Pyszne kromki po prostu odrywa się z chleba i można je zajadać już bez żadnych dodatków. Smakują rewelacyjnie, bo ciasto jest idealnie miękkie, aromatyczne, mocno czosnkowe. Nie znam lepszego przepisu na chleb czosnkowy. Uwielbiam nie tylko jego smak, ale też prostotę i szybkość robienia samego ciasta. I to, że niemal od razu po włożeniu do piekarnika cały dom wypełnia się obłędnym zapachem ziół, czosnku i drożdżowego ciasta. Nie ma nic lepszego o poranku, bo najbardziej lubię robić pieczywo czosnkowe rano, tak żebyśmy mogli je zjeść na śniadanie jeszcze ciepłe. I chociaż z przepisu wychodzą mi zawsze dwie keksówki, to pytanie „a czemu zrobiłaś tak mało”, pada za każdym razem.
Jak zrobić domowy chleb czosnkowy?
Ten przepis na pieczywo czosnkowe można opisać krótko: wymieszaj składniki, rozwałkuj ciasto, posmaruj masłem czosnkowo-ziołowym, pokrój i upiecz. Ja do robienia tego chleba czosnkowego używam robota z hakiem do wyrabiania ciasta. Nim składniki się wymieszają, zdążę przygotować masło czosnkowe. Jednocześnie włączam piekarnik, aby był już rozgrzany.
Chleb czosnkowy piekę w niewielkich keksówkach i zawsze wychodzą mi dwa bochenki składające się z pysznych kromek. Ciasto krój na kwadraty takiej wielkości, aby zmieściły się do foremki, jaką posiadasz. Kromki przed pieczeniem nie powinny wystawać za brzeg foremki. I tak mocno urosną podczas pieczenia.
Przepis: Chleb czosnkowy
Czosnkowe kromki z ciasta drożdżowego.
- Kategoria
- Dodatek
- Rodzaj kuchni
- Tradycyjna
- Czas przygotowania
- 10 min.
- Czas gotowania
- 40 min.
- Liczba porcji
- 8
- Liczba kalorii
- 567 w każdej porcji
Składniki
na ciasto:
- 600 g mąki pszennej
- 300 g wody
- 40 g drożdży
- 1/2 łyżeczki cukru
- 2 łyżeczki soli
- 50 g oleju
nadzienie czosnkowe:
- 120 g miękkiego masła
- 3 ząbki czosnku
- 1 płaska łyżeczka soli
- 2 łyżeczki oregano
Sposób przygotowania
- Szykowanie ciasta i nadzieniaDrożdże rozpuść w części wody. Dodaj resztę składników, wyrabiaj chwilę, aż wszystko się połączy. Masło wymieszaj widelcem z przeciśniętym przez praskę czosnkiem i przyprawami.
- Szykowanie czosnkowych kromek
- Pieczenie chleba
Jak podawać pieczywo czosnkowe?
Upieczone kromki wystarczy odrywać i od razu zajadać ze smakiem. Ale można też na nich położyć, niczym na kanapkach, ulubione dodatki: plasterek sera, wędliny, plasterek pomidora czy ugotowane jajko.
My uwielbiamy jeść pieczywo czosnkowe jeszcze ciepłe, ale ten chlebek smakuje rewelacyjnie także na drugi dzień. Można też zrobić niego pyszne grzanki.
Czytaj też:
Domowe bułeczki śniadaniowe. Najprostszy przepis dała mi moja siostrzenicaCzytaj też:
Leniwa drożdżówka wychodzi miękka i puszysta. Bez wyrabiania i nagrzewania piekarnika