Sos to nieodłączny element wielu dań mięsnych oraz dań z makaronem, ryżem lub kaszą. Zarówno sosy serwowane na ciepło, jak i sosy serwowane na zimno powinny mieć idealną konsystencję. Odpowiednio zagęszczony sos podkreśla smak dania i nadaje mu apetyczny wygląd. Warto poznać tradycyjne i nowoczesne sposoby, dzięki którym można szybko i bez ryzyka zepsucia smaku zagęścić zbyt rzadki sos.
Jak zagęścić sos? Informacje podstawowe
Prawidłowo zagęszczony sos powinien mieć gładką, aksamitną konsystencję. Zarówno sosy podawane na ciepło, jak i sosy zimne (np. do sałatek), mogą wymagać zastosowania zagęstników, które znajdziemy w kuchennych szafkach. W przypadku sosów serwowanych na zimno na konsystencję wpływa wybór odpowiedniego produktu, który stanowi ich bazę np. jogurtu greckiego. Wówczas sos jest gęsty i nie wymaga dodawania dodatkowych składników. Zimne sosy na bazie śmietany można zagęścić, dodając do nich nieco majonezu.
W przypadku zagęszczania sosów, które są serwowane na ciepło, mamy nieco więcej opcji do wyboru. W zależności od rodzaju sosu możemy zdecydować się na jego zagęszczenie mąką, zasmażką, masłem, śmietaną, serkiem topionym, żółtkiem, siemieniem lnianym lub bułką tartą.
Jeżeli nie chcemy nic dodawać do sosu, to możemy go zagęścić przez miksowanie składników lub odparowując nadmiar wody, co sprawi, że stanie się bardziej zawiesisty.
Jak zagęścić sos dzięki redukcji?
Zastanawiasz się, jak zagęścić sos mięsny? Większość rodzajów sosów możemy zagęścić, odparowując nadmiar wody. Redukowanie sosu polega na jego długim podgrzewaniu bez przykrycia na małym ogniu do momentu, aż uzyskamy pożądaną konsystencję. Redukowanie wody wymaga pilnowania, aby sos się nie przypalił. Co więcej, nadmiar wody odparowujemy przed dodawaniem ostrych przypraw oraz soli, bo inaczej sos może być zbyt intensywny w smaku. Jeżeli chcemy szybko zagęścić sos, to możemy podgrzewać go na większym ogniu, cały czas mieszając.
Zagęszczanie sosu mąką
Zagęszczanie mąką to tradycyjny sposób na gęsty sos własny, sos grzybowy lub sos chrzanowy. Do zagęszczania sosu można użyć mąki pszennej, mąki kukurydzianej, mąki ryżowej lub mąki ziemniaczanej. Sos zagęszczony mąką pszenną zyska nieco jaśniejszy kolor. Skrobia kukurydziana, ryżowa i ziemniaczana powodują, że sos staje się klarowny i przezroczysty. Co ważne – mąka pszenna zawiera gluten i nie powinna być spożywana przez osoby z celiakią oraz alergią na to białko.
Jak zagęścić sos mąką pszenną?
Aby zagęścić sos mąką pszenną, wystarczy rozprowadzić 1 łyżkę mąki pszennej w niewielkiej ilości wody lub chłodnego bulionu. Mąki nie dodajemy do gorącej wody lub sosu, bo powstanie gęste ciasto. Roztwór mąki pszennej i wody dodajemy do gorącego sosu, ciągle mieszając i zagotowujemy.
Jak zagęścić sos zasmażką?
Sos można również zagęścić zasmażką z mąki pszennej i masła w proporcji 1:1. Aby zrobić zasmażkę, trzeba na patelni roztopić np. 1 łyżkę masła i dodać 1 łyżkę mąki. Mąkę podsmażyć na maśle, ciągle mieszając. Następnie dodajemy na patelnię zimny płyn i mieszamy, aż sos zgęstnieje, a następnie gotową zasmażkę dodajemy stopniowo do sosu, cały czas mieszając. Podgrzane sosy i zupy zagęszcza się zimną zasmażką.
Jak zagęścić sos mąką ziemniaczaną?
Aby zagęścić sos mąką ziemniaczaną, ryżową lub kukurydzianą, trzeba w niewielkiej ilości zimnej wody rozprowadzić 1-2 łyżeczek skrobi, a następnie powoli wlać roztwór do gorącego sosu, ciągle mieszając. Po dodaniu mąki ziemniaczanej, ryżowej lub kukurydzianej do sosu nie można ponownie go zagotować, bo znowu stanie się rzadki.
