Polska zupami stoi. Wszak w żadnej innej kuchni zupy nie są tak ważne i nie występują w tak dużym wyborze. Wystarczy tylko wspomnieć krupnik, grochówkę, pomidorową, ogórkową, kapuśniak, jarzynową czy uwielbiany rosół, by stwierdzić, że przekrój polskich zup jest ogromy. Potrafimy je ugotować niemal ze wszystkiego. A zupy potrafią nas rozgrzać i nasycić, jak mało co. Ja ostatnio do kanonu moich ulubionych zup dołączyłam zalewajkę. Do tej pory jadłam ją może ze dwa razy, bo w moim domu się jej nie przyrządzało. Za to mój mąż okazał się mistrzem w gotowaniu tej zupy.
Z czego robi się zupę zalewajkę?
Zupa zalewajka to jedna z tańszych i szybszych do przygotowania zup. Jak mało która zupa, nie zawiera nawet włoszczyzny. Nie gotuje się jej też na mięsie, a jedynie aromatyzuje ją wędzonką. Posmakuje z pewnością wielbicielom żurku, bo w jej składzie znajduje się zakwas na żur. Dzięki niemu zupa ma wspaniały, kwaskowy i orzeźwiający smak. Poza tym do zupy tej dodaje się ziemniaki, cebulę oraz przyprawy takie jak: listki laurowe, ziele angielskie, ziarna pieprzu, a także sporą ilość majeranku. Jak widać zupa ta jest dość skromna, ale aromatyczna i wyrazista w smaku.
Przepis mojego męża na aromatyczną zalewajkę
Gdy podpatruję, jak mój mąż gotuje zalewajkę, to burzy mi się wiele moich kulinarnych zasad. Dla mnie zupa zawsze musi być nagotowana, bo wtedy jest esencjonalna i pełna aromatu. Składniki też dodaję w określonej kolejności. A tu do garnka trafiają wszystkie składniki niemal jednocześnie, a muszę przyznać, że zupa smakuje genialnie.
Przepis: Zalewajka
Zupa ziemniaczana z dodatkiem zakwasu na żur
- Kategoria
- Zupa
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 15 min.
- Czas gotowania
- 30 min.
- Liczba porcji
- 6
- Liczba kalorii
- 230 w każdej porcji
Składniki
- 4 ziemniaki
- 3-4 suszone grzyby
- 2 listki laurowe
- 3-4 ziarna ziela angielskiego
- 3-4 ziarna pieprzu
- 1 cebula
- 2 łyżki oleju
- 200 g cienkiej kiełbasy
- 1/2 l zakwasu na żur
- 4 łyżki śmietany
- 2 ząbki czosnku
- 1 łyżka majeranku
- sól, pieprz
Sposób przygotowania
- Gotowanie ziemniaków z przyprawamiZiemniaki obierz, opłucz, pokrój w kostkę. Wrzuć do garnka, zalej ok. 2 l zimnej wody. Dodaj opłukane grzyby oraz listki laurowe, ziele angielskie, pieprz i trochę soli, gotuj ok. 15 minut.
- Podsmażanie składnikówCebulę obierz, pokrój w kostkę, podsmaż na oleju. Dodaj pokrojoną kiełbasę, całość lekko zrumień, dodaj do wywaru. Gotuj, aż ziemniaki będą miękkie.
- Zaprawianie zupyZakwas na żur wymieszaj ze śmietaną, wlej do wywaru. Dodaj też majeranek i ząbki czosnku. Zupę gotuj jeszcze 5 minut. Dopraw do smaku.
Inne wersje zalewajki
Zalewajkę można gotować na wiele sposobów. Jednak zawsze jest to prosta zupa, w której główną rolę grają ziemniaki i zakwas na żur. Oprócz wspomnianych wyżej składników do zalewajki warto też dodać czosnek i suszone grzyby. Zupę tę zwykle zabiela się śmietaną, choć można też w tym celu użyć maślanki. Jeśli chodzi o wędzonkę, to chyba najlepiej sprawdza się tu kiełbasa. Jednak można ją zastąpić wędzonym boczkiem, a także skwarkami ze słoniny. Zupa ta doskonale smakuje podana z kromką chleba, chociaż i bez tego jest pożywna. Niektórzy też posypują ją koperkiem, a także podają ją z jajkiem gotowanym na twardo.
Czytaj też:
Ta zupa kalafiorowa smakuje obłędnie. Przepis dostałem od mamy, a jej sekretem jest bulionCzytaj też:
Biorę cukinię i kilka prostych składników. W niecałą godzinę podaję rodzinie pyszną, sycącą zupę