Krupnik, to tradycyjna polska zupa, która zachwyca pożywnością. To zasługa gotowania jej na mięsnym wywarze, a także dodatku kaszy i ziemniaków. Dzięki nim ta zupa jest w stanie zastąpić całe danie obiadowe. Mimo to krupnik nie był lubiany w moim domu. Dopiero odkąd zaczęłam go gotować według wskazówek babci, rodzina zachwyciła się smakiem tej zupy. A chodziło tylko o dwa szczegóły.
Tajemnice kremowego krupniku
Różnica między krupnikiem moim, a mojej babci była dość wyraźna. Mój był dość wodnisty, babci kremowy. Okazało się, że wszystko przez dwa szczegóły, na które wcześniej nie zwracałam uwagi. Ziemniaki i kaszę dodawałam zwykle do zupy w tym samym momencie, co sprawiało, że gdy tylko ziemniaki były miękkie, kończyłam gotowanie zupy. Niestety kasza wciąż pozostawała twardawa.
I tu babcia doradziła mi, by kaszę wsypać do wywaru 10-15 minut wcześniej, niż ziemniaki. Dzięki temu będzie miała czas, by się nagotować i zmięknąć. Poza tym babcia podpowiedziała mi, by pod koniec gotowania dodać do zupy łyżkę masła. To dzięki niemu zupa robi się smaczniejsza i pożywniejsza.
Jak ugotować kremowy, pyszny krupnik?
Krupnik najlepiej smakuje, gdy jest ugotowany na mięsnym wywarze. I szczególnie pasuje do niego mięso wieprzowe, a zwłaszcza żeberka. Dlatego przyrządzanie tej zupy należy rozpocząć od nastawienia wywaru. Gdy będzie już nagotowany i pełen smaku, wystarczy dodać do niego kaszę, a po jakimś czasie ziemniaki. Gdy oba składniki będą miękkie, przychodzi czas na dodanie łyżki masła i zieleniny.
Przepis: Kremowy krupnik
Tradycyjny krupnik o aksamitnej konsystencji
- Kategoria
- Zupa
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 20 min.
- Czas gotowania
- 1 godz. 20 min.
- Liczba porcji
- 6
- Liczba kalorii
- 240 w każdej porcji
Składniki
- ok. 300 g żeberek wieprzowych
- 1 marchewka
- 1 pietruszka
- kawałek selera
- 1/2 cebuli
- 1 listek laurowy
- 1/2 szklanki kaszy jęczmiennej, np. perłowej
- 3 ziemniaki
- sól, pieprz
- 1 łyżka masła
- natka pietruszki
Sposób przygotowania
- Gotowanie wywaruŻeberka opłucz, osusz, podziel na kawałki. Umieść je w garnku, zalej ok. 2 l zimnej wody. Na niedużym ogniu gotuj je, aż się zagotują. Usuń szumowiny, wywar gotuj ok. 30 minut. Po tym czasie dodaj obraną marchewkę, pietruszkę, seler i cebulę oraz listek laurowy, ziele angielskie, trochę soli i pieprzu. Wywar gotuj ok. 10 minut.
- Dodawanie składnikówKaszę opłucz, dodaj do wywaru, gotuj ją ok. 10 minut. W tym czasie obierz ziemniaki, opłucz je, pokrój w kostkę. Z gotującej się zupy wyjmij marchewkę, pietruszkę, seler i cebulę, a włóż ziemniaki. Całość gotuj do czasu, aż kasza i ziemniaki będą miękkie. Wtedy dodaj do zupy pokrojone warzywa i łyżkę masła. Całość gotuj kilka minut, dopraw do smaku.
- Serwowanie zupyGorący krupnik rozlej do talerzy. Do każdego możesz włożyć trochę mięsa z żeberka. Każdą porcję zupy posyp posiekaną natką pietruszki lub koperkiem.
Co jeszcze można dodać do krupniku?
Smak krupniku doskonale też podkreśli posiekana zielenina. Zupę najlepiej posypać nią tuż przed podaniem. Do krupniku najlepiej pasuje natka pietruszki oraz koperek. Jeśli zaś chcecie, by zupa miała ciekawszy aromat, możecie też na początku gotowania dodać do niej 2-3 namoczone, suszone grzyby.
Czytaj też:
Najlepszą rozgrzewającą zupę robię w 20 minut. Wystarczy woda i proste składnikiCzytaj też:
Tę pyszną zupę robię w pół godziny. Używam dwóch tanich warzyw, a wszyscy się zajadają