Sałatka gyros to świetny pomysł na szybkie i smaczne danie, które można podać jako lekki obiad, kolację lub przekąskę. Prosty przepis gwarantuje kulinarny sukces, nawet jeżeli masz zaledwie 30 minut na przygotowanie posiłku dla rodziny lub poczęstunku dla niezapowiedzianych gości.
Jak zrobić warstwową sałatkę gyros?
Robię sałatkę gyros w kilku wersjach, z różnymi dodatkami, dzięki czemu pyszna przekąska nigdy się nie nudzi. Poniższy przepis uwzględnia użycie polędwiczek z kurczaka, które po kilku minutach smażenia rozpływają się w ustach, ale doskonale nada się również filet z kurczaka i indyka, a także udziec z kurczaka bez kości i skóry. Czas smażenia trzeba dopasować do rodzaju mięsa. Pamiętaj, że drób nie może być niedosmażony, bo może dojść do zakażenia m.in. salmonellą.
Do sałatki gyros dodaję również chrupiącą sałatę (lodową, rzymską lub masłową), czerwoną cebulę, konserwowane lub kiszone ogórki, słodką kukurydzę oraz prażoną cebulę, która dodaje potrawie charakteru. Pod przepisem podaję kilka wskazówek, dzięki którym zrobisz domową cebulę prażoną bez zbędnych dodatków.
Przepis: Sałatka gryos
Sałatka ta najlepiej smakuje podawana z warzywami, które układa się warstwowo.
- Kategoria
- Przekąska
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 30 min.
- Liczba porcji
- 6
- Liczba kalorii
- 422 w każdej porcji
Składniki
- 800 g polędwiczek z kurczaka
- 1/2 główki zielonej sałaty
- 1 średnia cebula czerwona
- 1 mała puszka kukurydzy
- 6 ogórków konserwowych lub kiszonych
Na marynatę do mięsa:
- 1 przyprawa gyros
- 3 łyżki oliwy z oliwek
Na sos czosnkowy:
- 1 łyżka majonezu
- 4 łyżki gęstego jogurtu naturalnego
- 2-3 ząbki czosnku
- 1 łyżeczka soku z cytryny
- sól
Dodatkowo:
- 4 łyżki prażonej cebuli
- 3 łyżki ketchupu
Sposób przygotowania
- Marynowanie mięsaPolędwiczki z kurczaka oczyść z błon, umyj i osusz. W misce wymieszaj przyprawę do gyrosa z oliwą lub olejem, dodaj polędwiczki i dokładnie obtocz je w tłuszczu z przyprawami. Możesz wstawić zamarynowane mięso do lodówki na 2 godziny lub odczekać jedynie 5 minut i przystąpić do smażenia.
- Smażenie mięsaUsmaż polędwiczki na suchej patelni. Mięso powinno przyrumienić się z obu stron. Zwykle wystarczy 3-4 minuty smażenia z każdej strony, na średnim ogniu, żeby mięso było dobrze wysmażone oraz zachowało soczystość. Usmażone mięso pokrój w kostkę lub paseczki.
- Przygotowanie sosu czosnkowegoCzosnek obierz, przeciśnij przez praskę, a następnie utrzyj czubkiem noża ze szczyptą soli i przełóż do małej miseczki. Dodaj sok z cytryny, majonez, jogurt naturalny i wymieszaj. Porada: sos czosnkowy możesz dosmaczyć, dodając np. oregano, świeżo zmielony czarny pieprz lub pieprz cytrynowy.
- Przygotowanie warzywSałatę zieloną umyj, osusz i porwij lub pokrój na mniejsze kawałki. Ogórki pokrój w kostkę lub półplasterki. Cebulę obierz i pokrój w cienkie piórka. Kukurydzę odsącz na sitku z zalewy.
- WykonanieNa dnie szklanego naczynia (np. klasycznej salaterki) wyłóż kawałki kurczaka. Dodaj ketchup i rozsmaruj na mięsie, a następnie układaj warstwami cebulę, ogórki i kukurydzę. Na kukurydzy rozsmaruj sos czosnkowy i udekoruj wierzch potrawy zieloną sałatą oraz prażoną cebulką.
Jak podawać sałatkę gyros?
Zazwyczaj podaję sałatkę gyros z chrupiącymi grzankami z pszennej bagietki, którą przed wstawieniem do piekarnika skrapiam oliwą z oliwek, nacieram czosnkiem oraz posypuję roztartym w dłoniach tymiankiem. Oprócz grzanek możesz podać do sałatki świeże pieczywo, paluchy z ciasta drożdżowego, paluchy z ciasta francuskiego lub gotowe paluszki grossini. Sałatka gyros wyśmienicie smakuje również podawana w tortilli, lawaszu oraz chlebkach pita.
Czasami smak serwowanej sałatki wzbogacam, dodając do niej m.in. seler naciowy, pomidorki koktajlowe, świeżego ogórka, kolorowe papryki oraz marynowane pieczarki.
Jak zrobić prażoną cebulkę?
Prażona cebulka to smaczny dodatek nie tylko do sałatki gyros, ale także m.in. zup, dań jednogarnkowych i kanapek. Przygotowuję ją z żółtej cebuli, mąki pszennej, soli oraz oleju rzepakowego. Cebulę obieram, kroję w małą kostkę (można również pokroić cebulę w krążki lub piórka), osuszam papierowym ręcznikiem, obtaczam w niewielkiej ilości mąki pszennej i smażę około 20 minut, od czasu do czasu mieszając.
Porada: olej powinien mieć stałą temperaturę około 140 stopni Celsjusza, która sprawi, że cebula ładnie się przyrumieni. Większą ilość cebuli trzeba smażyć partiami.
Usmażoną na złoto cebulę wyjmuję z tłuszczu, odsączam na papierowym ręczniku, wykładam na wyścieloną papierem do pieczenia blaszkę i dosuszam w piekarniku (160 stopni Celsjusza, góra-dół, z termoobiegiem). W czasie suszenia kilka razy mieszam cebulę. Gdy stanie się lekka i bardzo krucha, wyjmuję blachę z piekarnika, studzę uprażoną cebulę i przekładam do szklanych słoików. Tak przygotowany dodatek do różnych potraw przechowuję przez 2-3 tygodnie w suchym i chłodnym miejscu. Dosuszenie cebuli pozwala przedłużyć jej przydatność do spożycia oraz sprawia, że nie musi być przechowywana w lodówce.
Czytaj też:
Ta ekspresowa sałatka z 4 składników smakuje jak milion dolarów. Robię ją w 15 minutCzytaj też:
Tej chrupiącej sałatce nikt się nie oprze. A zrobisz ją w kwadrans z tanich składników