Fiołek wonny to jeden z symboli wiosny. Niewielkie fioletowe kwiatki słyną z intensywnego, bardzo przyjemnego zapachu. Nie każdy wie, że fiołki można jeść, szczególnie są cenione przez cukierników. Ale jednocześnie to bardzo cenny surowiec dla zielarzy, fiołki są bowiem wykorzystywane także jako roślina lecznicza.
Jakie właściwości mają kwiaty fiołka?
Botanik dr Henryk Różański wymienia długą listę właściwości fiołka. Kwiaty mają m.in. działanie wykrztuśne, silnie antybakteryjne, przeciwwirusowe, napotne, przeciwgorączkowe i oczyszczające organizm. Są bogate w witaminę C oraz sole mineralne. Wśród zastoswań kwiatów fiołka Różański wymienia wszelkiego rodzaju nieżyty układu oddechowego (infekcje, stany zapalne), zapalenie zatok, choroby zakaźne, zatrucia, stany depresyjne i stresowe, przeziębienie, katar sienny, choroby alergiczne objawiające się nieżytem układu oddechowego.
Olejek fiołkowy (do kupienia w sklepach zielarskich) można stosować także jako preparat odstraszający kleszcze oraz remedium na ugryzienia owadów.
Z kwiatów fiołka zrobisz napar, sałatki i nalewkę
Kwiaty fiołka są jadalne i można je wykorzystać na wiele sposobów. Ze względu na swój wygląd i delikatny smak, warto je dodawać do wiosennych sałatek. Posłużą także jako smaczna dekoracja innych dań i przede wszystkim deserów. Choć to bardzo pracochłonne, w domu można zrobić fiołki w cukrze – wówczas należy każdy kwiatek smarować (najlepiej pędzelkiem) kurzym białkiem, a następnie obtaczać w cukrze i suszyć. Fiołki można jeść na surowo, a można je także wysuszyć albo zamrozić. Suszone fiołki można dodać do słoika z cukrem, aby otrzymać aromatyczny cukier fiołkowy do słodzenia napojów i do deserów.
Dr Różański podpowiada, że z fiołków (świeżych, suszonych albo mrożonych) można zrobić lecznicze napary, w tym napar na mleku. Wystarczy 1-2 łyżki kwiatów zalać szklanką wrzącego mleka. Taki fiołkowy napar można dodatkowo dosłodzić miodem. Napar można zrobić także na wodzie, tu dobrze jest zakwasić gotowy napój odrobiną wody z cytryny. Z kwiatów można zrobić nalewkę leczniczą: wówczas trzeba 100 g posiekanych, świeżych kwiatów zalać 500 ml ciepłego alkoholu 40 proc. (w temperaturze 30-40 stopnic Celsjusza), dodać sok z cytryny i odstawić na tydzień w ciemne miejsce.
Czytaj też:
Nie czekaj na kwiaty, tylko zbieraj pąki tego drzewa. To naturalna multiwitaminaCzytaj też:
Z kwiatów forsycji robię żółty napój witaminowy. Wystarczy zmiksować cztery składniki