Jeśli kiedykolwiek sprzątałeś brudną kuchnię sodą z octem, to witaj w klubie. Zawsze wydawało mi się, że nie ma nic lepszego na tanie i dobre porządki. Kiedy pierwszy raz usłyszałam, że to połączenie wcale nie jest najlepszym wyborem, nie do końca wierzyłam. Postanowiłam zrobić prosty eksperyment, tym bardziej że akurat szyba mojego piekarnika mocno już prosiła się o czyszczenie.
Czy soda z octem wyczyści tłusty brud?
Czyszczenie piekarnika nie jest najprzyjemniejszym zajęciem, ale ja nigdy nie używałam do tego kupnej chemii. Zawsze szorowałam piekarnik sodą i octem.
Tym razem zrobiłam inaczej. Na połowę brudnej szyby nałożyłam sodę wymieszaną z odrobiną wody, na drugą buzującą sodę z octem. Odczekałam chwilę, a efekt mnie wręcz zamurował. Wilgotna jedynie od wody soda zadziałała niczym magia w reklamach: wystarczyło przetrzeć szybę gąbką i bez silnego szorowania była czysta. Szybko i bez większego wysiłku. Soda z octem owszem, wyczyściła swoją połowę, ale tu już musiałam użyć sporo siły i namachać się gąbką.
Jeśli jesteś takim samym niedowiarkiem jak ja, szczególnie jeśli masz swoje przyzwyczajenia: zrób taki test. Gwarantuję, nie będziesz mieć po nim już żadnych wątpliwości.
Dlaczego nie należy łączyć sody z octem?
Powód jest prosty i doskonale znają go chemicy. Soda ma odczyn zasadowy, a ocet kwasowy. Po połączeniu, mimo że jest ono burzliwe i efektowne, te dwa produkty osłabiają wzajemnie swoje działanie.
Soda jest doskonałym środkiem do czyszczenia tłustego i przypalonego brudu, idealnie nadaje się do porządków w kuchni. Z kolei ocet (bez sody) pomoże ładnie nabłyszczyć powierzchnie oraz poradzi sobie świetnie z osadem z kamienia (nie bez powodu używa się go np. do odkamieniania czajników).
Czytaj też:
W połówkę cytryny wbiłem goździki. Ten prosty patent od koleżanki rozwiązał poważny problem w kuchniCzytaj też:
Wsypuję do kosza na śmieci i pozbywam się brzydkiego zapachu. Ten trik zdradziła mi babcia