do momentu aż ciasto parzone zyska zwartą, gładką konsystencję i będzie odchodziło od brzegów garnka. Ciasto zdejmij z palnika i ostudzić. Po przestudzeniu ciasta wbij jajka, miksując dokładnie masę na średnich obrotach. Dodaj proszek do pieczenia i ponownie zmiksuj. Gotową masę podziel na dwie równe części.
- FormowaniePrzygotuj dużą, prostokątną formę do pieczenia (25 x 36 cm) i wyłóż ją papierem do pieczenia lub posmaruj masłem i posyp mąką. Włóż jedną część ciasta i równomiernie rozprowadź za pomocą szpatułki bądź łyżki. Jeżeli ciasto klei się do szpatułki, to wystarczy zamoczyć ją w gorącej wodzie lub natłuścić olejem roślinnym.
- PieczeniePiekarnik nagrzej do 200 stopni Celsjusza (pieczenie góra-dół, bez teromoobiegu). Formę wstaw do nagrzanego piekarnika i piecz ok. 25 minut do lekkiego zbrązowienia ciasta. W trakcie pieczenia nie otwieraj piekarnika, bo ciasto opadnie. Upieczone ciasto wyjmij i pozostaw do ostygnięcia. Upiecz drugą część ciasta.
- Gotowanie budyniuUgotuj budyń – proszek budyniowy i cukier rozpuścić w 250 ml mleka (1 szklanka). Pozostałe mleko (500 ml) doprowadź do wrzenia. Do mleka można dodać ziarenka z 1/2 laski wanilii lub opcjonalnie łyżkę ekstraktu waniliowego. Gdy mleko zacznie wrzeć, wlej mleko z cukrem i proszkiem budyniowym. Gotuj aż zgęstnieje, ciągle mieszając. Gdy budyń stanie się gęsty, zmniejsz moc palnika i gotuj przez 1-2 minuty (budyń powinien delikatnie bulgotać). Następnie zdejmij budyń z ognia i ostudź, przykrywając folią spożywczą lub od czasu do czasu mieszając, aby nie utworzył się gruby „kożuch”.
- Przygotowanie kremuMikserem ubij miękkie masło (warto wcześniej wyjąć je z lodówki i przechowywać w temperaturze pokojowej), a następnie dodawaj po 1-2 łyżki budyniu i miksuj do momentu, gdy nie będzie grudek i powstanie gładki, puszysty krem budyniowy.
- PrzekładanieUpieczony wcześniej płat ciasta ułóż na desce lub spodzie blachy do pieczenia z wyciąganym dnem, pofalowaną stroną do góry. Nałóż krem budyniowy i równomiernie rozprowadź. Drugi płat ciasta ułóż na kremie pofalowaną stroną do góry i lekko dociśnij.
Czytaj też:
Błyskawiczna karpatka bez pieczenia. Patent z groszkiem nie ma sobie równychCzytaj też:
Lemon crinkle cookies. Sprawdzony przepis na popękane cytrynowe ciasteczka