Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu mięsa do pieczenia, doborowi właściwej temperatury i czasu pieczenia oraz korzystaniu z ogólnodostępnych akcesoriów szynka wieprzowa będzie nie tylko idealnie upieczona, ale także soczysta i aromatyczna.
Pieczenie szynki to jeden z najczęściej wybieranych sposobów przygotowania tego rodzaju mięsa. Niestety, często popełniane błędy sprawiają, że mięso po wyjęciu z piekarnika jest suche. Sprawdź, co zrobić, aby pieczeń z szynki nie wysychała podczas obróbki termicznej.
Jak zrobić soczystą szynkę? Wybór odpowiedniego kawałka mięsa
Szynka przeznaczona do pieczenia nie powinna być bardzo chuda. Tłuszcz, którym jest poprzerastana, nawilża mięso w czasie pieczenia i sprawia, że staje się ono bardziej soczyste. Kupując szynkę wieprzową, warto zwrócić uwagę na sposób jej krojenia – na sklepowych stoiskach kawałki mięsa często odkrawane są wzdłuż, a nie w poprzek włókien, co sprawia, że mięso staje się twarde i gumowate.
Idealna szynka do pieczenia to tzw. szynka kulka, czyli wstępnie obrobiony kawałek mięsa o zwartej budowie i szerokim przekroju. Doskonała do pieczenia jest również szynka ze skórą, która dość rzadko gości na polskich stołach, a szkoda, bo warstwa skóry i znajdującego się pod nią tłuszczu sprawia, że mięso po upieczeniu jest wyjątkowo soczyste. Chcąc ograniczyć spożycie tłuszczów zwierzęcych, można po upieczeniu szynki odkroić skórę i resztki tłuszczu.
Kupując kawałek szynki, który samodzielnie włożymy do specjalnej siatki lub obwiążemy sznurkiem kuchennym, aby nadać mu odpowiedni kształt, warto wybrać mięso, na którego brzegach znajduje się cienka warstwa tłuszczu. Mięso trzeba zwinąć w taki sposób, aby tłuszcz znajdował się wewnątrz pieczeni, a następnie włożyć do siatki lub obwiązać sznurkiem.
Szynka wyjdzie soczysta, jeśli zamarynujesz mięso przed pieczeniem
Marynowanie mięsa przed pieczeniem to doskonały sposób na aromatyczną i soczystą szynkę. Do marynowania najlepiej użyć soli peklowej. Mięso powinno marynować się w solance co najmniej 2-3 dni. Najlepiej jednak marynować szynkę 4-5 dni, pamiętając o codziennym przewracaniu i nakłuwaniu mięsa, aby solanka mogła przeniknąć do jego wnętrza.
Marynatę do szynki można przygotować z wody, soli peklowej, miodu, czosnku oraz ziół i przypraw np. majeranku, rozmarynu, tymianku, owoców jałowca, zmiażdżonego w moździerzu ziela angielskiego, kolorowego pieprzu i liści laurowych. Miód, zioła i przyprawy należy dodać do wody (około 1 i 1/2 litra wody na 1 kg szynki) i zagotować, a następnie wyłączyć gaz i dodać sól peklującą (100 g na 1 kg mięsa) i dokładnie wymieszać. Szynkę wkładamy do zimnej marynaty i odstawiamy do lodówki na kilka dni – codziennie trzeba szynkę przewracać i nakłuwać w innym miejscu. Po 3-5 dniach marynowania szynka jest gotowa do upieczenia w rękawie foliowym lub brytfance.
Jeśli preferujesz mniej słony smak i nie zależy ci na dłuższym przechowywaniu upieczonego mięsa, możesz zrezygnować z soli peklowej i zastąpić ją zwykłą solą kuchenną. Wówczas mięso trzymasz w marynacie kilka godzin.
Obsmażenie mięsa przed pieczeniem to gwarancja soczystej szynki
Zamarynowaną w przyprawach i oleju szynkę warto przed pieczeniem obsmażyć na mocno rozgrzanej patelni, co zapobiegnie wyciekaniu soków. Po zdjęciu z wierzchu mięsa nadmiaru przypraw, w których się marynowało, trzeba mocno zrumienić szynkę z każdej strony, a następnie obłożyć zdjętymi wcześniej przyprawami, przełożyć do rękawa foliowego lub brytfanki i wstawić do piekarnika.
Jak zrobić soczystą szynkę? Odpowiednia temperatura i czas pieczenia
Czas pieczenia 1 kg mięsa to 1 godzina. Szynkę można piec zarówno w wysokiej, jak i nyskiej temperaturze. Odpowiednio zamarynowana szynka zachowuje soczystość podczas pieczenia w temperaturze 180-200 stopni (góra-dół, bez termoobiegu) bez przykrycia, ale trzeba pamiętać o częstym polewaniu mięsa powstającym sosem własnym lub bulionem.
Szynkę można również piec w niskiej temperaturze 75 stopni przez 3-4 godziny. Aby była zrumieniona z wierzchu, przed końcem pieczenia trzeba zwiększyć temperaturę do 190 stopni i włączyć funkcję grill/opiekanie lub termoobieg.
Do brytfanki lub rękawa foliowego można dodać zapobiegające wysychaniu mięsa warzywa np. marchew, ziemniaki, seler. Nadmiernemu wysychaniu mięsa podczas pieczenia zapobiega również dodanie soczystych owoców np. jabłek, śliwek, moreli lub pomarańczy.
Nie należy wydłużać zalecanego czasu pieczenia, bo mięso wyjdzie suche. Aby sprawdzić, czy mięso jest idealnie wypieczone, można nakłuć szynkę patyczkiem lub szpikulcem – sok wypływający z upieczonego mięsa nie jest podbarwiony krwią. Można też użyć termometru kuchennego – jeżeli temperatura wewnątrz mięsa wynosi 70-74 stopnie Celsjusza, to można wyłączyć piekarnik.
Przed przystąpieniem do krojenia wyjętej z piekarnika szynki warto poczekać 10-15 minut, aby soki równomiernie rozeszły się wewnątrz pieczeni.
Jak zrobić soczystą szynkę do kanapek lub sałatki? Postaw na gotowanie
Jeżeli chcesz zrobić soczystą szynkę do kanapek lub sałatki, to możesz zrezygnować z pieczenia i ugotować mięso z dodatkiem aromatycznych przypraw i majonezu. Wilgoć w mięsie pomaga zachować kilkukrotne krótkie gotowanie i studzenie mięsa. Przed gotowaniem możesz szynkę zamarynować, ostrzykując ją marynatą z soli peklującej. Wprowadzenie marynaty do wnętrza szynki pomaga uniknąć różnic w kolorze i konsystencji ugotowanego mięsa – szynka, która nie została zamarynowana przed gotowaniem, może mieć szary, miękki środek.
Czytaj też:
Boczek pieczony babci Jadzi znika z półmisków szybciej niż szynka. Znam sekret jego smakuCzytaj też:
Sprawdzony przepis na schab pieczony. Ta soczysta pieczeń smakuje na ciepło i na zimno