Zagęszczanie sosu śmietaną
Do zagęszczenia sosu można użyć zarówno kwaśnej, jak i słodkiej śmietany. Poszczególne rodzaje śmietany różnią się pod względem zawartości tłuszczu, który wpływa na kaloryczność potrawy. Śmietana nadaje sosowi kremową konsystencję i łagodny smak. Doskonale podkreśla smak sosów mięsnych, sosu pomidorowego i sosu z leśnych grzybów. Na bazie śmietany można przygotować także pyszny sos śmietanowy z żółtym serem, sos pieczarkowy, sos koperkowy, sos chrzanowy i sos szpinakowy.
Jak zagęścić sos śmietaną?
Zanim dodamy śmietanę do sosu, trzeba ją zahartować, aby białko nie ścięło się zbyt szybko pod wpływem wysokiej temperatury, np. dodając do kubka lub miseczki ze śmietaną niewielką ilość gorącego sosu. Po zahartowaniu śmietany gorącym sosem wystarczy wlać roztwór do garnka i dokładnie wymieszać. Jeżeli sos jest bardzo rzadki lub jest go wyjątkowo dużo, to do śmietany rozmieszanej z gorącym sosem można dodać nieco mąki pszennej.
Zagęszczanie sosu serkiem topionym
Serek topiony pozwala zrobić sos o wyjątkowo kremowej konsystencji, którego smak doskonale komponuje się z makaronem, mięsem, a także warzywami np. gotowanym kalafiorem lub brokułami. Serek topiony można dodać do zbyt rzadkiego sosu serowego lub zagęścić nim wywar z warzyw oraz sos własny, nadając potrawie wyjątkowy smak. Do zagęszczenia sosu można również użyć serka mascarpone, którego smak doskonale komponuje się z sosem pomidorowym.
Jak zagęścić sos serkiem topionym?
Serek topiony dodajemy do gorącego wywaru lub zbyt rzadkiego sosu i mieszamy do momentu, aż się rozpuści i połączy z płynem. Do zagęszczenia sosu można użyć serka topionego o różnych smakach, np. ziołowego, czosnkowego lub paprykowego.
Zagęszczanie sosu bułką tartą
Bułka tarta także może posłużyć do zagęszczenia sosu – pochłania nadmiar wody, sprawiając, że sos staje się bardziej gęsty. Z bułki tartej możemy także przygotować pyszny dodatek do dań mącznych np. kopytek i leniwych pierogów oraz warzyw np. fasolki szparagowej i kalafiora. Wystarczy bułkę tartą podsmażyć na maśle i polać gorącym sosem danie.
Jak zagęścić sos bułką tartą?
Jeżeli sos jest zbyt rzadki i nie możemy skorzystać z innych sposobów na jego zagęszczenie, to wystarczy dodać niewielką ilość bułki tartej, wymieszać potrawę i poczekać, aż suche pieczywo napęcznieje. Minusem stosowania bułki tartej do zagęszczania sosu jest jego konsystencja, w której wyczuwalne są małe grudki pieczywa. Problem ten można łatwo rozwiązać, miksując sos na gładką masę.
Zagęszczanie sosu bez użycia mąki
Aby zagęścić sos bez użycia mąki, możemy zredukować nadmiar wody lub zmiksować dodane do sosu warzywa. Dobrym sposobem na uniknięcie dodawania mąki do sosu jest zastąpienie jej łyżką zimnego masła lub żółtkiem jaja kurzego, które, podobnie jak w przypadku śmietany, trzeba przed dodaniem do sosu zahartować.
Aby zdrowo zagęścić sos, możemy użyć siemienia lnianego. Siemię lniane ma wyjątkowe właściwości – wydziela śluz i jest bogate w składniki odżywcze. Do rzadkiego sosu dodajemy około 1 łyżeczki rozrobionego z wodą mielonego siemienia lnianego i mieszamy, żeby nie zrobiły się grudki. Jeżeli sos nadal jest zbyt rzadki, to czynność można powtórzyć, ale trzeba uważać, żeby nie przesadzić z ilością lnu, bo sos stanie się bardzo gęsty i niesmaczny.
Czytaj też:
Naleśniki bez jajek to przepis nie tylko dla alergików. Zastąp jajka tym produktem, a będą miały idealną konsystencjęCzytaj też:
Sposoby na klarowny rosół. Czy warto zbierać szumowiny z rosołu?