Rosół to jedna z prostszych do ugotowania zup. W sumie wystarczy tylko wrzucić do garnka mięso i warzywa, zalać wodą, zagotować i gotować je na tyle długo, aż powstanie esencjonalny wywar. Od tego byśmy gotowali rosół częściej niż co weekend, tak naprawdę powstrzymuje nas tylko brak czasu w tygodniu na jego pilnowanie. Zupa ta doskonale smakuje podana z drobno krojonym makaronem, czyli krajanką. Jednak Ewa Wachowicz serwuje ją z zupełnie innym dodatkiem.
Z czym można podać rosół?
Rosół zazwyczaj podaje się z makaronem krajanką. Z braku czasu coraz częściej jest to makaron kupny, choć rosół z krajanką domowej roboty smakuje rewelacyjnie. Poza tym rosół można też zaserwować z ryżem lub kluskami lanymi. Można je ugotować oddzielnie lub od razu w rosole. Są też i tacy, którzy jadają rosół z ziemniakami lub tak, jak Ewa Wachowicz, z grysikiem. Dla nie wtajemniczonych, grysik to po prostu kasza manna ugotowana na gęsto.
Przepis Ewy Wachowicz na rosół z grysikiem
Jak prezentuje w swoim przepisie Ewa Wachowicz, już nawet sam grysik można podać do rosołu na dwa sposoby. Wybierz swój ulubiony.
Przepis: Rosół Ewy Wachowicz
Rosół wołowy podany z grysikiem według Ewy Wachowicz
- Kategoria
- Zupa
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 25 min.
- Czas gotowania
- 2 godz. 30 min.
- Liczba porcji
- 6
- Liczba kalorii
- 450 w każdej porcji
Składniki
- 1 kg wołowiny z kością
- 2 marchewki
- 2 pietruszki
- kawałek selera
- kawałek pora
- 1 cebula
- 1 listek laurowy
- 5 ziarenek ziela angielskiego
- sól, pieprz
- kilka gałązek lubczyku
Na grysik:
- ½ szklanki kaszy manny
- 1 łyżka masła
- sól
Sposób przygotowania
- Gotowanie rosołuWołowinę włóż do garnka, dodaj włoszczyznę, zalej zimną wodą. Dodaj cebulę opaloną nad ogniem oraz listek laurowy i ziele angielskie. Rosół gotuj na wolnym ogniu tak długo, aż mięso zmięknie. Podczas gotowania zbieraj szumowiny, by rosół był klarowny. Na samym końcu dodaj świeży lubczyk.
- Gotowanie grysikuW małym garnku zagotuj 1,5 szklanki wody. Wsyp kaszę, wymieszaj. Dodaj trochę soli i ugotuj kaszę na gęsto. Pod koniec dodaj łyżkę masła, wymieszaj. Gorący grysik przełóż na talerz, odstaw do wystygnięcia. Gdy kasza wystygnie, pokrój ją w kostkę lub szklanką wykrój z niej krążki i podsmaż je z obu stron na patelni z odrobiną masła.
- Serwowanie rosołuGrysik nałóż na talerze. Do każdego dodaj trochę ugotowanej marchewki. Grysik zalej gorącym rosołem. Zupę posyp posiekaną natką pietruszki.
Wskazówka: Ugotowany grysik najlepiej jest rozprowadzić cienką warstwą (grubość ok. 1 cm) np. na płaskim talerzu lub w formie i wystudzić. Potem można go szybko pokroić w kostkę lub wycinać z niego krążki.
Czytaj też:
Mistrzowie kuchni gotują rosół z 1 łyżką tego składnika. Trochę zaskakuje, ale czuć efektyCzytaj też:
Dlaczego warto gotować rosół bez przykrycia? Zupa zyska nie tylko na smaku