Adżika posmakowała mi ogromnie podczas rodzinnych wakacji w Gruzji. Poczęstował mnie nią właściciel naszego domku. Był bardzo rozmowny, więc pozyskanie przepisu na ten przysmak nie było bardzo trudne. Przy okazji poznałam też trochę historii stojącej za tym uniwersalnym dodatkiem do potraw.
Co to jest adżika i jak powstaje?
Adżika to lekko pikantna pasta z papryki z dodatkiem soli, czosnku oraz ziół. Wywodzi się z kuchni kaukaskiej, a popularna jest w Gruzji, Armenii, Abchazji, Turcji i Rosji. Oryginalna receptura zawiera jedynie wymienione przeze mnie składniki, lecz wraz z pojawianiem się adżiki w innych rejonach świata — m.in. w krajach dawnego ZSRR — zaczęto do niej dodawać pomidory, a konsystencja nierzadko bardziej przypominała już sos. Tradycyjna czy nieco zmodyfikowana adżika zachwyca smakiem i będzie fantastycznych urozmaiceniem twoich dań.
Moja odsłona powstaje na podstawie przepisu Gruzina poznanego na wakacjach, w którym wprowadziłam drobne zmiany. Nie chciałam, żeby warzywa zmarnowały się przez moją nieuwagę, więc, zamiast pozostawić je na kilka dni w ciepłym miejscu, gotowałam je z dodatkami i gorące zamknęłam w słoikach. Gruzin powiedział, że u niego w domu to byłoby niedopuszczalne, ale słyszał o takim sposobie robienia adżiki. Czuję się zatem rozgrzeszona.
Jak zrobić pyszny gruziński sos?
Przygotowanie adżiki zajmie ci trochę czasu, ale większość stanowi oczekiwanie, aż gruziński sos osiągnie właściwą konsystencję. Samej pracy jest przy niej na kilkanaście minut, bo trzeba umyć i rozdrobnić warzywa. Gotowy przysmak z papryki trzeba też jeszcze zamknąć w słoikach i ostudzić tak, żeby się zawekowały. Jednak jedno popołudnie w zupełności wystarczy, by przygotować spory zapas dodatku. Polecam spróbować.
Przepis: Adżika
Pyszny gruziński sos na bazie papryki, który urozmaici twoje potrawy.
- Kategoria
- Dodatek
- Rodzaj kuchni
- Gruzińska
- Czas przygotowania
- 15 min.
- Czas gotowania
- 2 godz.
- Liczba porcji
- 20
- Liczba kalorii
- 195 w każdej porcji
Składniki
- 2 kg czerwonej papryki
- 4 papryczki chili
- 200 g czosnku
- 100 g octu jabłkowego
- 150 g olej rzepakowego
- 80 g cukru
- 2 łyżki soli
- 2 łyżki mieszanki uccho suneli
- 2 łyżki mielonej kolendry
Sposób przygotowania
- Uszykowanie składnikówPaprykę oraz chili opłucz, osusz i oczyść z ogonków oraz gniazd nasiennych. Czosnek obierz, rozgnieć nożem.
- Gotowanie adżikiPapryki i czosnek zblenduj z octem. Masę przełóż do garnka i połącz z cukrem, solą oraz przyprawami. Doprowadź do wrzenia i gotuj na wolnym ogniu, aż zgęstnieje (2-3 godziny).
- Zamykanie gruzińskiego sosu w słoikachGorącą adżikę przenieś do wyparzonych i osuszonych słoików. Dokładnie je zakręć i ustaw do góry dnem. Wystudź. Przechowuj w spiżarce.
Jak podawać adżikę?
Gruziński sos świetnie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie dodajesz ketchup. Podkreślisz nim smak kanapek z wędliną, pieczonych i grillowanych mięs, ziemniaków z pieca, zup i sosów. Ciekawą opcją na pewno będzie też przyrządzanie sosów do sałatek i marynat z jego udziałem. Możesz też dodawać go śmiało dipów do nachosów czy bardziej zdrowych przekąsek np. warzywnych słupków.
Czytaj też:
Tę pastę warzywną poznałam podczas urlopu na Bałkanach. Robię spory zapas i wykorzystuję do kanapek i mięsCzytaj też:
Tę pyszną pastę zjadłam ostatnio w libańskiej restauracji. Szef kuchni wyjawił mi przepis